BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

Siz önemlisiniz

01.04.2020 00:10

İnsanın gözünü açması bazen çok büyük acı verici olabilir. Çünkü güvendiğini sandığı insanların güvensizliğini görerek acı gerçeklerle karşılaşmış olur.

Bir gece oturup düşünürseniz,

Kendi kendinize dersiniz ki, üzülmeye değmez.

İsyan etmenin, sitem etmenin de anlamı yok.

Eğer kendinden eminsen kaybeden sen olmazsın. Birilere sana kaybettiğini söylüyorsa, o onun görüşüdür. Belki de doğru söylüyordur ama onun kaybettin dedikleri ya sana yüktü ya gereksizdi ya da sözleriyle ve tavırlarıyla kendilerini kaybettirmiş olabilirler.

Üzülme! Yeter ki sen insanlığını ve inancını kaybetme.

O yüzden çekinmeden yol isteyene yolu ver, kaybolmak isteyeni kaybet, sen düşünme, onlar düşünsün.

Hayat devam edecek, birileri gelecek, birileri gidecek. Bu bir kuraldır. Kendi yoluna bakacak kimseyi izlemeyeceksin. Kimseye de gereğinden fazla değer vermeyeceksin. Alışmalılar, senin eski alışkanlıklarından kurtulmana, yeni hayat felsefene ve kavuştuğun kendi değerlerine. Onlar için kolay olmaz alışmak, sadece senin dedikodunu yaparlar ve değişti derler. Varsın desinler. Değişti demeleri, kendi kontrollerinden çıktığından, sana hükmedemediklerindendir.

Eğer hayatınızda daha fazla huzur olsun istiyorsanız, en iyisi çevrenizde sizi ilgilendirmeyen olan bitenlere ve yaşananlara kör olun, görmezden gelin, sağır olun duymazdan gelin, söylemeyin dilsiz olun. Yani sizi ilgilendirmeyen şeyleri ve insanları önemsemeyin, gidenleri de dert etmeyin.

Siz önemlisiniz.

Sizi siz olarak kabul etmeyen, düşüncelerinizi ve sizi önemsiz gibi görüp küçümseyen, bakış açısını sadece kendi doğrularına ve hüküm vermeye yönelten insanlardan uzaklaşın. Çünkü bu insanlar egolarıyla her şeyi en iyi kendilerinin bildiğini düşünerek sizin tüm enerjinizi emecekler, sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edeceklerdir.

Çünkü onların menfaatleri vardır ve onlar kendi menfaatlerinden başka bir şey düşünmez, güce tapılmasını isterler, duygu, düşünce ve paylaşım düşünceleri olmadan emeğinizi sömürürler. Sürekli haklıdırlar, haklı olduklarını dikte ederek haklı olmalarını onaylamak zorunda olduğunuzu düşünürler.

Sürekli konuşan ve bir an bile olsa sizi dinlemeyen, sizi anlamayan, duygu, düşünce ve emek hırsızlarından uzak durun. Göreceksiniz, rahatlayacak ve hayatınız tahmin edemeyeceğiniz kadar güzelleşecek.

Masumiyetinizi koruyun ama karakterinizden ödün vermeyin.

Öfke ve kin duymayın, iyi niyetli olun ve masumiyetinizi koruyun. İyi niyetli olan bir hatayı affedin ama ikinci bir defa aynı hata olursa affetmeyin. Çünkü aynı hata, iyi niyeti ortadan kaldırır, onun telafisi de özrü de olmaz. Ödün verir ona inanmaya devam edersen karakterinden ödün vermiş olursunuz.

Sadık olun, sadakatli insanlarla arkadaş olun.

Sadakat, insanın kendini güvende hissetmesini ve karşınızdaki insana da güven hissi sağlar. Ne kendisine ne de karşındaki insana zarar ve mutsuzluk gelmesini engeller. Bilirsin ki ikisinden herhangi birinin zor duruma düşmesi, diğerini de yaralayacağı için onun zora düşmemesi için ihtiyaç duyulduğu anda karşılık beklenmeksizin yanında olur.

Enerjinizi gereksiz, şımarık ve kibirli insanların egosunu okşamak için harcamayın!

Enerjinizi tüketerek sizin mutsuz olmanıza neden olan şeylerden ve insanlardan uzak durun. Enerjinizi tüketen insanlar sizi yoracaktır. Sizi hayattan ve arkadaşlıktan soğutacak, enerjinizi tüketecek egosu yüksek insanlarla olan ilişkilerinize son verin. Eğer onların gitmesine izin vermediğiniz veya onlardan uzaklaşmayı gerçekleştirmediğiniz takdirde, istediğiniz mutluluğa ve başarıya ulaşamayacaksınız.

Gereğinden fazla özveride bulunmayın.

Hak edene bile ölçülü olarak özverili olun. Hele hak etmiyorsa kafanızda belki kazanırım düşüncesi oluşsa bile hiç özveride bulunmayın. Çünkü siz değerlisiniz, kendinizi yormayın. Başkalarını kazanmak ve hoş görünmek adına hak etmedikleri şekilde egolarını tatmin eden mutluluklar vermeye çalışırsanız, kesinlikle kaybeden ve üzülen de siz olursunuz.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40