BBN Haber

Abdullah Özbek

Büyük İmtihan

22.09.2020 00:02

Her birimizin yolcu olduğu şu diyarda birçok olayla karşılaşıyoruz. Kimisi gündelik olağan şeylerdir, kimisi de nerden geldiği daha doğrusu ne olduğunu bilemediğimiz vakalardır. Hayat bazen planladığınız şekilde devam etmez ya da plana farklı konular da dahil olabilir. Bu değişmez bir gerçektir. Ancak insanlar hakikaten yapıp ettikleri yüzünden tabiatın dengesini bozdular. Bu gerçek şöyle ifade ediliyor: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah, dönüş yapsınlar diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.” (Rum, 41). Böylece dünyayı saran bu salgın hastalığın insan yapımı mı, gerçek mi tartışmalarına gerekli cevabı Kitabımız veriyor. Bütün ilmi araştırmalar sonuçlarını bu gerçeğe göre vermişlerdir. Bunda kuşku yoktur. 
İlk zamanlar kurallara tam anlamıyla uysak da günlük verileri takip etsek de virüs evimize uğrayınca tüm gerçekliğiyle kavramış olduk. Ne kadar zayıf bir virüs olduğu söylense de etkisi herkese farklı geliyor ve hayatı alt üst ediyormuş. Bu imtihan daha ne kadar sürer bilinmez ama umarız her birimiz bundan ibret alarak, ders çıkararak adımımızı ona göre atarız. En ufak bir halsizlik, kırgınlık, sırt ağrısı, tat koku eksikliği olan kişilerin test yaptırmasa da gezmemeleri, beraber yememeleri gerekli. Bu belirtiler olup ta bende hastalık yok diyen zır cahillerin yaptıkları yanına kalmaz. İsrailoğullarına yazılan kural bizim için de geçerlidir. “Bundan dolayı, İsrailoğullarına: Şüphe yok ki bir insanı öldürmesine, yahut yeryüzünde bozgunculuk etmesine karşılık olmayarak birisini öldüren, bütün insanları öldürmüş gibidir ve kim, birisini kurtarır, diriltirse bütün insanları diriltmiş gibidir. Andolsun ki peygamberlerimiz, onlara apaçık delillerle geldiler de yine onların çoğu, bundan sonra yeryüzünde hadlerini aştılar.” 
Bunda anlaşılmayacak bir husus yoktur. Birisini öldürmek demek illa bir techizatla öldürmek demek değildir. Ölümcül bir virüs taşıdığı belirtisi olan kimse bu virüsten kurtuluncaya kadar gezinmeyecek, kimseyle aynı sofraya oturmayacak. Biraz karantina öldürmez. Yoksa kaç masuma bulaştırırsa vebali yukarıdaki ayet açıkça bildiriyor. 
Gerçek anlamda ahiret inancı verilmemiş öğretilmemiş bir insandan korkulur. Yani güvenilmez. Ne kadar iyi biri olduğu söylense de bu inançtan yoksun olan, sağ ve solunda meleklerin varlığını bilmeyen veya inkar eden, hafaza (koruyucu) melekleri duymamış ya da inanmayan kimselere asla itimat edilmez. Çünkü o kişide yapılanların hesabını verme korkusu yoktur. Günaha karşı korkusu yoktur. Bu hayat benim hayatım kimse karışamaz inancındadır. Ahiret de neymiş ölünce hayat biter hayvanlar gibi tüm canlılar gibi ben de yok olup gideceğim inancındadır. Yahu bu ne akla ne mantığa sığar. Böyle muazzam bir yaratılış ile hiç yoktan var edileceksin, kısa bir ömür sonra yok olacaksın ha. Allah seni boşuna yaratmadı. Aklını başına al ve düşün. Bu yavan sözlere Peygamberimizin ulvi sözleri ile son verelim: “Dünyada kalacağın kadar dünyana çalış; Allah’a muhtaç olduğun kadar Allah için amel işle; cehennem azabına dayanabileceğin kadar da cehennem için çalış.”      


Yorumlar

 • Hatice Özbek Altun
  22.09.2020 14:23

  Kalemine sağlık,doğru söze daha ne denir.

 • Nuri Kemal OZBEK
  22.09.2020 11:00

  Tebrikler

 • Merve Gül
  22.09.2020 10:41

  Allah bizi imtihanının farkında olan kullari olmayı nasip etsin

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz