BBN Haber

Şemseddin Beştav

Taraftarlık bilinci

21.02.2020 00:10

Bir kulübü olgunlaştırıp büyüten faktörlerden en önemlisi gerçek taraftarların kulüplerine karşı sorumluluklarının oluşturduğu bilinçtir.Taraftar olarak olumsuzluklara yeri geldiğinde tepki göstermek, hele hele doğru zamanda doğru tepkiyi vermek kolay bir olay değildir.Alınan sonuçlar ne olursa olsun önemli olanın kulübün ilkeleri ve değerleri olduğunu benimsemek, olgun bir duruş göstermek ve kulübe aidiyet  duygusu duymak taraftarlık  bilincinin en büyük göstergesidir.

Futbolumuzun olmazsa olması taraftardır.Taraftar tuttuğu takımı daha iyi yerlere gelmesi için maddi manevi her türlü fedakârlığı yapmak zorundadır.Taraftarlık iyi günde kötü günde, yense de yenilse de her zaman takımına fedakarca sahip çıkmaktır.Taraftar tanımı sonuna kadar takımını destekleyen, karşılıksız seven,arka çıkan, takımına tutkulu bağlı olan demektir.

Bu açıklamalar ışığında kulübün gerçek sahibi Konyaspor taraftarına sitem edeceğim. Başarısızlıkları kolay bir şekilde teknik direktöre, futbolculara, yönetime yüklüyoruz. Bugüne kadar uzun zamandan beri kendi sahamızda bir galibiyetimiz var. Soruyorum şimdiye kadar taraftar olarak bütün tribünlerin birlikte tezahüratlarıyla takımımızı yüreklendirip coşturarak iyi futbol oynamalarını sağlayabildik mi? Aynı zamanda rakip takımı, hakemi protesto ve yuhalamalarla baskı altına alabildik mi? Futbolcularında birer insan olduğunu, onlarında duygularının, hislerinin olduğunu tribünlerden gelecek alkışların, sevgi gösterilerinin onlar üzerinde itici güç oluşturup onları şevklendireceğini unuttuk mu?

Bu duyguların tam tersi olduğunda binlerce taraftarın futbolcu topu ayağına aldığında veya yanlış bir hareket yaptığında futbolcuları yuhalaması protesto etmesi futbolcuyu demoralize edeceğinden konsantrasyon bozukluklarına sebebiyet vereceğini hala düşünemedik mi? Futbolcuya desteklediğini, beğenildiğini hissettirmek onun özgüven kazanmasını sağlar.

Camia olarak yönetim, takım ve taraftar üçgeninde Konyaspor’un yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlayacak ‘özeleştiri’ ekseninin çok önemli olduğunu düşünüyorum.Çünkü özeleştiri yapmak yüzleşmektir. Hele gerçekleri görüp gerçeklerle yüzleşiyorsanız gelişirsiniz.

Son sözlerim Konyaspor’un bugüne kadar başarılarında hep koşulsuz destek olan gerçek Konyaspor taraftarına.Takımımız düşme potasına girdiği için bu stresi en iyi sizin desteğiniz vereceğiniz motivasyonla yeniden çıkışa başarıya dönüşebilir. Şuandaki eleştiri yargılama yada hakaret sadece bizi aşağıya çeker. Bizler başarıyı hayal edebilirsek ve her zamanki o ölmez Konyasporluluk ruhunu sürdürebilirsek takımımızda başarısızlık döngüsünden çıkacaktır.Arma sevdasıyla usta bir destekçi olarak Konyasporluyum, ben bu takımı seviyorum, başarılı olmasını istiyorum diyen herkesi gerçek taraftarlık bilincine davet ediyorum. Ayağa kalkmanın tam zamanı.

Yorumlar

  • ahmet öztemel
    23.02.2020 18:34

    Sn. Beştav; Hafta içi mail adresinizi bilsem "abi tam zamanı, yazar mısın lütfen" mesajı atacaktım ki yazdınız. Sağolun. Çok kritik dönemdeyiz, üst grubu yakalama adına ha bire fırsatlar kaçırıyoruz. Tüm hesaplaşmalar yıl sonuna kalmalı ve bugün bir beraber olmak zorundayız. Elinize sağlık.

  • ibrahim
    21.02.2020 17:47

    sayın beştav taraftar gerçeklerini yazmışın doğru taraftar iyi gününde kötü gününde takımına destek çıkmıştır ve çıkmayada devam edeceklerine inanıyorum.ama bir gerçek varkı ortada taraftar onun için tepki veriyor.bu yılkı yönetim para yok diye transfer yapmadı çok acemmiler bu işler askf yi arkasına alıp yönetime gelmekle olmuyor.madem onlardan destek alarak yönetime geldiler.parayıda onlardan isteselerdi.taraftar başarı bekler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40