BBN Haber

Tarkan Büyükoktar

Dağ fare doğurdu...

23.03.2020 00:10

Hepimizi fazlasıyla etkileyen, sınırlayan, zorda bırakan bir süreci yaşamaktayız. İşi erbabına bırakmak gerektiğini düşünerek ve hadsizlik yapmamak adına şu dönemde piyasaya çıkan pek çok medya maymunu gibi davranmaksızın işin sağlık ve teknik boyutuna girmeyeceğim. Çünkü zaten fazlasıyla bilgi kirliliği içerisindeyiz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan medya maymunları sebebiyle yalan yanlış bilgiler havada uçuşmakta…

Süreç içerisinde sağlık bakanımız ile eğitim bakanımız ne kadar olumlu işler yaptıysa ve takdir topladıysa da açıklanan ekonomik önlemler bir o kadar hayal kırıklığı oldu.

Neden böyle düşündüğüme gelince;

Paketten küçük esnaf çıkmadı…

Paketten ofisini, işyerini kapatmak zorunda kalıp evde kalan işe gidemeyen işverenler yoktu…

Paketten çalışamadığı için kira, doğalgaz, elektrik, su, telefon, kredi kartı ödemesi yapamayacak veya ciddi açıdan zorluğa düşecek yurttaşlarla ilgili bir önlem çıkmadı…

Evde kalmasını istediğiniz vatandaşların konaklama vergisi ötelemeniz salgın açsından nasıl bir katkı sağlar…

Evde kalması salık verilen bizler için uçak biletlerindeki katma değer vergisi indirimi neye yarar?..

Ya da kredi vermeyi kolaylaştırmanın salgına nasıl bir etkisi olacaktır.

Sözgelimi kredi almak için insanlar şu dönemde bankalara akın etmesiyle, salgın bitecek midir?

Ya da ev peşinatlarında yapılan indirimin virüsün yayılmasını nasıl engelleyecektir?

Yaşlılarımız için alınan tek önlem neden kolonya ve maske dağıtmakla bayram ikramiyesinin öne çekilmesidir?

Dolayısıyla ekonomik önlem paketi ne yazık ki beklentileri karşılamamıştır. Umutlar boşa çıkmıştır.

Sözgelimi kira ödemelerini banka kanalıyla gerçekleştiren küçük esnafa veya serbest meslek erbabına altı aylık bir süre için faizsiz geri ödemeli kira yardımı yapılabilirdi.

Veya kredi kartı borçlarının yüzde yirmi beş veya otuz olan asgari ödeme tutarları altı aylık bir süre için yüzde beşe veya ona çekilebilirdi.

Önümüzdeki altı aylık süre içerisinde ödenecek olan vergi, bağ-kur ve sigorta primleri ile ilgili bir düzenleme olabilirdi.

Elektrik, su, doğalgaz, iletişim gibi hizmetlerin ödemeleriyle ilgili bir düzenleme yapılabilirdi.

Bunlar olabilirdi ama bunlar sadece toplumun bir kesimi için değil en küçük esnaftan, en büyük yatırımcıyı kapsayacak bir çerçevede hazırlanabilirdi.

Ama küçük esnaf veya vatandaşlarımız düşünülmek yerine yine her zaman olduğu gibi büyük sermaye sahipleri düşünülerek onların “keyfinin yerinde” olmasına bakıldı.            

Biz avukatlara gelince, paket içerisinde zaten esamemiz okunmadı… Herhalde birlik başkanımızın deyimiyle “tuzumuz kuru” olduğu içindir. Sayın birlik başkanımız yeşil pasaporta tav olup hunharca alkışladığı için olsa gerek bu pakette suskun kalıp bir şey talep etmemiş görünmektedir.

Sonuç itibarıyla gerek sağlık ve gerekse eğitim anlamında alınan tedbirler –eğer biz halk olarak uyarsak- yeterli olacaktır. Ama yaşlılarımız evlerinden çıkmakta ısrar ederse, bizler sosyal mesafeyi korumakta özensiz davranırsak, toplum olarak o çok sevdiğimiz kucaklaşmayı bırakmazsak, okular sınav başarısı hırsı sebebiyle öğretmen ve öğrencileri gizli gizli çağırırlarsa; biz ancak İtalya gibi olmamak için dua edebiliriz.

Evde kalalım tamam; ama evde kaldığımız süre boyunca kiramız nasıl ödenecek, kredi taksitlerimiz, kredi kartlarımız, faturalarımız nasıl ödenecek?

Toplum büyük bir bölümü borca batık iken ve zengin ile yoksul arasında derin bir uçurum varken toplumun yoksul kesimini böyle bir dönemde dışlamak sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmayacaktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi sağlık ve eğitim bakanları ne kadar olumlu işler yaptıysa, ekonomik açıdan da bir o kadar olumsuz bir pakete imza atıldı.

Yanlıştan ne kadar çabuk dönülse kardır ve sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasal iktidarının derhal olmak kaydıyla yeni ve asıl sıkıntı yaşayan kesimi kapsayacak şekilde ikinci bir paket açıklanmalıdır.

Çünkü birinci pakette dağ fare doğurmuştur…

Unutmayalım hayat varsa umut vardır…

Yorumlar

  • ahmet öztemel
    23.03.2020 00:25

    Sn. Büyükoktar; Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan gibi olacak ama şu zor günlerde "umut varsa mı hayat var?" "hayat varsa mı umut var?"

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40