BBN Haber

Nurullah Çetinkaya

Rabbim yâr ve yardımcınız olsun

26.06.2020 00:10

İnsan başkasının değil, sadece kendi çabasının karşılığını görecektir.” diyor Rabbim Necm suresi 39. ayette. Bu ayetten yola çıkarak üniversite sınavı için hazırlanan gençlerimizin çabalarının karşılığını görme vakti geldi çattı.

2 milyon 433 bin 219 gencimiz, hayallerine kavuşmak ve yıl içindeki emeklerinin karşılığını almak için 27-28 Haziran’da sınav salonlarında ter dökecek. Covid19’un gölgesinde geçecek sınavda sadece başarılı olup olmama endişesi değil aynı zamanda sağlık endişesi de gençlerimizi düşündüren durumlardan biri maalesef. Ancak alınan tedbirlere uyulduğu sürece çok büyük bir sorunun yaşanmayacağı kanaatindeyiz. Sınav süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı da gençlerimizin daha az kişiyle temas etmesi açısından oldukça yerinde bir karar.

Korona salgını nedeniyle sınava hazırlık senenizde sırtınızdaki yük bir kat daha artmış olsa da planlı bir şekilde çalıştıysanız bu krizi fırsata çevireceğinize inanıyorum gençler. Sınavda sorumlu olduğunuz konuların sadece birinci dönemle sınırlandırılmış olması da sizin için büyük bir avantajdı. Karantina döneminde yeni konulara çalışmak yerine birinci dönem konularını tekrar etmek için bolca zamanınız oldu.

Değerli gençler, öyle ya da böyle bu hafta sonu yeni başlangıçlar için önemli bir tarih. Türk eğitim sisteminde yetiştiğiniz için zaten hepiniz sürprizlere, aksaklıklara ve sınav stresine alışkınsınız. Allah’ın izniyle bu son sınavı da başarıyla geçip, hayat kavgasına katılmadan önceki son parkura başarıyla gireceksiniz. Moralinizi yüksek tutun ve kendinize güvenin, gerisi yüce Rabbimin izniyle çorap söküğü gibi hallolacak inşallah.

Sınav öncesi son hatırlatmalar:

  1. TYT sınavı 27 Haziran 2020 Cumartesi saat 10.15’te (165 dakika)

  2. AYT sınavı 28 Haziran 2020 Pazar saat 10.15’te (180 dakika)

  3. YDT sınavı 28 Haziran 2020 Pazar saat 15.45’te (120 dakika)

  4. Sınav günü sınavdan en az 1 saat önce sınav yerinde hazır bulunun.

  5. Pandemi sürecinden dolayı alınacak önlemler, öğrencilerin binaya alınırken kontrolden geçirilmesi, üniversite sınavına bu zamana kadar ki en yüksek katılımın olması, büyük şehirlerdeki trafik sorunu sınava gecikmenize neden olabilir. Lütfen sınav günü bu olumsuz durumları da göz önünde bulundurarak hareket edin.

  6. Sınav günü sınavın yapılacağı binaların kapıları sınav başlangıç saatinden 15 dakika önce kapanmaktadır. 10.15’te başlayan TYT ve AYT sınavlarına en geç alım 09.59’da yapılmaktadır. 10.00’dan itibaren sınav binasına giriş yapılamaz. Lütfen bu sürelere dikkat edelim.

  7. Adaylar sınav salonlarına alınırken T.C. Kimlik Kartları, etiketi sökülmüş su, maske, dezenfektan ve sınav giriş belgeleri yanlarında olmalıdır. Kalem, kalemtıraş, silgi ve peçete ÖSYM tarafından verilecektir. Bunların dışında hiçbir eşya sınav salonlarına alınmayacaktır.

  8. Yanınızda bulunması gereken eşya ve belgeleri bir gece öncesinden sabah göreceğiniz bir yere koymanız unutmamanız açısından size faydalı olacaktır.

Son hatırlatmaları da yaptıktan sonra, başta kendi öğrencilerim olmak üzere, bu sınav için gecesini gündüzüne katıp emek harcayan tüm öğrencilere başarılar dilerim. Rabbim yâr ve yardımcınız olsun.

Selam ve dua ile…


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40