BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

Ucuza Satılanlar

01.06.2020 00:10

Herkes kendi zevki sefasında, mevki makamında, kimi koltuk sevdasında, kimi kariyer derdinde. Herkes bunları dert edinerek satılma düşüncesiyle kendilerini pazarlamak için ortada gezinmekte. Maalesef herkesin bilmeden de olsa kalplerinde oluşturdukları bir benlik putu var.

Bugün kalplerimizdeki kendi benlik putlarımızı yıkamadığımız sürece, dışarıdaki putları zor yıkarız. Hiçbirimizin bir diğerimizden haberimiz yok. Egomuz yüksek, her şeyi kendimize istiyoruz ve kendimize biatı isteyerek güç gösterisindeyiz.

Sanki herkes birbirine düşman gibi ama aslında insan kimseye değil, kendine ve inancına düşman. Zevk olsun ama bilgi olmasın, makam olsun ama ilim, görgü olmasın. Kariyer olsun ama karakter olmasın. Hep varız ama içimiz boş. Bu boşlukla inanç zayıflığı ve fani âlemin putçuklarına biat kültürü hâkim insanlarda. Maalesef bu basit ve bencilce düşüncelerle insan karakterleri çok zayıfladı, kime biat edeceklerini bilemeden güncel fani putlara tapınır hale gelindi. İnsanlık en pahalı ve değerli özellikken maalesef çok ucuzladı. Bu ucuzlama, insanların söyledikleriyle ve davranışları ile çok tezat oluşturuyor.

Bu tezatlığın oluşturduğu insanlar öyle ucuzladı ki, ister bilgili olsun, ister cahil, bu ayırımı yapmadan istediğinizi kolayca satın alabiliyorsunuz artık.

Satın almak derken sadece maddi olarak düşünmeyin. Bedenlerden öte ruhlar satılık. Gücünün farkında olmayan insanı güce tapıcılığa yönlendirebilir, kendinize çekebilirsiniz. Ve sonucunda hangi şartta olursa olsun, size itaate tabi tutarsınız. Saçma sapan da olsa dinler, anlamsız tekrarlar olsa da alkışlar. Yaptığınız her şeyi olumlu ya da olumsuz ayıt etmeden tasdik edecektir. Yeter ki siz ona patronun kim olduğunu gösterin, konfor alanı sunun ve zaaflarını yakalayın.

Bazı insanlar da vardır ki, onları görüntüyle satın alabilirsiniz. Bu da bir anlamda gücün yansımasıyla olur. Malını anlatırsın, mülkünü översin, giyindiğin elbisenin markasıyla övünürsün, sahip olduğun şeyleri gözler önüne sermekle insanların kendiniz hakkında imreni de bulunmasını sağlarsın. Bu da zor değildir. Çünkü o bahsettiğin şeyler belki de o insanların ulaşamayacağı şeylerdir. Sonra garip bir söz duyarsınız ve anlamını bilseniz bile hoşunuza gittiği için ses etmezsiniz. “idolümsün,” işte bu söz onu satın aldığınızın göstergesidir. Sizi putçuk haline getiriyor, siz de bundan hoşlanırken, hem bedenini, hem inancını, hem ruhunu satın almış oluyorsunuz ve hiç kimse bunu söylerken inancını kaybettiğinin farkında değil. Demek ki, “idolün” ne olduğunu bilmiyordur ama gösterişe kurban olmak vardır sonuçta. Ama yanınızdan ayrıldıktan sonra ne oluyor biliyor musunuz? Ayıplanıyorsunuz, gösteriş budalası olarak lanse ediliyorsunuz.

Bunlar ucuz duygular ve ucuz insanları elde etme yollarıdır. Evet, satın alabilirsiniz ama sonun da bu övgü satın almasıyla sen de satılacaksın. Zaten satılıyorsun da, ama sen farkında değilsin. Çünkü bir yerde sen de satılığa çıkmışsın, kendi fikrini ortaya koymaktan acizsin. Senin de körü körüne tapındıkların var. Senin de güce tapıcılığın var. Senin de akletmeyip bugün ak olana yarın kara deyişin var. Bunlar düşünüp söylediklerin değil, tâbi olduğun güçten duyup akletmeden, yorumlamadan kabullenip söylediklerindir.

Çünkü akledemeyen ve fikri olmayan insanlar, bir başkasının fikriyle konuşur, kendinden bir şey katamaz. Bu fikrin kendisinin olmadığını söylediğiniz veya karşı çıktığınız zaman da, her hangi bir ekleme yapmadan, açıklamada bulunmadan kızarlar. Bu da o insanın fikren satın alınmış olduğunun göstergesidir.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40