BBN Haber

Hamid Fatih Okutan

Dış Politika ve İslam -8-

06.04.2020 00:10

ALLAH’IN RAHMETİ NEDEN KESİLİR?

 

Dünyayı yaratan Rabbül alemin, üzerindeki bütün nimetleri insanlığın hizmetine vermiştir.
Bu nimetlerin karşılığında insandan istenen bu nimetlere şükretmektir.
Doğmak ile ölmek arasındaki mesafede, yaşama iradesinin sadece cüz i olan kısmına hakim olan insan, Allah Teala’ya ait olan külli iradeye de hükmetmeye tevessül edince..!!
İşte o zaman kendisine dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir!

Allah Teala "Siz nefsinize zul etmedikçe biz size zalim göndermeyiz" buyuruyor.

Demek oluyor ki insan kendisine kendisi yapıyor ne yapıyorsa? Ey insan kendi nefsine ilah gibi tabii olan sen değil misin?
Ey insan dünyayı tapınak gibi mesken tutan sen değil misin?
Ey insan İslam’ın alemin nizamı olduğunu kabul etmeyen sen değil misin?
Ey insan beşeri adaleti ilahi adalete tercih eden sen değil misin?
Ey insan Allah’ın emir ve yasaklarını hayatından çıkarıp dünyanın tabiatına ve nefsinin isteklerine teslim olan sen değil misin?
Ey insan acımasız bir şekilde insanların evlerini bombalar ile başına yıkan sen değil misin?
Ey insan 5-6 yaşındaki çocukları sahillere kumlara yüz üstü vuran, bomba göçük ve enkaz altında kalan bebekleri ölüme terk eden sen değil misin?
Ey insan bir elinde oğlan bir elinde kız çocuğu hanımını denize bırakmış babaları boğulmaya terk eden sen değil misin?
Sınırlarda hayat arayan savaş mazlumlarını çırıl çıplak edip her şeyini alıp darp ederek geri gönderip ölüme terk eden, yüzkarası insanlık suçu işleyen sen değil misin?

Daha niceleri var bu insanlık suçlarını acımadan işleyen sen değil misin?

Bütün bu soruların cevabı maalesef belliydi, evet tüm bunları insanlar yapmıştı, yani insan insana bu kadar zulmü reva görmüştü!!!
Merhamet etmemiş asla acımamış yüzü bile kızarmamıştı.

Ne gariptir ki…

Kendisine zulmedenlere nedense yine insanlar bu zulmü yapma güç ve desteğini vermişti.
Kendi içinden çıkarıp baş tacı ettiği insanlar tarafından bombalara enkazlara ve boğulmalara maruz bırakılmıştı!

Tabiidir, ilahi adalet bu ki…

Bu zalimler yaşattıkları bunca zulmün ve insanlık suçunun karşılıksız kalmayacağından bihaber saltanat sürerlerken ansızın tsunamiler, depremler, sel felaketleri, bulaşıcı hastalıklar dünyayı kabus gibi sarıveriyordu!

Zalimlerin ve zalimlere alkış tutanların, ne yazık ki bu zulme seyirci kalan bana ne deyip bir buğuz bile göstermeyenlerin kalplerine dehşet ve ölüm korkularını salıyordu.

İslam’ın rahmet ve merhamet dini olduğunu, barış ve kardeşlik olduğunu, kurtuluş ve huzur olduğunu anlayan ve anlatanları duymuyor onları cahil ve bağnaz olarak kabul ediyorlardı!!

Merhamet sahibi insanların uyarılarına itibar etmeyen bu zalimler ve gözle göremediğim bir varlık olamaz deyip Allah’a inanmayanlar, gözle görülmeyen bir mikrop virüs karşısında çaresiz ve paniklemiş olarak şaşırıp kalıyorlardı!

Bu şaşkınların tam tersine, tedbir bizden takdir Allah’tandır inanç ve şuuru ile dünya mazlumlarına, zalimlerin bombalar ile yurtlarından kovduğu yaralı mazlum kadın çocuk ihtiyar tüm insanlara sahip çıkan ülkemiz ve idaresi, bu afetler karşısında asla paniklememiş korkmamış, birlik ve inayet içinde Allah Teala’nın derman ve imkan olarak verdiği nimetlere sahip olmuş ve mazlumların, hasta insanlarının yaralarını sarmaya seferber olmuştur.

Değerli okuyucularım,

Rabbimize sayısız hamd ve sena olsun ki, devletimiz zamanında sağlık konusuna fazlasıyla önem vermiş, adeta tüm yurdu hastaneler ve sağlık ocakları ile donatmış, halkının hizmetine hazır kılmıştır.

Dünyanın süper devletlerinin bile çaresiz kaldığı virüs salgını karşısında, güçlü ve azimli bir çalışma gösteren Türkiye, örnek ülke olmuş, coğrafi konum olarak dünyanın taşıma yolunda olmasından dolayı, geçişler yüzünden maruz kaldığı bu afete anında müdahale etmiş en az bir telefat ile geçirme pozisyonuna oturabilmiştir.

Şüphesiz inanıyorum ki,

Tüm halkımız birlik beraberlik içinde, yönetimin uyarı ve çağrılarına itibar ederek, bu musibeti bertaraf edecek, sağlık ve huzurlu günlere kavuşacaktır.

Hepimiz biliyoruz!
Tedbir bizden takdir Allah Teala’dandır.
Allah Teala hepimizi,
Hakkı hak bilip Hakk’a ittiba,
Batılı batıl bilip batıldan intiba etmeyi,
Allah’ın rahmet ve merhametine sığınarak, haksızlık zulüm ve afetler karşısında uyanık ve tedbirli, çelik gibi bir imana sahip olmayı ve haline şükür etmeyi nasip eylesin.

Sağlıcakla hidayette kalın. Değerli okuyucularım.

Yorumlar

 • Yanar
  07.04.2020 23:28

  Hiç bir tespit yok... Kendi kendimize propoganda yapıyoruz...Vay tedbir almışız da vay iyi tedbirler almışızda... Vay Daeş Taliban Boko haram islami terör örgütlerini görmezden gelip de barışdini iddiamıza kimse inanmamış da...Bu kadar yanlı ve yanlış bakarsak daha çok kayıp veririz... Bu kafayla korkarım Dünyanın en çok kayıp veren ülkesi oluruz... Rabbim bizi ve insanlığı korusun....

  Orhan Tekin
  13.04.2020 23:28

  Hocam eline saglik olmasi gerekenkeri dile getirdin hem musluman olarak hemde insan oglu nun olmasi gerenkter saygularimla

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40