BBN Haber

Dr. Ahmet Öztemel

Haberlerin düşündürdükleri… Üzüntü, kaygı, umut

23.09.2020 00:02
  • E-posta

Efendim Rize İyidere Lojistik Liman yapım ihalesini Rize firması kazanmış. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Konya Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı Yapım işini de Rize firması kazanmış. Gönlüm yerli firmalarımızın kazanmasını isterdi elbette; ama bu ilk değil. Bizde ihaleler genellikle çift dikiş oluyor, il dışı firmalar kazanıyor; alışkın olmalıyım ama alışamıyorum belki de. Örnekler çok; Stadyum, Hızlı Tren Garı, Numune Hastanesi İnşaatı. 
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Altay geçen hafta “hızlı trenden sonra yapılan alt geçitlerin standartlara uygun hale getirileceğini” açıkladı. Hasanköy, Yaylapınar-Kaş ve Taşköprü hızlı tren alt geçitlerinden başlanacakmış standardizasyona. Kamulaştırma ile ve çift şerit haline getirilecekmiş standart dışı alt geçitler. Çok yazık. Örnek belediyecilik bu değil. Elbette sorumlusu Sn. Altay değil ancak örnek belediyecilik hızlı trenin gelmesinden yıllar sonra bile Garı hazır edememek, çok sonradan yapılan alt geçitleri standart dışı yapmak değildir. Bu geçitleri standarda uygun hale getirmek yapmaktan daha zor ve pahalı olacaktır eminim. Kamu parasına yazık.
Kasım 2017 tarihinde iş icabı gittiğim Cihanbeyli İlçesi Bulduk mahallesinde kapısında “Konya Büyükşehir Belediyesi Cihanbeyli İlçesi Bulduk Hizmet Binası” tabelası olan metruk bir binanın bölgede enerji nakil hattı işini yapmakta olan Ankaralı firma tarafından yatakhane-yemekhane ve irtibat bürosu olarak kullanıldığını gördüm. Elektrik aboneliği bile Fen İşleri Daire Başkanlığı adına olan binaya altı aylık sürede gittim ve kullanım şekli değişmedi. Sonrasını bilmiyorum ama o zaman da kamu malının tahsis şekline çok şaşırmıştım. Belediye Başkanımız Sn. Altay’ın Akşehir, Beyşehir, Ereğli ve Seydişehir’de “Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Çalışma Ofisi” açma kararını okuyunca aklıma ilk olarak  bu kötü örnek geldi. Takdir elbette Sn. Başkanım ve Meclisimize ait ancak  başkanımıza toplantı da yapabileceği şekilde dizayn edilmiş VIP minibüs alsak daha rantabl olur bence. Hem tüm ilçelerimize de ulaşma imkanı doğar hem de binaların yapım, tefrişat, bakım-onarım ve işletme giderinden kurtulunmuş olur. 
Kentimin genel görünümü maalesef sakil. Vizyon proje ve eserlerimiz çok artmalı. Marka yarışında önlerde değiliz. Ben hep “Kent Estetiği Daire Başkanlığı” koordinasyonunda kentin güzelleşmesine katkı sağlayacak çalışmalar hayal etmekteydim. Tabela kirliliği kentimin en önemli sorunlarından. Sarkmış klima kabloları, boyası dökülmüş virane binalar, bahçe düzenlemesinden eser kalmamış bahçeler, güvenlikli olmasına karşın jilet tellerle de donatılmış siteler tüm kentlere olduğu gibi Konya’ma da yakışmıyor. Belediyemizin şehrin tarihi dokusuna katkı sağlayacak projelerin üretileceği Şehir Atölyesi’ni hayata geçirmesini umut ve heyecanla karşılıyorum. Başkanımızın mesleğinin İnşaat Mühendisi olması umutlarımı artırıyor. İnşallah bu birim güzel ve prestijli eserler üretir.
Kentim için en umut verici gelişme Sn. Cumhurbaşkanımızın Sn. Altay’ı Ankara’ya daveti. Umarım bu görüşmelerde kentimin sorunları açık yüreklilikle iletilir ve projelerimiz hız kazanır. Ben günü kurtaracak projelerden değil kentimi yarınlara taşıyacak, fark yaratacak, sözde değil kentimi marka yapacak vizyon eserlerden söz ediyorum. Bugünleri değerlendirememenin vebali üstünüzde kalır ve tarih sizi affetmez. Gelin tarihe geçin. Saygıyla.
 


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz