BBN Haber

Meral Arslan

Futbol ligleri ne olacak?

23.05.2020 00:10

Tüm dünya ile birlikte ülkemiz de zor günlerden geçiyor. Pandeminin yaratacağı tehlikelerden ötürü birçok ligde olduğu gibi ülkemizde de tüm futbol ligleri Süper Ligin 26. haftasından sonra tatil edildi. Liglerin yeniden başlayıp başlamaması ya da ne zaman ve nasıl başlaması gerektiğiyle ilgili farklı fikirler öne atıldı. Açıkçası kulüplerin bu süreçte çok samimi davrandıklarına inanmıyorum. Mevcut durumu gerçekçi bir biçimde değerlendirmek yerine, tüm takımlar kendi pozisyonlarına göre çözümlemelerde bulundular. Düşme riski taşıyan takımlar ligler bitirilsin ve hiç oynanmamış kabul edilsin derken, şampiyonluk yarışında olan takımlar ligi ne olursa olsun devam ettirme derdinde, lider takım ise bir an evvel tescil ettirme telaşındaydı. Hatta bir spor kulübünün basketbol şubesinde kadınlar ligi ve erkekler ligi için farklı çözümler önerdiği haberlerini bile okuduk.  Hâlbuki aklın ve bilimin yolu bir değil miydi? Çıkarlar öne çıkınca ne yazık ki hiçbir şeyi gözümüz görmedi.  Tartışmalar süregelirken, liglerin “şimdilik” 12 Haziran’da yeniden başlaması planlandığı açıklandı.

Bir virgül koyup, kendi fikrimi açıklamak istiyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki, bizim ligimiz için karar vermek hayli zor. Puanlar birbirine çok yakın dolayısıyla hem düşme hattında hem şampiyonluk yarışında hatta Avrupa Ligi’ne katılacak takımlar açısından her an her şey değişebilecek durumda. Bu açıdan Avrupa’da sonlandırılan liglerden farklı bir durumdayız. Bu demek değil ki şartlar ne olursa olsun ligler oynansın tamamlansın. Özellikle futbolculara bir şey olmaz, olsa da çabuk atlatır, bir kişide vaka görülürse onu ayırır devam ederiz türündeki açıklamaların akıl tutulması olduğu kanaatindeyim. Zaten bir futbolcuda vaka görülmesi takımın tamamının, önceki haftaki rakibinin büyük kısmının karantinaya alınmasını gerektiren bir durumdur. Federasyonun zor durumda olduğunu kabul ediyorum ancak ligleri başlatıp daha sonra vakaların yayılması hatta ligin oynanamaz duruma gelmesi şu andan çok daha zor olur. Sağlık Bakanlığı’nın arkasında durmadığı bir çözüm bana göre çözüm değil dayatmadır.

Tartışmalar dinmezken Federasyon ve kulüpler arasında diplomasi sürdü ve Federasyon başkanı tüm kulüplerin 12 Haziran tarihinde hemfikir olduğu ayrıca 7 kulübün de ligden düşmenin kaldırılması yönünde taleplerinin olduğunu açıkladı. Bu kulüpleri destekleyen birkaç kulüp olduğu da söyleniyor. Lütfen Konyasporlu taraftarlar, dostlarım, arkadaşlarım bana kızmasınlar. Ancak doğruyu söylemek boynumuzun borcudur. İşimize geldiği gibi davranmak da bize yakışmaz. Liglerin güvenle oynanabileceğine inanıyorsak neden düşme kalksın isteyelim ki. Çıkalım oynayalım hakkımız neyse onu alalım. Kaldı ki küme düşeceğimize de inanmıyorum. Bu lig sağlıklı bir şekilde oynanamaz düşüncesindeysek liglerin bitirilmesini savunalım. Ligin oynanıp, düşmenin de kaldırılması tam 10 tane takımı amaçsız hale getirecektir. O ligin ne tadı olur ne de spekülasyonu biter. Ayrıca unutmayalım ki bu sene pandemi kurtaracaksa bizi seneye ne kurtaracak?  Bizim bir an evvel kendimizi toparlamamız ve Süper Lig’de istikrarı sağlayacak bir kulüp haline gelmemiz gerekiyor. Bu durumlar bize hiç yakışmıyor.

Lige verilen ara nedeniyle uzun süre sonra fikirlerimi paylaştım. Bu vesileyle herkesin mübarek Ramazan Bayramını kutluyor, sevdiklerimizle kucaklaşabileceğimiz, büyüklerimizin ellerinden öpebileceğimiz bayramlara erişmenizi temenni ediyorum.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40