BBN Haber

Celal Kösedağ

Korona Fırsatı

27.03.2020 00:10

İnsanoğlu en kötü durumda bile, dünyada ölümlere yol açan, insanları evlerine hapseden olaylarda bile kendine bir çıkar oluşturma peşinde. Geçmişte de böyle bugünde böyle gelecekte de böyle olacak.

Çünkü insanın olduğu yerde çıkar, menfaat ben olgusu her zaman ön planda olmuştur.

Salgın her geçen gün yayılıyor ve ülkemizi de etkisi altına almaya devam ediyor. Böyle durumlarda kişisel menfaatler bir kenara bırakılıp, toplumu kucaklayıcı, toplumun benimseyeceği kararlar almak en doğru olanıdır ama dediğim gibi insanın olduğu yerde menfaat, çıkar ön planda olmuştur.

Virüsün oraya çıkmasıyla birlikte her alanda özelikle bizim toplumumuzda bunu fırsata dönüştürme, fırsata çevirme gayreti birçok kesimde hasıl oldu.

Şimdi de bu durum futbolda cereyan etmeye başladı. Liglerin ertelenme kararı geçte olsa alındı.

Alındı alınmasına da hemen çeşitli senaryolar üretilmeye, bunu fırsata çevirme derdinde olanlar da hemen türedi.

Kimi ligler oynatılsın diyor kimi olduğu gibi tescil edilsin diyor kimi ise bu sezon pas geçilsin, seneye lig 21 takımlı oynansın diyor.

Hani bir söz vardır koyun can derdinde kasap et derdinde.

Sadece ülkemizde değil dünya büyük bir salgınla mücadele ederken, insanlar hayatlarını kaybederken bile futbol konuşuluyor, maçlar oynansın, lig tescil edilsin diye çırpınılıyorsa bu insanlığın geldiği son noktadır. Bundan ötesi yok sanırım.

Haziran ayı sonuna kadar süre var. Yaklaşık üç aylık bir süre. Bu sürede her şey değişebilir, virüs tehlikesi büyük ölçüde bertaraf edilebilir. Üstelik bizim sadece 8 maçlık bir periyodumuz kalmış. Kupa yarı final rövanşı ve finalini de hesapladığımızda Fenerbahçe, Trabzon, Antalya ve Alanya takımları 9 maç yapacak, finale kalanlar ligle birlikte 10 maç oynayacak.

Avrupa’da devam eden Başakşehir dışında öyle sıkışık bir fikstüre girecek takım da yok.

Hafta içi ve hafta sonu maçlar oynatıldığında en fazla bir ay sürer kalan maçlar.

Doğru olan uygun zamanı beklenip, maçların oynatılmasıdır. Böylelikle adaletsizliğin önüne geçilebilir.

Öncelik sağlıktır, candır, insanın canıdır.

Eğer sağlıklı ortam oluşmazsa da ligler iptal edilmelidir. Bu sezon pas geçilir, sıralamaya göre Avrupa kupalarına gidecek takımlar UEFA’ya bildirilir, küme düşme ortadan kaldırılır ve seneye de lig 21 takımla oynanır.

İnsanlığımız kaybetmeyelim. İnsan sağlığın, canını tehlikeye atmayalım. Bu dönem salgınla topyekün mücadele etme, birlik olma, kenetlenme, el ele verme günüdür.

Hiçbir şampiyonluk hiçbir kümede kalma insan canından daha önemli değildir.

Bunu kavrayamayan, bunu bilmeyenlere söylenecek söz yok. İnsanlığını kaybedene bir şey söylemek boşadır.

Salgınla birlikte futbol endüstrisi büyük zarar gördü. Her açıdan ekonomilere büyük zarar verdiği gibi. Oyuncuların sözleşmeleri, aylıkları büyük sorun teşkil edecek. Burada iş UEFA’ya düşüyor.

Paragöz olan oyuncularda yok değil bu sektörde. Ücretlerde belli bir indirimi kabul edecek kaç oyuncu vardır ki.

UEFA, bu konuda gerekli kararları alıp otomatikmen ücretlerde indirime gidildiğini deklare etmesi lazım. Aksi halde birçok kulüp batma noktasına gider.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40