BBN Haber

Muammer Bingöl

Dolar Euro Altın, Büyükşehir & Murat Kurum

20.02.2020 00:10

Kullanmış olduğumuz başlığın bugünkü güncelin zirvesinde olduğunu düşünüyorum.

Her şeyden önce bir BBN üyesi olduğum için çok mutluyum bu sayfaları bize açan başta genel yayın yönetmenimiz Sayın UĞUR ÖZTEKE’ye olmak üzere değerli yöneticilerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Buradan zaman zaman ekonomi ile ilgili güncel konuları sizinle paylaşmak isterim.

Zaman zamanda yaşadığımız şehir için, ülke için her türlü fedakârlığı yapanları buradan onere etmek isterim.

Dolar, euro ve altın bugünkü gündemimizin ana konusu. Son haftalardaki dolar, euro ve altındaki yukarı hareketler artık kendini hatırlatmaya başladı.

Yaklaşık bir aydır 5,950-5,960 bandında hareket eden DOLAR/ TL kritik seviyeleri olan 6,000 üzerine çıktı ve 6,040- 6,080 bandına yerleşti.

Euro/ TL ise euronun tüm para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle TL karşısında da kayıplar yaşamaktadır. Euro/TL 6,550-6,580 seviyelerin de hareket etmektedir.

ALTIN ise tüm zamanların rekorunu kırarak gram fiyatı: 310 TL seviyesinde hareket etmekte daha da yükseleceği beklentisi ile altın alımlarının arttığını görülmektedir.

Bu yükselişlerin arkasında bazı sebepler vardır.

-Jeopolitik gelişmeler bunlar sırasıyla; SURİYE, LİBYA ve DOĞU AKDENİZ olarak tanımlaya biliriz. Bunlar bizi çok yakında etkilediği için bunları ilk sıralara koyuyoruz.

- ABD ile ÇİN arasında yaşanan ticaret ve kur savaşları

-ÇİN’de yaşanan coronavirüs salgın hastalığı başta çinin ekonomisini etkilediği gibi tüm ülkelerde de ekonomik anlamda çok sıkıntıya sebep olmaktadır.

-Bu sebepleri de alt alta yazdığımızda Dolar – Euro –Altındaki yukarı yönlü hareketlerin daha olası olduğunu söyleyebilirim.

Dışardaki gelişmeler olumsuzluğa gittiği zaman dolar-altın başta olmak üzere euroda da yukarı hareketler kaçınılmaz olacaktır.

Diğer bir gelişme de içerde yaşanacak Merkez Bankası hamleleri ve siyasi gelişmeler finansal piyasalara yön verecektir.

-Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının faizlerle ilgili alacağı kararlar döviz piyasaları üzerinde belirleyici olacaktır.

-Ekonomi yönetimi finansal piyasaları canlı tutabilmek için deyim yerindeyse elini taşın altına her zaman koyuyor onun geçmişte örneklerini gördük ve görüyoruz.

Finansal piyasalarda daralma olduğu zaman istihdamı desteklemek için hükümet bir dizi adımlar attı.

Maaş ve prim desteği başta olmak üzere zor durumdaki işletmelere kredi garanti fonundan kredi desteği sağladı. Kredilerde öteleme dahil bir çok konuda iş insanlarının yanında oldu. Faizlerde hızla indirimlere gidilerek krediye ulaşmanın maliyeti düşürüldü.

Hatta cumhurbaşkanımız SAYIN RECEP TEYİP ERDOĞAN bankaları uyararak zor durumdaki iş insanlarının kredi ödemelerinin geri çağrılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Devlet önemli adımlar attı ve atmaya devam ediyor.

Fakat piyasalarda bir güven eksikliği olduğu görülüyor.

Yani yatırımcılar hala kararsız beklemeye koyuldular.

Bu da piyasalardaki canlanmayı baltalıyor.

Büyükşehir ve MURAT KURUM dedik niye mi?

Sayın bakanımız milli değerimiz Konya’mızın yüz akı son yıllardaki belki de tek başarı hikayemiz.

Sayın bakan MURAT KURUM gecesini gündüzüne katarak bakanlığa başladığı günden itibaren sadece Konya’mızın değil tüm Türkiye’nin gururu olduğunu düşünüyorum.

Nerede bir çaresizlik varsa nerde bir felaket varsa ilk koşan bakanımız oluyor.

Sabahlara kadar bitmez tükenmez enerjisi ile çaresizlerin çaresi olmak için orda ki ızdırabı dindirmek için çabaladığına şahidiz.

En son Elazığ ve Malatya depremlerinde yaraların nasıl sarıldığı devletin sayın bakan MURAT KURUM ile birlikte ne kadar baba ve büyük olduğunu burada gördük.

Ben bir Konyalı olarak çok gururlandım ve duygulandım. Herkes gördü ki bakanımız MURAT KURUM Türkiye”nin haklı gururu olmuş hem de biz Konyalılarının. Ben bu ülke için bu vatan için elini taşın altına sokan herkese minnettarım sayın bakanımıza olduğu gibi. Biz Konyalılar olarak üzerimize düşen her yerde her platformda koşulsuz olarak sayın bakanımızı desteklemek olmalıdır. Konyalıların da benimle aynı düşünceye sahip olduğunu düşünüyorum. Çünkü şehircilik bakanı bir tane var gururumuzda o dur.

Büyükşehir’e gelince bir o kadar övgüyü onlar da hak ediyor. Sayın bakanımızla  olan ikili ilişkilerinin iyi olması Konya”mız için çok büyük bir kazanç .

Büyükşehir Belediyesi sayın bakanımızı birçok platformda desteklediğini biliyorum. Elazığ depreminde büyükşehirin mühendis arkadaşları araç ve teçhizatları ile bakanımızın yanında oldular. Tüm Türkiye yardımlar toplayarak Elazığ ve Malatya’nın yaralarını sarmaya çalışıyor.

Büyükşehir belediyemiz de belki de kimselerin bilmediği bir şekilde gösterişsiz ve sade bakanımızın yanında olmaya devam ediyor.

Ben sayın başkanımız UĞUR İBRAHİM ALTAY’ı da yürekten kutluyorum.

Konya’mızın da bunları bilmeye hakkı olduğunu düşünüyorum. Konya’mıza kısa bir zamanda METRO kazandırılacak.

Başta cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yatırımların Konya’mızın refahı için olduğunu unutmayalım. Konya’mıza yine iki tane millet bahçesi kazandırılacak biri eski stadyumun olduğu bölge diğeri ise meramdaki ağır bakımın olduğu askeri saha.

Bunların sayın bakanımızın ve belediye başkanımızın önderliğinde biran önce hayata geçirilmesi bu bölgelerin çok daha pozitif olmasını sağlayacaktır. Hem de Konya’mızın çehresini değiştirecektir.

Bu kazanımları ne kadar çabuk hayata geçire bilirsek o kadar güzel olacağına inanıyorum.

Son olarak yeni tren garının çevresindeki eski sanayi taşınacak bununla birlikte karşısındaki kundurucalar ve buğday pazarını da çevre ve şehircilik bakanımız gibi bir değerimiz varken buralarında planlamasını yaparsak sizce de iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40