BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

Gücünüzü başkalarının istediği oranda kullanmayın!

23.03.2020 00:10

Gücünün farkında olmayan ve kendi farkındalığını yaratamayan insanlar, başkaların isteği ve koydukları hedef doğrultusunda yaşamaya çalışırlar. Bu yaşayış şekli de insanda, bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek veya istemeden bağımlılığı ve biatı ortaya çıkartır ki, kendisi olmaktan çıkartır. Kendi hedef yoktur, kendi becerisini ön plana almamıştır ve elde ettiği de kendi elde ettiği değildir.

Gücünüzü başkalarının istediği oranda kullanamayın, yorulur, yaptığınız işten bezginlik duyar ve mutlu olamazsınız. Bu yorgunluk bedensel olmaktan öte zihinsel olur ki, sağlıklı düşünemez ve başarılı olamazsınız. Çünkü sizin gücünüz kendi hedefinize kadardır. Eğer bir başkasının koyduğu hedefe yönlenirseniz ve o hedef sizin gücünüzü aşar da başaramazsanız, kendi hedefinizi de tutturamaz ve mutlu olmazsınız. Başkalarının sizden beklentilerini boşverin. Siz başkaları için değil, kendiniz için başarmak, mutlu olmak zorundasınız ve ölçüyü siz belirlemelisiniz. Başkalarının beklentisini başarsanız bile belki sizi mutlu etmeyecek. Çünkü hedef size dayatılan ama hoşlanmadığınız hedef olduğu için başarı gelse bile sizin hedefiniz olmadığı için sizin başarınız olmayacağı gibi sizin mutsuzluğunuz ve sevmediğiniz bir hayatı seçmiş olacaksınız. Eğer başkalarının koyduğu hedefe odaklanırsanız, siz kendiniz için değil onların hedefi, onların mutluluğu için çalışmış olacak, kendi mutluluk ve başarınızı düşünmeyip sevmediğiniz işi yapmış olacaksınız. Sevmediğiniz hedefe yönelmeniz de sizi mutlu etmediği için başarılı da sayılmayacaktır.

Başkalarının beklentisine yoğunlaşmadan kendi hedefiniz doğrultusunda ilerlemeniz, geleceğiniz açısından çok önemlidir. Neden sizi mutlu edecek şeyler için başkalarının sizden beklentisini ve sizin hakkınızda söylenecek sözleri kendinize dert edinirsiniz. Başarı sonucunda mutlu olacak olan sizsiniz. Yetenek sizin, güç sizin, ideal sizin ve geleceği yaşayacak olan da sizsiniz. Başarının mükemmelliği ve mutluluğun derecesini başkalarının belirlenmesine neden izin veriyorsunuz? Sizin yapacağınız, yeteneğiniz ölçüsünde hedefinizi koyun. Eğer sizin yerinize birileri hedef koyuyor ve gücünüzden fazlasını size yüklemeye kalkıyorlarsa, bilin ki sizin istediğiniz başarılı gelmeyecek ama onların istediği başarı gelecek ve o zaman onlar mutlu olacak, belki de siz o başarıyı istemediğiniz için mutlu olamayacaksınız. Onların hedefi sizin gücünüzden fazladır veya siz o hedefi sevmiyor da olabilirsiniz.

Gücünüzü başkalarının istediği oranda kullanamayın, yorulur, yaptığınız işten bezginlik duyar, başarılı ve mutlu olamazsınız. Bu yorgunluk bedensel olmaktan öte zihinsel olur ki, sağlıklı düşünemez, işinize ve hedefe odaklanamaz, başarısız olursunuz. Çünkü sizin gücünüz, kendi hedefinize kadardır. Eğer bir başkasının koyduğu hedefe yönlenirseniz ve o hedef sizin gücünüzü aşar da başaramazsanız, kendi hedefinizi de tutturamaz ve mutlu olmazsınız. Başkalarının sizden beklentilerini boşverin. Siz başkaları için değil, kendiniz için başarmak, mutlu olmak zorundasınız ve ölçüyü siz belirlemelisiniz. Başkalarının beklentisini başarsanız bile belki sizi mutlu etmeyecek. Çünkü hedef size dayatılan ama hoşlanmadığınız hedef olduğu için başarı gelse bile sizin hedefiniz olmadığı için sizin başarınız olmayacağı gibi sizin mutsuzluğunuz ve sevmediğiniz bir hayatı seçmiş olacaksınız.

Eğer başkalarının koyduğu hedefe odaklanırsanız, siz kendiniz için değil onların hedefi, onların mutluluğu için çalışmış olacak, kendi mutluluk ve başarınızı düşünmeyip sevmediğiniz işi yapmış olacaksınız. Sevmediğiniz hedefe yönelmeniz de sizi mutlu etmeyeceği gibi başarılı da olamayabilirsiniz.

Başarı ve mutlu olmak için “Bağımlılık” düşüncesini yok edin. Başarı ve mutluluk yolunda ki en büyük engellerden birisi de budur. Bağımlı olduğunuz ne varsa ondan kurtulmadığınız müddetçe ilerlemeniz mümkün değildir. Bu bağımlılıkların başında zihinsel yorgunluk, tembellik, kişilere olan bağlı kalışlarınız ve yardım beklemeleriniz gelir. Başarı ve mutluluk, tembelliği sevmez. Aslında tembellik korkak, kendine güveni olamayan ve rahatına düşkün, her şeyi başkalarından bekleyen insanların işidir. İmkânları vardır ama değerlendirmek için harekete geçmezler. Çünkü o başarıyı başkalarının kendisine sağlamasına alışmıştır. Yani bağımlılığı, onun hareket kabiliyetini zayıflatır, oturduğu yerde beklentilerinin yerine gelmesini ister. Bağımlı insan kendisi değil, neye bağımlıysa odur.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40