BBN Haber

Abdullah Özbek

Mükerrem insan

24.03.2020 00:10

Alemde yaratılmışların içinde hiç şüphesiz en aziz ve en değerli varlık insandır sözü malumunuzdur fakat bu değer ona hangi vasıfları yüklendiği takdirde layık olur? Geliniz bu kıymeti haiz eden özellikleri ve sahip olunacak halleri kısaca belirtelim. Mahmut Sami Ramazanoğlu bu husuta dürr ü güher gibi mücevher sadedinde şöyle demektedir:    

 “Mükerrem insan hakşinastır, vazifeşinastır, dürüsttür. Bütün güzel ahlak yani Kuran ahlakı onun huyu olmuştur. Bu halleriyle o, iyiyi kötüden, hayrı şerden, nuru zulmetten, helali haramdan, ehemmi mühimden ayırdeder... Müsbet yolda gider... Felaha erer.

Bitmez, tükenmez, kudret ve kuvvet ve imkan sahibi olan Allah’a dayanır, güvenir; onunla olur. Hadisatın esbabına tevessülde meşru yollardan teşebbüste bulunur; muvaffak olur. Ve daima huzur içindedir:

Bu dünyanın bir geçit, bir tarla olduğunu bilir... Burada ne ekerse, ahirette o biçilir düşüncesiyle en iyiyi ekmeye, yapmaya çalışır.

Marifetullah ve manevi ilimlerini ilerletmekle beraber, mesleğine ve meşrebine göre faydalı ilimlerin her şubesinde en yüksek rütbeyi ihraz etmeye çalışır:

Her faydalı bilgiyi öğrenmek ona farzdır. Onu insanlığın hayrına kullanmayı şiar edinir.

Allah Teala’nın emirlerine uygun yaşamanın, mutlaka insanların da menfaatine uygun olacağını idrak ile imrar-ı hayat eder. Ve diğer insanları da bu yola teşvike çalışır, yani cihad eyler...

Bütün hayatının hesabını bir gün Allah’a vereceğini hiç aklından çıkarmaz. Ve büyük hesaba çekilmeden, kendi nefsini hesaba çeker.

Mesuliyet hissi ve ümitle korku arasında olmak duygusu daima fikrini sarar. Bir an bile gaflete düşmemeye nefse ve şeytana uymamaya gayret eder

Sıhhatinin kıymetini bilir; itidal üzere gıdasını alır, vücudunu korur. Boş zamanlarını daima değerlendirir.

Onun ahlakındaki mükemmeliyet, hayatındaki intizam, diğer insanlara örnek olacaktır.

Sahih akide, salih amel, hayırlı iş onun umumi vasfıdır.

Mükerrem insan, en şerefli ve en muhterem insandır.

Dünyada hiç kimse ondan üstün olamaz. O Allah zü’l-Celal’e dayanmıştır, güvenmiştir, Allah ki namütenahi kudret ve kuvvetlerin mutlak sahibidir. Mükerrem insan da O’nun yeryüzünde naibidir.”

Rabbimiz duyduklarımızın ve okuduklarımızın hayırlı olanlarına bizzat uymayı, onları yaşamayı ve etrafımıza aktarmayı nasip eylesin ve hayırlı amellerimizi bereketlendirsin.

Yorumlar

  • Nevzat Gül
    24.03.2020 22:05

    Ağzına sağlık dayı metnin çok güzel.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40