BBN Haber

Zişan Taşdemir

Hipotiroidi ve beslenme önerileri

27.06.2020 00:10

Değerli okurlarım bu hafta köşe yazımda sizlere hipotroidi ve beslenmeden bahsedeceğim. Tiroid bezinden salgılanan hormonlar büyümeyi ve metabolizmayı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Tiroid bezinin yeterince tiroid hormonu üretmediği durumda hipotiroidi olarak adlandırılan sağlık problemi ortaya çıkar. Tiroid bezinden salgılanan hormonlar birçok organ ve sistemi etkilediği için hipotiroidi belirtileri geniş ve çok çeşitlidir: Yorgunluk, ani kilo alımı, soğuğa karşı intolerans, kuru cilt gibi.

-Her şeyden önemlisi kan bulgularınıza, yaşam tarzınıza, kullandığınız ilaçlara uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalı, beslenme tedavisi için diyetisyeninizin size uygun gördüğü programı uygulamalısınız.

-Bebek ve çocuklarda görülen hipotroidi, büyüme ve gelişmede geriliğe neden olabileceğinden tedavi uygulanmalıdır.

-Hipotiroidi olan kişilerde metabolizma yavaşladığı için kilo artışı söz konusu olabilir. Bu ise beraberinde stres, obezite, kalp damar hastalıkları, bozulmuş glikoz toleransı gibi birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor. Bütün bu metabolik hastalıkların önüne geçebilmek ve yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için size özel diyet programını uygulayınız ve egzersize önem veriniz.

-Günde 30-45 dk egzersiz yapınız.

-Tam tahıl ürünlerini ve kurubaklagilleri tüketmeye çalışın. Kurubaklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar ve haftada en az 2 kez tüketilmelidir.

-Günde 2-2.5 litre su için.

-Kafein içeren besinlerden (kahve, çay, çikolata, kola) uzak durun.

-Günlük beslenmenizde kansızlığa karşı, demir alımına önem gösteriniz (Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, pekmez, yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen gösterin).

-İyotlu tuz kullanın ve iyot uçucu olduğu için yemeklerinize tuzu sonradan ekleyin (İlerlemesini önlemek adına).

-Lahana, brokoli, Brüksel lahanası, turp, karnabahar, şalgam, soya fasulyesi, hardal, yer fıstığı gibi besinleri çok fazla miktarda ve çiğ tüketmeyin (Guatrojenden dolayı).

-Omega-3’ün, hipotiroidi üzerine olumlu etkisinden dolayı haftada 2-3 kez balık tüketin.

Hepinize sağlık dolu bir gün diliyorum.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40