BBN Haber

Dr. Ahmet Öztemel

Toplumsal S.O.S

05.08.2020 00:10
  • E-posta

Bir bayramı daha buruk yaşadık, Allah daha iyi şartlarda bayramlar yaşamayı nasip etsin. Bayramlar hoşgörü, muhabbet günleridir ama bakın nasıl yaşamışız;

Pandemi nedeniyle kurallara uyma konusunda adeta seferberlik yaşamamız gereken bu günlerde azımsanmayacak sayıda vatandaşımız “hür doğdum hür yaşarım, kime ne?” mantığıyla eski normallerini yaşamaya devam etti. Covid 19 pozitif olan ve evde karantinada kalma konusunda teminat vermiş bazı vatandaşlarımız kanunen suç olması gereken “hastalık yayma özgürlüğünü” kullandılar, vebalden de mi korkmadılar anlayamadım. Kurallara uymaya yeminli bir grup vatandaş  “Allah’ım, ruh sağlığımı koru” duasıyla olup bitenleri ibretle izlediler. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre erkekliğin bir diğer tanımı da “yiğitlik”. Buna rağmen erkekliği güç gösterisi zanneden zavallı biyolojik erkek grubu kadınlarımızı darp etmeye, öldürmeye Bayramda da devam ettiler. Orman yangınları gene ciğerlerimizi dağladı. Bakanımız “ormanda mangalı yasaklama konusunda adım atılacağını” söyledi yangınlardan sonra ama eminim kültürsüzlüğümüz bu olunca yasak da bir işe yaramayacak zira bizde yasak vardır ama denetim yoktur. Bazı vatandaşlarımız İstanbul’da refüj ortasında mangal yaktılar. Annesini kalabalıkta tekmeleyen sözüm ona evlat da çıktı aramızdan. Bir türlü önlenemeyen ve cezası kırk yılda bir göstermelik Kabahatler Kanununa muhalefetten para cezası kesilmekten ibaret olan valeler az kalsın can alıyorlardı, neyse ki bıçaklanan vatandaşın hayati tehlikesi yok.

İslamofobi ve din kavgaları da maalesef gündemde. İçimizden de dışarıdan da dinimize saldırı ve eleştiriler süregelmekte. İyi Müslüman nasıl olur tarifi benim gibi aciz bir kula düşmez ama örnek olması gerekir bence. Gene maalesef kurbanlık hayvanlar kaçtı, eziyet gören hayvanlar oldu, haberlerde yanlış söyleniyor, acemi kasaplar değil kasaplıktan nasibini almamış ve dünyanın hiçbir medeni ülkesinde eline bıçak alıp hayvan kesmesine izin verilmeyecek vatandaşlarımız gene cahil cesaretiyle kurban kesmeye kalkıp kendilerini yaraladılar. En acısı ormanlarda, tarlalarda, dağda, taşta kurbanlar kesilmeye kalkıldı, yasaklar ve yasalar umursanmadı, en kötüsü kurban atıkları doğaya terkedildi. Kul hakkının en önemli hak görüldüğü güzel dinimizde bir belediye görevlisine “konteyner boşken kurban atıklarını dışarı atıyorsunuz, hastalıktan da mı korkmuyorsunuz?” dedirten davranış ve tepki çok ağırdı anlayana. Bana en acı gelen kurban sırasında ve et paylaşımında bıçakların devreye girmesiydi ki Bayram bile bize hoşgörü, anlayış, sevgi, saygı getirmiyorsa bu toplumu yola ne getirecek endişesi yaşadım. Müşteri velinimettir sözü bir lokantada müşterinin çalışanlar tarafından silahla vurulmasıyla şekil değiştirdi.

Ülkemizin kapılarını ardına kadar açtığımız ve devletimizin her türlü desteği sağladığı Suriyeliler kurban kesme konusunda bıçaklı kavgalara neden oldular. Ülkemizde yaşamlarını sürdürecekleri artık kesin olan bu grubun toplumsal uyumunu göz ardı etmememiz gerekiyor bence.

Kuralsız toplum olmaz. Toplumumuz maalesef şiddet, hoşgörüsüzlük, saygısızlık ve sevgisizliğin hakim olduğu bir toplum haline geliyor. Bayram bile bu konuda olumlu hava estiremiyor. Çok üzücü ama toplumumuz bu ise Bilim Kurulu hiç dağılmamalı. Sosyolog, psikolog, istatistikçi, din sosyolojisi ve din psikolojisi alanında uzmanların çalıştığı Toplum Bilimleri Kurulu, toplumun gidişini değiştirecek çalışmalara hemen başlamalı. İyi insan, kurallara uyan, sevgi ve saygıyı özümseyen insanların topluma hakim olmasını sağlayacak tedbirleri acilen almalı ve seferberlik ilan etmeli adeta.

Toplumumuz bu olamaz ve olmamalı. Saygıyla…


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz