BBN Haber

Prof. Dr. Ercan Yılmaz

Velilere Göre MEB’in Uzaktan Eğitim Karnesi

20.05.2020 00:10

Koronavirüs (COVİD-19) salgınının yayılmasının önlenmesi için dünyanın birçok yerinde eğitim kurumları, geçici olarak tatil edildi. Okulların tatil edildiği hemen hemen tüm devletler, eğitim hizmetini uzaktan eğitimle sürdürmeye çalıştı. Uzaktan eğitim, öğrenenlere eğitim içeriğinin bir ya da birden fazla teknolojinin kullanılması yoluyla ulaştırılmaya çalıştırıldığı ve öğretmenle öğrenenlerin mekan açısından ayrı olduğu, etkileşimin eşzamanlı ve eşzamansız olarak sağlandığı eğitim türüdür. MEB; Uzaktan eğitim sürecini önceden oluşturduğu internet portalı (EBA), TRT işbirliğiyle kurulan ve bünyesinde altı farklı kanalı barındıran EBA TV ile gerçekleştirmeye başladı. Uzaktan eğitim uygulamalarında sağlıklı bir şekilde gerçekleşme durumunu en iyi bilen öğrencilerle aynı mekanda bu süreci yaşayan ebeveynlerdir. Yazımda koordinatörlüğümde bir ekiple (Hüseyin Mutlu, Burak Güner ve Gökhan Doğanay) gerçekleştirdiğimiz araştırma sonuçlarından söz edeceğim. Bu araştırma; ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde öğrencisi bulunan farklı gelir grubu, okul türü ve ülkemizin tüm bölgelerindeki velileri kapsamaktadır. Araştırma 3675 veli”nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma pandemi döneminde Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı uzaktan eğitim çalışmalarının niteliğini, velilerin görüşleri doğrultusunda birçok boyutta incelemeyi amaçlamıştır.

Bu araştırmaya göre; öğrencilerin ve velilerin yaklaşık sadece %43’ü MEB’in yaptığı uzaktan eğitim çalışmalarından tam anlamıyla memnun. Bu memnuniyet ilkokuldan, ortaokul ve lise kademesine ilerledikçe düşüş göstermektedir. Öğrencilerin %34’ü MEB’in sunduğu EBA Canlı Sınıf uygulaması dışında başka canlı ders uygulaması ile de uzaktan eğitim almaktadır. Ortaokul ve lisede kademeler arası geçiş sınavlarının olması bu oranı ilkokula göre yükseltmiştir. Özel okullarda bu oran devlet okullarına göre 4 katı artış göstermektedir.

Velilerin yaklaşık %93’lük gibi çok büyük bir kısmı, uzaktan eğitim sürecinin başlamasından sonra okuldaki yüz yüze eğitimi daha değerli görmektedir. Bu veri okulların etkililiği adına sevindirici bir tablo çizse de lise öğrencisi velilerinin, ilkokul ve ortaokul öğrenci velilerine göre uzaktan eğitimi iki katından daha faydalı bulmaları liselerdeki yüz yüze eğitim hakkında düşünceleri manidardır. İlkokul ve ortaokul kademesinde her 10 öğrenciden 1’i öğretmenleri tarafından yapılan uzaktan eğitim faaliyetlerinden yararlanamazken lise kademesinde bu sayı 3 katını aşmaktadır. Ayrıca bütün öğretim kademesi velileri %68’le birbirine yakın oranlarda, uzaktan eğitim çalışmalarının destek amaçlı pandemi döneminden sonra da devam etmesini istemektelerdir.

MEB, EBA kullanımında geçerli ücretsiz internet hakkı sağlamış ancak bunu velilere duyurma konusunda yetersiz kalmıştır. Velilerin 3’te 1’i bu haklarının olduğunun ve EBA uygulamasının içeriğinin farkında değillerdir.

Velilerin %99,5 ile neredeyse tamamı öğretmenlerin, çocuklarıyla iletişime geçmelerini beklemektedir. Okul yönetimleri ve öğretmenlerin velilerle uzaktan eğitimle ilgili iletişime geçme oranı ilkokul ve ortaokul kademesinde %90’a dayanırken lise kademesinde bu veri %75’te kalmaktadır.

Grafikteki veriler incelendiğinde velilerin %52,59’unun pandemi döneminde aile içi iletişimin herhangi bir şekilde etkilenmediğini, %23,69’unun olumlu, %23,72’sinin ise olumsuz etkilendiğini belirttikleri görülmektedir.

Öğrencilerin bu süreçte verimli bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri için rahatsız edilmeyeceği bir çalışma ortamına sahip olması büyük önem taşımaktadır ancak araştırma verilerine göre velilerin %78,50’si çocuklarına rahatsız edilmeyeceği bir çalışma ortamı sağlayabildiğini düşünürken, %21,50’si bu ortamı sağlayamadığını düşünmektedir.

Grafikten anlaşılacağı gibi öğrencilerin yaklaşık olarak %49’unun bir bilgisayar sahibi olduğu, %36’sının bilgisayar sahibi olmadığı ve son olarak %15’inin ise yararlanabileceği bir bilgisayara sahibi olduğunu ancak bilgisayarın ortak kullanıma ait olduğu düşünülebilir.

Öğrencilerin uzaktan eğitim derslerine giriş esnasında bağlantı problemleri yaşayıp yaşamadığı ebeveynlere sorulduğunda %35,45’inin “kısmen”, %32,44’ünün “hayır” ve %32,11’nin “evet” dedikleri görülmektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu problemler daha fazla görülmektedir. Velilerin gelir düzeylerine göre incelendiğinde düşük gelirli velilerin, yüksek gelirli velilere göre daha çok internet bağlantısı problemleri yaşadığı belirtilmektedir.

Öğrenci velilerinin %71,15’i pandemi dönemi sona erdikten sonra çocuklarının uzmanlar tarafından psikolojik destek almasına gerek olmadığını, %28,85’i ise psikolojik desteğin gerektiğini düşünmektedirler.

Eğer sınava girecek çocuğunuz varsa sınava hazırlık süreci açısından nasıl etkilendi?

Sınava girecek öğrenciler çoğunluğu, pandemi döneminden olumsuz etkilenmişlerdir. Bu süreçten olumlu etkilenme durumları incelendiğinde %13,72 oranıyla ortaokul öğrencileri, %9,25 orana sahip lise öğrencileri ise bu süreçten olumlu etkilenmişlerdir.

Sonuçların bazıları bunlardır. Araştırmada daha tartışılması gereken çok sonuç var. Belki gelecek haftalarda tartışacağız. Bu karneyi velilerimiz oluşturdu. Bu haftalık bunun kadar. Bu hafta sonu İslam aleminin rahmet ve mağfiret ayı olarak kabul ettiği Ramazanı Şerif dönemi bitiyor ve ardından Ramazan bayramı başlıyor. Ramazan ayı pandemiden dolayı biraz buruk geçti. Ama ülke olarak bu süreçten zaferle çıktığımızı söyleyebiliriz. Bu zaferin kalıcı olması dileği ile Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.

https://twitter.com/ercanylmz28

https://www.instagram.com/ercanylmz28/?hl=tr

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40