BBN Haber

Uğur Özteke

Polis bulamıyorsa (!)

30.07.2020 00:11
 • E-posta

Hani bilim adamları ve siyasiler şu pandemi döneminde hep “Artık hiçbir şey eskisi olmayacak” diyorlardı yaaa.

Allah var yarısına inanırsam yarısına inanmıyordum.

Bugün “bayram yazısı” yazmak için bilgisayarın karşısına geçince anladım ki gerçekten artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Yıllardır günlük yerel köşe yazısı yazarım.

Hiçbir bayram öncesi böyle bir yazı yazmamıştım. Günün ve arifenin doğal yapısına uygun olarak hep bayram yazılarını yazardık.

Ama bugün yazmamız gereken gerçekten önemli konular var.

******

BAYRAMDA DA HAVAİ FİŞEK ŞOV OLACAK MI?

Yeni normalleşmede büyüklerimiz bizler için her türlü tedbiri alsalar da ya da şöyle diyelim almaya çalışsalar da biz millet olarak iğne deliğinden o tedbiri nasıl deleriz o iğne deliğinden nasıl geçeriz diye de bir yol aramanın peşindeyiz.

Artık sadece hafta sonlarının değil ısınan havalar pandemi sonrası düğün dernek sezonu ile gece yarılarına kadar havai fişek atma yarışı yine gırla gidiyor.

Bu işten şikayetçi olmayan kesim yok gibi. Şimdi önümüz bir de bayram.

Eeeee bayram havai fişeksiz olur mu?

Önceki gün bir avukat abimiz aradı. Adres verdi.

Hüsamettin Çelebi Mahallesi ..... sitesine kadar. Komşuları düğün yapıyormuş. Gece yarısına kadar ortalığı yakmışlar (!). Bu arada silah bile atıyorlarmış.

Hukukçu büyüğümüz bile polisi aramaktan yılmış. Çünkü “Şikayetçi olsam da nasıl olsa bir şey değişmeyecek!” dedikten sonra “Bu kadar komşuluk hakkından bihaber, bu kadar yasaları çiğneyebilen insan ile şikayet sonrası olsa olsa kanlı bıçaklı olacağız” diyordu.

Bunun fabrikaları patlıyor.

İnsanlar can veriyor.

Ormanlar dükkanlar yanıyor.

Ama bir dakika süren nasıl bir zevk ise artık; bu işin önü alınamıyor.

Eğer o zevk alma işini millet olarak becerebilirsek bence sıkıntıyı toptan ortadan kaldırmış oluruz diye düşünüyorum.

******

REKTÖR METİN HOCA’YI DOĞRU YÖNLENDİRİN

İki gündür sosyal medyada çok güçlü bir organize işi oldu. Ardından bu konuda sadece üniversite camiasından değil Konya merkezli pek çok hayvansever ve dernekleri bu işe dahil olmuş durumdalar.

İzninizle önce konuyu açalım.

Sosyal medya paylaşımlarından ve bize mail atan, mesaj atan veya direkt arayan üniversite hocalarından hayvanseverlere kadar durumu şöyle özetliyorlardı;

“Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinin EAEVE / Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği’ne girmesi için planlanan ve ülkemizin en modern küçük hayvan hastanesi olacak bu bina tamamen pet kliniği olarak planlanmıştır.

Ancak Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy tarafından açılışına günler kala Diş Hekimliği Hastanesine çevrilmiştir.

.....................”

...............

Selçuk Üniversitesi meselesine gelmeden bu ülkede şu kedi köpek meselesine kısaca bir değinmek gerekecek gibi.

Kedileri köpekleri, tavukları kaplumbağaları olan bir hayvansever olarak başıboş sokak hayvanlarının çoluk çocuk, yaşlı genç millete saldırmasından tutun, barınaktaki hayvanlara adam gibi bakılmaması kadar bizim memlekette bir sorun var.

Tabii bir taraftan Avrupa yasalarına uyup Avrupa’ya şirin gözükeceğiz derken, diğer yandan bir karıncanın dahi ezilmemesi için titreyen Peygamber efendimizin ümmeti olan bizler gerçekten ne yaptığımızı biliyor muyuz?

İnsan olmanın ötesinde İslam olarak yaratılmış canlılara karşı kul olarak vazifelerimizin bilincinde miyiz?

Hele hele bir de bu iş için devletten, devletin kurum ve kuruluşlarından para alıyorsak...

Allah muhafaza yanarız.

Ağzı dili olup konuşamayan bu canlılar dile gelirlerse kaçacak yer bulamayız.

Elbette bundan sonra Selçuk Üniversitesi kapsamında üniversitenin üzerindeki buluttan tutun yerdeki çöpe kadar Sayın Rektör Metin Hoca sorumlu.

Metin Hoca’nın da daha makama oturur oturmaz kucağında pek çok çetrefilli işi bulduğunu da üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyoruz.

Şimdi birileri sakın ha “önce insan, insan sağlığı varken hayvanı mı tercih edeceğiz?” demeye kalkmasın.

Bu yorumu yapmak ve kararını almak sadece Rektör Hoca’ya aittir.

Hoca tercihini yapar, sonra da gereken yerlere hesabını verir.

Tek ricam, benim üniversitem Selçuk Üniversitesi’nin kötü örneklerle gündeme gelmemesi için Metin Hoca’nın doğru, objektif ve akılcı olarak yönlendirilmesi olacaktır.

******

BİR DE ŞUNU YAZMAK ZORUNDAYIM

Yerimiz daralmadan bu konuyu arife günü mutlaka yazmak zorundayım.

Konya’da vaka sayısı artıyor mu?

Kesinlikle artıyor.

Bu konuda Sağlık Bakanı Sayın Koca’dan, hekim olan Sayın Leyla Şahin Usta’ya kadar tüm sağlıkçılar ve yetkililer biz Konyalıları ve Konya’da yaşayanları uyarıyorlar mı?

Evet sonuna kadar.

Siyasi cenahta açık sözlülüğü, net duruşu ile bu konuda BBN HABER’e yaptığı açıklamasından dolayı Sayın Dr. Leyla Şahin Usta Hanımefendi’ye özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Leyla Hanım erkek siyasetçilerin bile böylesine kritik ortamda kem küm ettikleri, lafı ağızlarında dolaştırdıkları günde bizler için çok ciddi ve net konuşmuştur.

Bakın şimdi yine sağlıkta birinci ağızdan aldığım çok net bir bilgiyi arife günü bayram öncesi kamuoyuna aktarmayı vicdanen borç biliyorum.

Konya merkezde.

Merkez ilçelerimizin sadece bir tanesinde sağlık ekiplerinin polisler ile birlikte evlerinde karantinada olması gereken Covid-19 pozitif tanılı insanlarımızın yasalar gereği evlerinde olmaları konusunda yapılan denetimde sadece bir günde sadece bir merkez ilçemizde 100’ün üzerinde pozitif tanılı insanımızın evlerinde olmadıkları gibi çarşıda pazarda, dükkanda dolmuşta oldukları tespit edilmiş.

Yani bu ne demek biliyor musunuz?

Bu, böyle bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hastalıklı olarak tespit ettiği ve sokağa çıkmaları şöyle olsun karısından kocasından çocuğundan anasından bile ayrı odada bulunması gereken kişilerin aramızda dolaşmaları bizimle alışveriş yapıyor olmaları demektir.

Kimse bana kızmasın ama böylesine öldürücülüğü net bir hastalığın sahibi yasaklara rağmen aramızda dolaşıyorsa bunun eli silahlı bir katil zanlısından ne farkı vardır?

Allah aşkına biri bunun sebebini açıklasın.

Polis buna ne yapsın?

Sağlıkçılar buna ne yapsın.

Devlet buna ne yapsın? 

Baylar bayanlar Allah rızası için bir tek Allah’ın kulu buna bir cevap versin.

Bu yapılanın insanlıkla bağdaştırılacak neresi var?

Siz Vali olsanız, siz Belediye Başkanı olsanız, ya da Emniyet Müdürü veya Sağlık İl Müdürü olsanız bu insanları evde değil de dükkanında mal satarken ya da dolmuşta yanınızda görseniz ne yaparsınız?

Ben duyduklarım karşısında bunlara koskocaman yuuuh diyorum başka da bir şey diyemiyorum.

******

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Koca sayfaya bayramı, bayramın faziletlerini yazmak yerine ömrümde ilk defa bugün böyle bir şey yazmak zorunda kaldım.

Yatalım kalkalım bugün hastane ve hapishanede olmadığımız için yüzlerce, binlerce kez halimize bir kez daha şükredip bu mübarek günlerin vecibelerini yerine getirmeye çalışalım.

Bayramınız mübarek olsun.

 

 

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

İnsanoğlu iyilik edene darılır, kötülük edenin gider boynuna sarılır

NE ZAMAN ADAM OLURUZ? 

İnsanı, İslami ve vicdanı görevlerimizi inanarak en iyi şekilde yapmaya çalıştığımız zaman daha iyi ADAM oluruz.


Yorumlar

 • Torpil
  02.08.2020 02:14

  Bayram gecesi gece saat 1.30da, bayramın 2.gecesi gece saat 2'de torpil patlatıyorlar sokakta. Valilik ne kadar zaman önce yasaklamadı mı? Bu torpil satanlar, torpil atanlar; vali-devlet bilmez mi? Yeter, bitsin bu saçmalık.

 • müşür
  31.07.2020 00:40

  kolluk kuvvetleri zabıta ve ilgili birimler varken insanlar şikayetlerini köşe yazarlarına niye yaparlar .haklılarmış.bugün yolu inkilap okulunun oradan geçenler, bayramda elindeki eti tüketmek için kısmet kasabın camında kocaman kıyma 43 lira yazısını. dışarıda 43 içeride 55.. izmirden gelen misafire rezil oldum.. zabıtaya söyledim. oralı olmadı. adamların pişkinliğide cabası.. cama yaz 43.. içeri müşteri çek, 55 liradan kazıkla. 43 lük yazı hala duruyo.

  Tolga
  31.07.2020 08:46

  Müşürün yorumunu beğendim eline sağlık

 • Meczubun biri
  30.07.2020 16:59

  Şu mübarek arefe gününde şehirde gördüğüm manzara dolmuşların hali insanların vurdumduymazlığı içler acısıdır.sağlık personeli izin kullanamıyor hastaneler dolu malzeme yetişmiyor ama Konyalının umurunda değil kamusal otoritenin hiç umurunda değil.yazıktır vebaldir günahtır.

 • kazım
  30.07.2020 14:39

  Havai fişek dedin de aklıma bayramlarda uluorta polisin zabıtanın gözü önünde çarşının göbeğinde satılan patlayıcılar geldi. Esnaf odası başkanının amcasının patlayıcı fabrikası varmış, ondan dolayı konyuada rahatça satılıyormuş, bunu da öğrenmiş olduk...

 • Oguz Oguz
  30.07.2020 13:20

  Bayramin müjdecisi Arefe ye kavuşturana şükürler olsun. Allah Konya miza kazasiz, belasiz, mutlu,saygılı, sevgili kardeşlik ve yardımlaşma içinde bayramlar nasip etsin. Evini yurdunu bırakarak tanımadığı bilmediği diyarlarlarda gönüllere girmeye çalışan, Türk ismi ile kurulmuş ve ilelebet var olacak bağımsız, çağdaş ve lâik Turkiye Cumhuriyeti devletinin ve kardeşliğin ismini duyurmaya çalışan Konya'lı agabey ve kardeşlerimizi tebrik ederim.

 • Delinin biri
  30.07.2020 11:16

  Bu saydığınız vatandaşlar bayramda da çelebi kayınço görümce deyzeoğlu emmoğlu kapı kapı gezecekler... Bayramdan sonraki hafta vaka sayısı tahmini bizi korkutuyor, inşallah korktuklarımız başımıza gelmez Konya için. Biraz bilinç olsa zaten şu noktaya gelmezdik, bu saatten sonra da dikkat edilmezse öteki tarafta hepsinden çikayetçiyim.

 • mehmet ışık
  30.07.2020 10:52

  Uğur bey Konyaspor basketbol takımı 75.000 tl katılım payı yatırılmadıgı için tbl den 2 lige düşürüldü konya’nın gençlerinin basketbol hayali bitti bununla ilgili birtek fatih şeker tepki koyarken sizin bu konuda susmanıza üzülüyorum bildiğim kadar iyibir basketbol seversiniz.Konyaspor ismi bu kadar aşagılanabilirmi bu nasıl yöneticilik

 • Yerli
  30.07.2020 01:04

  Sen de haklısın da abi eski sgk binası ne olacak,adliyenin iç bahçesine icra daireleri için bina yapılacak ne gerek var dedim cevap vermedin.oradaki lobi çok mu etkili abü

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz