BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

Hak ve adalet

13.07.2020 00:10

İnsanlar, çıkarları ve egoları doğrultusunda haktan ve adaletten farkında olarak ya da olmadan o kadar uzaklaştı ki, bizimle birlikte olan, kolkola gezdiğimiz, aynı duygu ve düşünceyi paylaştığımız kötü huylu bir arkadaşımızı sırf yanımızda diye toz konduramazken, onu, bizim yanımızda olmayan erdemli birisine karşı tercih edebiliyoruz. Bizden olanın kötülüğünü bildiğimiz ve bizden olmayanın erdemini de bildiğimiz halde ondan uzaklaşıyor ve adaletsizce onu karalayabiliyoruz. Belki bunu statü farkından dolayı yapıyoruz, belki de çıkarlarımızdan dolayı.

Çıkarımız olan insanı içimizden kınasak bile onun davranışlarına belki de kılıf buluyor, görmezden geliyoruz. Onu yüzüne karşı methediyor ve yanlışlarını bile fazilet sanıyoruz.  Aynısı da, erdemli insanın erdemlerini çıkarımız yoksa kendimizi şartlandırıp nerdeyse yaptıklarından yanlış çıkarmaya çalışıyoruz. Hani bir söz var ya; “insan sevdiğinin kusurlarında bir hikmet arar, sevemediklerinin iyiliğinde de bir fenalık ararmış.” İşte tam da budur, bizim adaletsiz davranarak, doğruya doğru, eğriye eğri diyemeyişimiz. Maalesef bu davranış şekli de bizi insanlıktan ve adalet duygusundan uzaklaştırıyor. Bu azgınlıktır, bu kibirdir, bu güce tapıcılıktır, menfaatperestliktir ve en büyük günahlardan biri olan gıybet ve adaletsizliktir. Muhakkak ki bu erdem dışı duygu ve davranışların da bir karşılığı olacaktır. Çünkü “Allah; adaleti emreder, adaleti sağlamamızı ister.”

Unutmayın!

Ne koluna girdiğin haksız güç sahibi seni kurtaracak ne de erdemli bildiğin ama kötülediğin insan seni affedecek. O gün, hak ve adalet yerini bulacak, haklı hakkını alacak. O yüzden kim olursa olsun, menfaatin olsun veya olmasın, kesinlikle adaletten ayrılmayın, hiçbir kınayıcının kınamasından çekinmeyin, hakkı ve adaleti tesis ederek, Hak için kime ne değer verilmesi gerekiyorsa, verin.

Aslında insanoğlu farkında değil. Hepimiz bu davranış şekilleriyle bela ve musibetleri kendimize çekiyoruz. Farkında değiliz, bunun bize bizden gelen en büyük bela olduğunun. Kesinlikle dışarıda bir şey aramamak lazım. Çünkü bize gelen bela, nefsimizin esaretiyle çıkarlarımızın peşinden koşarken adaletsizliğimizden geliyor.

Adalet herkese lazım.

Keşke insanoğlu kaçınılmaz gerçek adaletle hükmedilecek o günde, yaşadığı ve yaşattıklarını yanında götüreceğini, kimsenin ne bir eksik ne de bir fazla götüremeyeceğini, verdiği kararlarında ne kadar haklı ne kadar haksız olduğunu bir bilse. Keşke herkes, yarın huzuru ilahide bireysel olarak hesap vereceğini akıllarından çıkarmasa, adaletli veya adaletsiz davranışlarının, suizan ve hüsnüzanda bulunuşunun vebalini ödeyeceğini akıllarından çıkarmasa. Çünkü o gün, hiç kimsenin kimseye faydası olmayacak, hiç kimse de adaletini ve adaletsizliğini saklayamayacak ve hiçbir şeyi de gizleyemeyecek. “Herkes ektiğini biçecek, ekmesi gerekip de ekmediklerinden de hesaba çekilecek.” Eğer adaletle davranır, adaletli ekimler yaparsanız bunun meyvesi hem sizi bulacak hem de sizden sonrakilere yol olacak.

Unutmayın!

Bir gün gelecek, herkes hak ettiğini alacak. Hesabı adaletle mi davrandığı, adaletsiz mi davrandığı üzerine olacak. Adaletle hükmetmeyip layık olmayana verdiği değer ve layık olana vermediği değerli insanlarla yüz yüze gelecek.

Hayatta insanın yaptığı ne varsa, adalet veya adaletsizlik, inanç, hoşgörü, hüsnüzan veya suizan ve insanlık değerlerinin olumlu veya olumsuz olması, beklenen ve gerçekleşmesi mutlak olan sonsuzluk hayatının huzurunu ortaya koyacak.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40