BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

DİBİN DİBİ

14.09.2020 00:02

Hata yapmaktan çekinmemeli insan ve hata yaptığı zaman da düştüğü yerde kalmamalı, ayağa kalkıp yoluna tekrar devam etmeli. Çünkü yapılan her hata, kişinin olgunlaşmasını ve ders çıkartmasına sebeptir. Hata, kula özür dileme erdemini gösterir, Yaradan’a karşı hata, tövbe etmeyi, başarı yolunda ki hata, insanın bu hatalardan ders alarak sağlam adımlarla yoluna devam etmesini sağlar.

Belki hayatımızda dibe vurmuşuzdur. Dertler sıkıntılar ve önlenemeyen yalnızlıklarla baş başa kalmışız, daha beteri yoktur, dibe vurdum diye düşünür, çıkışa geçeceğimiz anı bekleriz. Çabalarız ama belki daha diplerin olduğunu unuturuz. Oysaki hayat, dibin dibini düşünmek değil, kurtuluşun reçetelerini göstermekte insanlara.

Sabretmektir yolun başı. Yetinmektir ve çaba göstermektir. Eğer sabrınız yoksa ve yetinmeyi bilmiyorsanız, dibin dibi kavramı tam size göredir. Aslında dip diye düşündüğünüz, mücadeleden yoksunluk ve cesaretsizlikle olduğunuz yerde miskince kalmanızdır.

Bir anlamda, bilinçaltına yerleştirdiğiniz olumsuz kelime ve cümlelerden doğan karamsarlık, size bu “dip” duygusunu yaşatmaktadır. Eğer iyimser düşünür, beyin terbiyesi ve bilinçaltı temizliği yaparsanız dip diye bir kavramın olmayacağı, uçsuz bucaksız bir gökyüzünün varlığını göreceksiniz. Dip ve uçsuz bucaksız gökyüzü kavramaları, cesaretinizin ve cesaretsizliğiniz, umut ve umutsuzluğunuzun göstergesi olarak size yaşattıkları duygulardır. Yani sizin bu kavramlar arası bocalamanız, sizin düşünce şeklinizi ve hayattan beklentilerinizi ortaya koyuyor.

İşte umutsuzluğumuz ve cesaretsizliğimiz, bizim bu kavramlarla birlikte mutluluğumuz veya mutsuzluğumuz oluyor. Bu seçimi, bilinçaltına olumsuzlukların depolanması ve onun yönlendirmesiyle biz yapıyoruz. Tüm başarısızlıklarımızı dibe vurma olarak tasvir edip, bilinçaltı temizliği ve beyin terbiyesi yapmadığımızdan ve olumlu düşünerek onlardan ders alarak tecrübelenmeyi bilmediğimizden kaynaklanıyor. Aynı hata, aynı sonuç. Sonuçta bezginlik ve dibe vurduğunu zannetmek. Aslında her başarısızlığı bir tecrübe gibi algılayabilsek ve olgunlaşma süreci olarak görebilsek, çelik gibi güçlü olacağız, aynı olayla karşılaştığımız zaman kırılmayacak, onun başarısızlığımıza yönlendirmesine izin vermeyeceğiz.

Dertler sıkıntılar ve başarısızlıklar üst üste geldiği zaman korkmayın. Hiç biri kalıcı değildir. Siz sabretmeyi bilerek yaşanılanlardan ders çıkarmaya çalışırsanız, zamanı gelince o dibe vurdum dediğiniz karanlıklardan ve dipten çıkmanıza yardımcı bir merhamet ışığı size ulaşır, sizi yukarılara taşır.

Farkında değiliz hiç birimiz. Hepimiz dip, dip dip diye feryatlar içerisindeyiz. Aslında sizin dip diye tabir ettiğiniz, yeni, güçlü ve sağlam adımların atılması gereken başlangıç olabilir. Öyle zaman gelir ki, dip dediğiniz sıkıntıları düşündüğünüz zaman gülüp geçer, ben buna mı üzülmüşüm diye kendi kendinize söylenirsiniz. Hayatın size ne sunacağını bilemezsiniz. Bundan kötüsü olamaz dediğinizin daha kötüsüyle de karşılaşabilir, bundan güzeli olmaz dediğiniz ne varsa ondan daha güzeli de size ikram edilebilir. Yeter ki siz isyan etmeden, her gelene gidene sabretmeyi ve değerini bilmeyi prensip edinin.

Siz siz olun hiçbir zaman hiçbir şeyin dibini düşünmeyin, bulamazsınız. Çünkü “dipdiye tabir ettiğimiz kavram, sonsuzdur. Hani derler ya, dibini bulamazsın diye. Çok da doğru derler. Çünkü ne dünyan dibini ne alışkanlık haline getirdiğiniz şişenin dibini ne de kendinizce çektiğiniz acının dini bulamazsınız ve dip olarak tabir ettiğiniz şeyi düşünmeniz sizi yanıltır. Acılardan dolayı senin gördüğün dip, bir başkası için belki yolun başlangıcıydı ve senden daha derinlerde o acıyı yaşıyordur. Bu dip düşüncesi, genelde insanların üzgünlüğünün, depresyon halinin ve mutluluk modunun düşük olduğunun göstergesidir.

İnsan var olduğu müddetçe seçimleriyle ve düşünceleriyle, bilinçaltına yerleştirdiklerini uygulayarak yaşar. Ne sonsuz acıların yaşandığı dip vardır ne de uçsuz bucaksız gökyüzü kadar sevinç. Varsa da bu sizin seçimleriniz ve öyle düşünmenizden kaynaklanır. Yeter ki her iki durumda da verenin alacağını, alanın da vereceğini bilerek sabretmekten, beyin terbiyesi ve bilinçaltı temizliği yapmaktan uzak kalmayın.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz