BBN Haber

Dr. Ahmet Öztemel

Değerlerimizin adları bu kentte yaşatılmalı

14.10.2020 00:02
  • E-posta

Cemil Keleşoğlu  (1955-60 Konya Valisi; Yassıada mahkemelerinde intihar etti);  Rebii, Karatekin (1960-64 Konya Vali/Belediye Başkanı);  İhsan Tekin (1971-75 Konya Valisi);  Kemal Katıtaş (1984-87 Konya Valisi/görevi başında vefat etti); Mehmet Necati Çetinkaya (1988-91 Konya Valisi); İhsan Dede ( 1991-93 Konya Valisi); Tevfik Ziyaeddin Akbulut (1996-97 Konya Valisi); Ahmet Kayhan (1999-2006 Konya Valisi)`; Ahmet Hilmi Nalçacı (1963-69 Konya Belediye Başkanı-görev süresinde trafik kazasında vefat etti); Halil Ürün (1989-99 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı) Google haritalar araştırmama göre şehrimde adları caddelerde, okullarda yaşayan son 60 yılımızın idarecileri.

Kentlerin caddeleri, sokakları, okulları, eserlerine isimler vermek ülkemde her zaman sıkıntılıdır. Kriteri yoktur zira. Esen rüzgarlar, siyasi görüşler etken olur genelde.

Öyle olunca da bir zamanlar Kenan Evren adı verilmek için yarışılır, yıllar sonra Kenan Evren adını silmek için.

Ben kentime hizmet eden herkesi doğum yerinden bağımsız olarak baş tacı yaparım, hizmet eden herkesten Allah razı olsun ancak kentin eserlerine isimler verilirken o kentin hizmetkârı olmuşlara, katkı sağlayanlara, kentin değerlerine öncelik tanınması gerektiği düşüncesindeyim. Bu hem bir ahde vefadır, hem kentin değerlerinin hakkını teslim etmektir. Hak edenin ismini verdiğinizde onu değil kentinizi ve kendinizi yüceltirsiniz. İsmi verilenler toplum önderleri, vergi rekortmenleri, ihracat şampiyonları, kentin adını yüceltenler,  tanıtanlar, bilim adamları, sanatkarlar, sporcular kısaca gençlere ilham verecek, onlara rol model olacak kişiler olmalıdır.

Söze gelince spor kentiyiz, kültür kentiyiz, gastronomi kentiyiz, tarih kentiyiz, bilim kentiyiz daha neler neleriz. Kentimizde caddelerin, okulların, eserlerin isimlerine gelince doğru örnekler bulmak zor. Bundan sonra önem verilmesini diliyorum.

Konyaspor altyapısında oynayan bir çocuğumuz için kaptan Ömer Ali Şahiner; kalmadı gerçi ama atletizm pistinde ter döken genç bir sporcu adayı için hocası veya  alanında bir şampiyonumuzun; turizm veya gastronomi eğitimi hedefleyen bir gencimiz için alanında otör birinin isminin kentte yaşatıldığını görmek motivasyon nedenidir zira.

Spor kenti Konya’mda spor tesislerinde adı yaşayanlar rahmetli Tevfik Lav (Konyaspor’da görev yaparken kazanılan maç sonrası ailesinin yanına gitmek için çıktığı yolda trafik kazasında vefat etti); Muhammet Yürükuslu (Konyaspor altyapısında yetişti; Konyaspor takımında 47; 1922 altyapıda 29; Diyarbekirspor’da 20; Sakaryaspor’da 15; Altınordu’da 4 kez forma giydi, 2018 yılında vefat etti); Mehmet Oktut (sporcumuz, kaptanımız, başkanımız, Belediye Başkan Vekilliği yapmış hemşehrimiz-adı 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığımızca yapılan tesislere verildi). Unuttuklarım veya yer veremediklerim affetsin ama kentime hizmet eden ve etmekte olan insanlarımızdan ismi kentimde eserlere verilmemiş olanların  bazılarının adını zikretmek istiyorum. Sağ olanlara uzun ömür, vefat edenlere rahmet  diliyorum. Mehmet Aktan (milli futbolcumuz) Konyaspor’u zamanın 3. Liginde şampiyon yapan hocamız Sadettin Temeller, Konyaspor ve İdmanyurdu’nda teknik adamlık yapan Kazım Admış, gol kralımız Naci Renklibay, Selçukspor’da yetişip Ankaragücü’nde Süperlig 1975-76 gol kralı olan Ali Osman Renklibay, kentime atlet-futbolcu-profesyonel ligde Konyaspor ilk başkanı-Ticaret Odası Başkanı-Belediye Başkan Vekili olarak hizmet veren Mehmet Ortaer (Konyaspor yönetimleri güzel bir davranışla Konyaspor forması giyen eski oyuncularımızı forma ve şilt ile ödüllenmekte ancak galiba unutuldu veya yakınlarına ulaşılamadı, eski futbolcumuz, kaptanımız, kulüp Başkanımız Mehmet Ortaer’in yakınları davet edilmedi, bu vefasızlık kentime yakışmaz); atletizmde Bige Tarhan, Ali Pekatılır,Ahmet Keten, Mustafa Keten, Vezir Balcıoğlu, İsmail Serim, Mustafa Sılay, Muzaffer Tulukcu, Hilmi Yılmazok, Ömer Zengin, Zekeriya Akdoğan; basketbolda Hasan Özkaplan, Necati Yeğenoğlu; hentbolda Ahmet Topbaş (Liselararası Dünya Şampiyonu Konya Anadolu Lisesi hentbol takımı vardı bu kentte bir zamanlar); bisiklette sporcu ve yönetici olarak hizmet eden Erol Küçükbakırcı, Nusret Ergül, Sadık Keleş; güreşte Erdoğan ve Sümer Koçak; boksta Ali Kılınçoğlu, Nuri Eroğlu, Turhan Çumralıgil kentimin önemli sporcuları.

Kentimin tanıtımına en çok katkı sağlayan müzisyen-siyasetci-kültür insanı Fevzi Halıcı’nın kentimde adı sokakta yaşıyor; gastronomi dünyasının önemli ismi, ülke ve Konya mutfağını uluslararası gastronomi dergilerinde İspanya’da-Fransa’da-Amerika’da tanıtan Nevin Halıcı’nın adı kentimin hiçbir eserinde yaşamıyor. Ülkemin, Konya’nın ve Sille’nin adını fotoğraf sanatı ile evrenselleştiren Reha Bilir hocamın ve Sille Sanat Sarayı’nın da hakkını vermek gerekir.

Değerlerinizle yücelirsiniz. Kentime hizmet edenlerin adları eserlerde ölümsüzleştirilmeli. Bu davranışla kentimiz yücelir, adı verilenler değil. Yüreği Konya için çarpan herkese şükranlarımla.

 


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz