BBN Haber

Zişan Taşdemir

Diyet yaparken ekmek tüketilebilir mi?

26.09.2020 00:03

Günlük hayatta sofraların baş tacı ekmek tüketimi üzerine çok sık bazı cümleleri kurarız ve duyarız: “Ben hiç ekmek tüketmiyorum. Ama kiloda veremiyorum”, “Beyaz ekmek, diğer ekmeklere oranla daha fazla kalori mi içeriyor ?”…

Örneğini artırabileceğimiz bu cümlelerden yola çıktığımızda aslında ekmeğin kilo aldırdığı, diyet yapılırken tüketilmeyeceği gibi pek çok doğru bilinen yanlışlar vardır.
Öncelikle sağlık durumunuz ve almanız gereken enerji doğrultusunda size uygun miktar ve türdeki ekmeği seçerek ekmek tüketebilirsiniz. Evet evet doğru duydunuz hem diyette hem de sağlıklı beslenme programınızda ekmek tüketebilirsiniz!

Size uygun miktarda (yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite, hastalık durumunuz gibi belirleyici unsurlar) ekmeği tükettiğinizde kiloda almazsınız. Bir ekmeğin içindeki karbonhidratlar parçalanarak glikoza dönüşür ve beynin temel enerji kaynağını glikozdur. Yani glikozu beynin yakıtı olarak düşünebilirsiniz. Gün içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında, tatlı krizlerinin ve kas kayıplarının meydana gelebileceğini unutmayın.
Diğer sorumuza geldiğimizde ise 1 ince dilim beyaz ekmek (25 gram) ve 1 ince dilim (25 gram) sık tüketilen diğer (tam buğday / kepekli /çavdar) ekmeklerin kalorileri eşittir. Ancak beyaz ekmeğin daha kısa süre tokluk verdiğini, lif açısından diğer ekmeklere göre de farklı olduğunu hatırlatmak isterim.

Bir diğer nokta bildiğimiz üzere bir günde maalesef milyonlarca ekmek israf olmakta. 
İsrafı önlemek adına eve tüketebileceğiniz miktarda ekmek alarak, doğru yöntemlerle muhafaza ederek, bayatlamış ve kurumuş ekmekleri; dilimlenmiş, kızartılmış, galeta unu haline getirilmiş vb. şekilde yemek ve tatlılarda kullanarak israfa dur diyebilirsiniz.

Hepinize sağlık dolu bir hafta sonu diliyorum.

 


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz