BBN Haber

İbrahim Arzuman

Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır?

16.09.2020 00:01

Doğanın muhteşemliğine her zaman aşk ile yaklaşmışımdır. Doğadaki her bir güzellik, ayrı bir değer taşımaktadır.  Doğaya sevgi ile yaklaşarak, onu daha da güzelleştirebiliriz. Bize yüce Allah tarafından armağan edilen doğayı aşkla, sevgiyle korumalı ve sahip çıkmalıyız.

Doğanın bizim ve çocuklarımızın geleceği olduğu aşikardır. Onlara bırakacağımız en güzel miraslardan biri yeşil bir çevredir. Geleceğe ve yaşama olan en büyük armağandır doğa.

Yaşam ve gelecek için doğa ile birlikte olunması gerekir. Doğayı severek, geleceğimizi de düşünmüş olarak yaşamımızı sürdüreceğiz.

Mutlu huzurlu bir yaşam için doğanın içinde olmalıyız. Bir gelecek, bir yaşam sahibi olarak hayatımızı da mutlu bir şekilde sürdürebiliriz. Birlik içinde hareket ederek, güzel bir yaşamın parçası olmamız mümkündür.

Gürültü, hava, toprak, su kirliliği ve başka birçok olumsuz etken canlı düzen ve dengesini sağlayan çevrenin kirlenmesine, bozulmasına neden olur. Mesire alanında çoluk çocuk piknik yapan ailelere çok yakın bir yerde koloni halinde yaşayan köpeklere kasa kasa tavuk kemiği vermek yerine onları güvenli alanlara göndermek için çaba göstermek doğru bir eylem olur. Çünkü, çevreye pis koku ve kalıntı bırakmak büyük cahilliktir.

Haydi bunları bir kenara bırakalım ormanlık alanda ateş yakıp mangal yaptınız ateşi söndürmeden gitmek neyin nesidir!

Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır? Gerçekten de, yazıklar olsun ki, sizlerle aynı kentte yaşayan, bölgede spor yapan insanların ve ormandaki tüm canlıların vebali size yeter.

Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insan önemli rol oynar. İnsanın doğadan etkilendiği gibi bazen de doğa insan kanalıyla değişikliğe uğrar.  

Teknolojinin acımasız bir hız ile ilerlemesi ile doğanın yok olması arasında doğrusal bir orantı vardır. Teknoloji geliştikçe asosyal olmaya başlayan bizler, daha çok tüketmeye teşvik edilmekte bu da, doğanın kendini yenileyebilme hızından daha hızlı olarak, doğayı yok etme hızlarına ulaşmamızı sağlamaktadır.

Hayatımızın devam etmesini ve daha sağlıklı, daha uzun yaşamak istiyorsak her bireyin çok büyük bir sorumluluk ile yaşaması bilinçli olması, gereksiz tüketimlerden mutlaka kaçınması gerekmektedir. Bunu başarabilirsek sağlıklı çevre, geniş zengin içerikli bir doğaya ve sonunda da mutlu insanların yaşadığı bir kente sahip olabiliriz. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmalıyız. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Esen kalın…


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz