BBN Haber

Mehmet Önder Kelek

Önce insan

24.03.2020 00:10

Son 10 gündür yaşadıklarımız bir rüya ya da bir Amerikan filmi gibi

Haberler de Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamaları, diğer ülkelerdeki virüsten etkilenenleri ve ölenleri istatiksel karşılaştırılması, tartışma programlarında virüsün yayılma ve etkilenmemiz için yapmamız gerekenler, doktorların korunma yöntemleri, beslenme uzmanlarının sağlıklı beslenme tarifleri, sosyal medya üzerinden yapılan yayınlar ses ve görüntü paylaşımları…

Vergi daireleri kapanmış,

Mahkemeler kapanmış,

Kafe, kahvehaneler ve restoranlar kapanmış,

Berberler kuaförler kapanmış,

Yaşlılar ve hastaların sokağa çıkması yasaklanmış,

Herkes ne yapacağını şaşırmış ortalık karışmış.

Marketlere akın etmiş raflar boşaltılmış

En heyecanlı ve sürükleyici noktasındayım.

Sanki eşim ya kalk yerine yat diyecek ve uyanacağım ya da kötü adamlar ölecek ve film bitecek TV’yi kapatıp gerçek hayata döneceğiz her şey eskisi gibi devam edecek. Ama bu sefer öyle olmayacak gibi, Ne rüya ne de film, her şey o kadar gerçek ki!

Ciddiye almamız gerekiyor. Okulların tatil edilmesi, camilerin namaza kapatılması, kafelerin kapatılması, yurt dışından gelenlerin karantinaya alınması ve alınan tüm önlemlere rağmen virüsten etkilenen kişi sayısının bu denli artmış olması bu salgının ne denli çabuk yayılabildiğinin bir göstergesi.

Bankalar, belediyeler ve bazı özel şirketler evden çıkmadan internet üzerinden işlem yapma kanallarına yönlendirme yapıyorlar, ihtiyaç kadar personel bulundurup Home-Office çalışmaya geçtiler. Adli işlemler ve davalar ertelendi. Vergi daireleri kendi içinde işlemlerini yapıyor dışarıdan girişlere kapatıldı.

Bu zinciri kırmamız için evde kalmamız gerekiyorsa evde kalmalıyız. Salgınla mücadelede herkes üzerine düşen görevi yapmak zorunda.

Bakanından hemşiresine kadar tüm sağlık çalışanları bu mücadele de her türlü riske rağmen işlerini büyük bir özveri ile yapıyorlar. Başka hastalıklar tedavisi için Eczaneler ilaçları temin etmeliler. Tüm ekip organize bir şekilde, bir seferberlik hali içinde çalışıyorlar ve hepsi alkıştan çok daha fazlasını hak ediyorlar.

Geçtiğimiz çarşamba yayınlanan tedbir kararlarında ülke için çok esnek ve dinamik kararlar alındı. Bunlardan bazıları Konaklama Vergisinin kasım ayına kadar ertelenmesi, İç hatlarda hava yollarında KDV’nin % 1 indirilmesi, ev alacakların bankalarda % 20 yerine % 10 kadar bir peşinat aranması, İhracatçıya stok finansmanı sağlanması, vatandaşlara uygun kredi verilmesi ve mart, nisan ve mayıs aylarına ait ödenmesi gereken KDV, muhtasar ve SGK primlerinin 6 ay ertelenmesi gibi.

Mensubu olduğum Mali Müşavirler ise “beyannamelerde bir uzama olur mu bizde bu salgın hastalık da biz de evimizde olur muyuz?” diye bir beklenti içindeler. Çünkü bahsettiğim mart, nisan ve mayıs aylarının KDV, muhtasar ve SGK primlerinin beyannamelerinin önce verilmesi gerekiyor ki 6 ay sonraya ödemesi ertelenebilsin. Yani bu süre içinde Mali Müşavirlerin bu beyannameleri doldurmak için bürolarında olmaları gerekiyor.

Açıklanan pakette umduğunu bulamayan meslektaşlarım birde üstüne üstlük Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız canlı yayında sorulan soruda “Tüm bu işlemler dijital yapılıyor. Gönderilen tüm beyannameler de dijital zaten. Yarıya yakını da gönderildi zaten uzatma talep gelirse değerlendiririz” diye bir yanıt vermesi tüm meslektaşları çileden çıkardı.

Halbu ki Sayın Sağlık Bakanımızın tüm sağlık çalışanlarına meclis kürsüsünden alkış istemesi kadar kolaydı tatlı bir iki kelam edip tüm vergi beyannameleri dolduran mali müşavirlerin gururunu okşamak.

Tüm meslektaşlar Sayın Bakanın ağzından çıkacak cümleleri bekledi, bunu canlı yayında çok iyi bir şekilde değerlendirip, “Gün birlik beraberlik günü, tüm meslek mensupları üzerine düşeni yapacağına eminim. Bu görev hepimizin” dese hiçbir meslektaşım sosyal medya üzerinden bu denli paylaşımlara gerek kalmadan kenetlenip görev aşkıyla hiçbir gerekçe ve erteleme istemeden gece gündüz çalışacağına eminim.

Bakan var sağlık emekçilerini mecliste alkışlatıyor. Bakan var ne yapsan umurunda olmuyor.

Sayın Sağlık Bakanımız hemşehrimiz Dr.Fahrettin KOCA'yı da ben alkışlıyorum...

Selam ve Saygılarımla.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40