BBN Haber

Prof. Dr. Fulya Öztaş

Şimdi günebakanları örnek alma vaktidir…

30.03.2020 00:10

Zaman tıpkı GÜNEBAKANLAR gibi birbirimize destek olma ve birbirimizi koruma zamanı. Olağan ve beklenmedik durumlarda korku hissetmek elbette naturamız gereği normal bir davranış ancak korkunun kulu kölesi ya da tam aksi dağları aşıracak kadar da olmamalı.

Şu içinde bulunduğumuz, lanet virüsle tanıştığımız son günlerde Dünyaca, ulusça hepimizin ortak paydası maalesef ölüm korkusu, sevdiklerimizi kaybetme korkusu, ideallerimizi gerçekleştirmek adına ötelediğimiz ( bir şekilde kaybettiğimiz) doya doya yaşayamadığımız elimizden kayıp giden hayatlarımızı kaybetme korkusu özetle; CAN KORKUSU, CANAN KORKUSU oldu.

Anamıza- babamıza, yavrularımıza, dostlarımıza ezcümle canlarımıza sarılıp dokunamamanın verdiği ızdırap ile yaşarken, herkes korkarak felaketlerin önüne geçilemeyeceğinin idraki içerisinde takdire şayan biçimde akılcı, aklıselim, sakin, soğukkanlı ve sağduyulu davrandı. Bununla birlikte istenmeyen şeyler de yaşamadık değil, neyse. Bir müddet daha evde kalalım elma- armut oynayalım çıkmayın diyorlarsa çıkmayalım.

Sabırla, umutla biliyoruz ki bu günler geçecek, unutulur gibi değil desek te unutulacak ancak derin yaralar yaşamadan, bizi biz yapan manevi değerlerimizi, sevdiklerimizi yitirmeden geçsin gitsin diyelim dua ile…

Şimdi günebakanları örnek alma vaktidir.

Bildiğimiz gibi günebakan çiçekleri, güneş gökyüzünde nerede olursa yüzlerini oraya dönerler, yani onlar ışığı takip ederler. Bilmediğimiz bir gerçek var ki o da; bulutlu ve yağmurlu havalarda güneş tamamen yok olduğunda ne mi yaparlar? ENERJİLERİNİ paylaşmak için yüzlerini birbirlerine doğru dönerler, birbirlerinden güç alarak birbirlerine destek olurlar.

Şimdi günebakanları örnek alma vaktidir. Her zaman bulutlu ve kasvetli havalar olacaktır. Bu durumda boğulmuş, mutsuz, umutsuz ve üzgün hissedebiliriz. Vücudumuz ve ruh halimiz üzerinde elbette istenmeyen etkileri olacak bir takım zihinsel ve davranışsal sorunları yaşayabiliriz.

Ancak unutmayalım ki etrafımızda yüzümüzü dönecek, zor zamanlarımızı paylaşacak illaki birileri vardır.

Zaman tıpkı GÜNEBAKANLAR gibi birbirimize destek olma ve birbirimizi koruma zamanıdır. Yüreklerimize sabır, umut, mutluluk yükleyerek eksilmeden, yok olmadan umutla, huzurla, nefes alacağımız güzel günlere inşallah… Yolu yarıladık ,her şey güzel olacak ,bu da geçecek, biz güçlüyüz.

Her şey güzel olacak… Bu da geçecek… Sen güçlüsün…” diye diye yolu yarıladık bak.

Oğuz ATAY

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40