BBN Haber

Çağlar Baştoklu

Irkçılığa indirilen yumruk; 1936 Berlin  Olimpiyatları

10.07.2020 00:10

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George FLOYD’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından ve sonrasında buna benzer üzücü başka bir olayın Atalanta kentinde yaşanması ABD ve Dünya’daki ırkçılık gerçeğini tekrar gözler önüne serdi.

Dünya Spor tarihine baktığımızda ırkçılığın ve faşizmin, bir spor ve barış organizasyonu olan olimpiyat oyunları başta olmak üzere, spor organizasyonları içerisinde de maalesef yaşanıldığı görülmüştür.

Bunların en önemli olanlarından bir tanesi hafızalardan hiçbir zaman silinmeyen ve sporun evrensel gücünü tüm Dünyaya kanıtlayan 1936 Berlin Olimpiyat’larıdır. Sporun kitleler de yarattığı sarsıcı etkiyi çok iyi bilen Hitler, kurmuş olduğu Nazi Partisi’nin ilk örgütlenme yöntemini, spor ve jimnastik kulüpleri kurarak gerçekleştirmiştir. Hitler faşizminin en yoğun hissedilmeye başlandığı döneme denk gelen 1936 Berlin Olimpiyatları Hitler’in açılış konuşması ve stadyumun dört bir yanını kuşatan ırkçılığı simgeleyen görsel objeler ile adeta bir Nazi Propagandasına dönüşmüştü. Irkçılık, o yıllarda Dünyada ve Avrupa’da yükselen sol düşünceyi bastırmaya yönelik, önemli bir araç olarak kullanıyordu. Ancak 1936 Berlin Olimpiyatları Hitler açısından üzücü bir sonuçla neticelendi. Alman Aryan ırkının gücünü tüm dünyaya göstermeyi planlayan Hitler, Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens’in ardı ardına kırdığı rekorlar karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Siyahi atlet Owens madalya kürsüsünün en tepesine göğsünü gere gere çıkarken, Hitler ise Olimpiyat stadyumunu kızgın bir şekilde terk etmek zorunda kalıyordu. Hitler’e 2.Dünya savaşında sonun başlangıcı olacak Stalingrad hezimetinden önceki en büyük hezimeti siyahi atlet Owens yaşatıyordu.

Dünya spor tarihi boyunca siyahi atlet Jesse Owens gibi başta ABD’li efsanevi siyahi boksör Muhammed Ali olmak üzere birçok siyahi sporcu, ırkçılığa ve faşizme karşı sporun evrensel insani ilkelerini ön plana çıkartan ağır darbeler indirmişlerdir.

Sporla birlikte yaşamın her alanında Dünyanın her yerinde ırkçılığı ve faşizmi yok edecek evrensel insani değerlerin hayata egemen olması dileğiyle…

Hoşcakalın…


Yorumlar

  • Erdener Bakır
    11.07.2020 11:32

    Çok güzel bir yorum ve anlatım teşekkür ederiz

  • Kazim
    10.07.2020 00:59

    Mükemmel anlatım. Teşekkürler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40