BBN Haber

İbrahim Arzuman

Loras’ın Yılkı Atları

23.09.2020 00:04

Rivayet odur ki, Mersin'de konar göçer yaşayan atalarımızdan olan Dört Yörük Ailesi (Sarı Keçili Yörükleri); atlar ve develer eşliğinde Torosları aşıp, Konya Meram Dere’ye yerleşmişlerdir. 
Meram Dere’nin güzel yaylarında, davarcılık ve yerleşik olarak da değirmencilik ile iştigal eden atalarımız; zaman içinde at sayılarında artış olunca, ihtiyaç fazlası atları doğaya salarlarmış.
Tamamı Asya kökenli bu atlar, yaklaşık 100 yıldır Meram ilçesindeki Loras Dağı eteklerinde bulunan, başta Haremin Şamı Yaylası olmak üzere diğer yaylalarda sürü halinde yabani olarak gezip nesillerini sürdürüyorlar.
Atlar doğaya salındıktan sonra Loras Havzası’na uyum sağlayan atlar, burada sürüler halinde yaşıyor. Yörede 8-10 atın oluşturduğu her sürüye bir aygır liderlik yapıyor. Genelde Geyiklinin Suyu denilen  
“Su Çıkan” Deresi etrafında yeni doğan taylarla bir araya gelen at sürüleri otlarken, liderler sürünün etrafını sararak grubun güvenliğini sağlıyor. Bulundukları ortamda tehlike sezen atlar, yan yana geliyor. Kendilerini görüntülemek isteyen bizlerin üzerine yürüyen atlar, aniden çevresinde dört nala koşmaya başlayıp ata yabancı olmamıza rağmen uzaklaştırmaya çalışıyor.
İtiraf ediyorum ki ben böyle bir adrenalin ne yaşadım, ne de duydum. 
Doğaya uyumlarıyla dikkati üzerlerine çeken ve bölge insanı tarafından efsaneleştirilip, pek çok rivayete konu edilen yılkı atları; kartpostalları andıran görüntüler de oluşturuyor. 
Loras Dağı yakınındaki Bayramlı Yaylasında yaşayan Remzi amca, dedelerinden duyduğuna göre atların yaklaşık 150-200 yıl önce Mersin'den Konya'ya göç eden ataları tarafından getirildiğini söylemektedir.
Atların o dönem hem ihtiyaç hem de yetiştirmek amacıyla kullanıldığını, ihtiyaç fazlası atlar ise ziraatte gelişen teknolojik değişimler sonucu zamanla doğaya salınmışlardır. 
Evet işte böyle...
Bu havzada doğal yaşamını sürdüren yılkı atlarımızın; atalarımızdan ve dedelerimizden bu yana, burada bizimle yaşamlarını yüzyıllardır sürdürüyorlar.
Yılkı atları, hakiki yerli Türk atlarındandır. Orta Asya'dan Türklerin beraberinde getirdiği, genetiği bozulmamış doğal kendi atlarımızdır. 
Türkler nereye kadar gitmişse, atlar da oraya kadar gelmiştir. 
Türk'ün bulunduğu her yerde, mutlak surette atı da yanında bulunmuştur. 
Doğası gereği sürünün başında bir at bulunuyor. Yaşamlarını bu şekilde sürdürüyorlar. Başka atlarla soy karışımı olmadan, ırklarını devam ettiriyorlar. 
Bu hafta sonu sevdiğim, kıymet verdiğim ve önemsediğim bir arkadaşımın çocukları; Berre ve Mete’yi kulüp yakınlarında ata bindirip anı niteliğinde fotoğraflayıp ölümsüzleştirdik. 
Sonrasında arkadaşımın arazi taşıtı ile o efsanevi yılkı atlarını, sulanma saatine denk getirmek sureti ile izleme şansı elde ettik. 
Orada bulunmak, ana şahit olmak, video ve fotoğraf çekmek bile ayrı bir keyifti. 
İtiraf ediyorum, müthiş bir hafta sonu yaşadım. 
En kısa zamanda, tekrar o güzelim kırk kanatlı yılkıları tekrar görebilmek dileğiyle.. 
Mutlu sağlıklı günler. 
Esen kalın…


Yorumlar

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz