BBN Haber

Dr. Ahmet Öztemel

Hayaller Sıfır Vaka, Gerçekte Yükselişteyiz

15.07.2020 00:10
  • E-posta

Tüm Dünya, ülkem ve kentim maalesef pandemi sürecinde ve vaka sayımız tüm çabalara rağmen istenilen düzeye inmiş değil. Temmuz ayı başında Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca, Konya’mızı da vaka sayısı artan iller arasında saydı. İl Sağlık Müdürümüz Sn. Koç değil ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Altay “Vaka sayımız yüzden az” şeklinde bir açıklama yaptı. Açıklamalar, önce atık sulardaki korona virüs yoğunluğunda Konya’nın birinci olduğu, sonrasında Sağlık Bakanı’mızın yoğun bakımdaki hasta sayısının artışına ilişkin uyarısı ile devam etti.

Pandemi mücadelesinde, tüm çabalara karşın ilimiz istenilen başarıyı yakalamış değil. Kurallara uymamayı marifet sayan, keyfiyetten vazgeçmeyen, devletimizin talimatlarına karşı çıkmayı sürdüren bir kesim tüm mücadeleyi baltalıyor. Daha dün, havai fişekten araç yandı. Sayısız kumarhane ve eğlence mekanı baskınına tanık olduk. Düşünmüyorlar ki kuralları umursamayan ve hastalık taşıyıcısı olan bir kişi bile tüm topluma zarar veriyor. Bilim Kurulu’nun masa başında oluşturulan muhteşem kuralları saha uygulamasında başarısız olabiliyor. Ben, düğünlerdeki gözlemcilerin de işe yarayacağını düşünmüyorum. Vaka önlemede en önemli olan semptomsuz bireylere yönelik testlerde hızlı adımlar da atılamadı bence. Denetimlerin yeterliliği de ayrıca değerlendirilmeli. Maske zorunluluğu olan illerde bir kişi bile maskesiz sokağa çıkamamalı. Mesafe kuralının uygulanmadığı sayısız işyerini her gün hepimiz görmekteyiz.

Bu mücadele amasız, fakatsız bir an evvel başarı ile bitmeli. Hiçbir eleştiriden gocunulmadan tam bir seferberlik halinde olmalıyız. Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarları Anadolu’nun riskli mekanları olacaktır. Ortak hisseli kurbanlar kesilirken mesafe söz konusu olamaz. Bayrama kadar vaka sayımızı ve toplumda belirtisiz pozitif vaka sayısını toplum sağlığı yönünden, kesinlikle azaltmak zorundayız. Bir fazla kişinin bile hastalanmasına, yoğun bakımlık olmasına, Allah Korusun ölümüne neden olmanın ciddi vebali vardır. Yavuz Donat’ın yazılarında sık kullandığı bir sözümüz var: “Kapı Camii’nde yalan uydurdum, Aziziye Camii’nde duydum, Sultan Selim Camii’nde ben de inandım.” Ben resmi kurumların açıklamalarına itibar etmeyi tercih ederim ancak açık yürekli bir açıklama olmazsa, fısıltı kazanır. Belediye Başkanlığımız denetim yapmalı, kamuoyuna güven vermeli fakat sayılarla ilgili değil, hemşerilerinin kurallara uymasını özendirici şekilde konuşmalı. Tüm toplum önderleri de aynı sorumluluğu taşımalı.

Sanayi kesimini bilirim. Üreten ve emek verenden Allah razı olsun. Ancak sanayi kesimi yeni vaka yönünden ciddi bir potansiyel teşkil etmektedir. Sağlıklı genç bireyler, belirtisiz hasta olabilirler. Zira üretirken, o zor çalışma şartlarında maske ve mesafe kuralına uymak ekstra yük teşkil edebilir. Sanayi denetimlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları hazır bulunacak açıklaması eğer denetim habersiz olacaksa uygulanması imkansız bir taleptir. İş güvenliği profesyonelleri işçi sayısına göre görev yapar ve tam gün iş yerlerinde değillerdir. Eğer denetim haberli olacaksa etkinliği tartışmalıdır. Sanayi Odası Başkanımız Sn. Kütükçü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda isteyen firma çalışanlarına tarama testi yapılacağı açıklamasını yaptı. Yetmez Sn. Başkanım, isteğe bağlı olacaksa yetmez. İsteğe bırakılmamalı, en azından örnekleme yöntemiyle firmaların çalışanlarına bu testler yapılmalı. Belirtisiz vakalar tespit edilmeden pandemi bitmez. Düğün salonu çalışanlarına, dolmuş/taksi/otobüs şoförlerine, lokanta çalışanlarına, otel görevlilerine, unlu mamul üreticilerine olduğu gibi tüm sanayi çalışanlarına da tarama testleri en azından örnekleme usulüyle yapılmalıdır.

Ortak amaç pandeminin sonlandırılmasıdır. Ortak çabayla adeta seferberlik halinde hiç gevşemeden, olayı azımsamadan ilimizden ve ülkemizden pandemiyi silmeliyiz. Eleştirilere alınmadan, denetimleri aksatmadan, kurallara uymayanları bıkıp usanmadan uyararak. Başarının başka yolu yok. Bir an önce artış olan iller listesinden çıkmayı diliyorum.

Ayrıca, KOSKİ, atık suları dezenfekte ederek ve tarımsal sulamada kullanılmaması uyarısı ile tahliye etmişti. Dezenfeksiyon için kutluyorum. Riski büyük oranda yok etmiş oluyorlar ancak umarım gene de tarımsal sulamada kullanılıp kullanılmadığı denetlenmiştir. Saygıyla.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40