BBN Haber

Abdullah Özbek

Bir nefes sıhhat

16.10.2020 00:04

Biz aciz kullarını her türlü nimetlerle müstefid kılan Allah (c.c.), verdiği nimetleri bize karşılıksız olarak ikram etmiş, karşılığında bizden şükür etmemizi istemiştir. Öyle nimetler var ki her an içindeyiz ama değerini bilemiyoruz. Bunlardan en mühimi havadır. Yemeden, içmeden bir müddet kalınır ama havasız durulmaz. Bilim insanlarına göre bir insanı kendi boyutlarında kapalı bir kutuya koysanız yaklaşık beş altı saat yaşayabileceği bildirilmiştir. Nefes almadan ise saniyeler ile sınırlı olmak üzere belki üç beş dakikaya kadar kalınabileceği söylenmiştir. Peki havanın bol olmasına rağmen nefes alamama durumuna ne demeli? İşte hava ayrı bir değer, o havayı teneffüs etmek apayrı bir değerdir. Çoğu kez bunu idrak edemiyoruz. Covid 19'un en etkili belirtisi de nefes darlığı. Ciğerlerin tıkanması sonucu nefes almakta zorlanan hastaya solunum cihazıyla bazı tedaviler uygulanıyor. Kişiye göre değişen tedavi süresinde hasta farklı durumlarla karşılaşabiliyor. Tabi sağlık çalışanlarına büyük iş düşüyor.
Her zaman dile getiriliyor, görevini hakkıyla yapan sağlık çalışanlarına minnettarız. Ancak koronavirüs tehlikesi var diye hastalarla ilgilenmeyen, kapıya gelen hastaya başını kaldırıp bakmayan sağlık görevlilerini de kınıyoruz. Bilhassa devlet hastanelerinde Covid polikliniklerinde hastayla ilgi sıfır. Bunu bizzat müşahede ettim. Özel hastanelerde hem ilgi var, moral var, tedavi var, güler yüz var, var da var. Orada salgın yok mu? Var ama tedbirleri yerine getirerek gerekeni yapıyorlar. Bizimkiler ise kapıya şerit çekmiş, masa koymuş tamam hasta girmesin de ilgiyi neden kesiyorsun. Orada doktora ne dediysem başını kaldırıp bakmadı bile. Böyle mi olmalıyız şu zamanda. Bu zamanda pandemi veya salgın adına ne derseniz görevini savsaklayan her memurun kulağını amiri çekecek diye bir şey yok. Vicdan işi bu. Her şeyin hesabının görüleceği yüce divana iman etme işi bu. O yüce divan ki mazlumun zalimde hiç bir hakkının kalmayacağı, hile ile iş yapanın yaptığının yanına kalmayacağı büyük gündür. Sağlıkta mesafe kat ettik etmesine de devlet hastanelerindeki sağlık çalışanlarında bir mesafe kat edemedik. Hatta covid bahanesiyle hastayla ilgiyi iyice kestik. Mesuliyetinin bilincinde, vatandaşa pervane olan çalışanlar neden hep özel yerlerde olurlar? Personeli ile mükemmel bir bağ kurmuş, onları disiplinli ve özverili bir şekilde idare eden yöneticiler olduğu için. Personelin iç disiplini olduğu için. Her halükarda hesap endişesi taşıdıkları için. Bu özellikler kamuda olursa elbette sorun da büyük oranda düzelecektir. Bu konuda büyük eksiklik görüyoruz.  
Her konuda olduğu gibi insanı ve onun hassalarını yakından ilgilendiren bir mevzuda da ecdadımızı anmadan geçemeyeceğiz. Yeryüzündeki tüm varlığa merhametle muamelede bulunan ecdadımız, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesiyle nice ilkleri başarmış, bunlarla da iftihar etmemişlerdir. Çünkü yaptıkları daima rızayı Bârî içindir. Halk takdir etsin diye değil, Hak bilsin diyedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta döşeğinde söylediği gazelin şu beyti pek manidardır: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi /Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”. Beyti günümüz Türkçesine çevirirsek: Halkın nazarında en değerli şey devlettir. Halbuki şu dünyada bir nefes sıhhat gibi bir saadet yoktur. Devlet-i Aliyye’nin koca padişahı bir insan olarak içinden geçenleri nazma dökmüş, ne güzel söylemiş ve ne mükemmel bir ders vermiştir. Allah onlardan razı olsun.
 


Yorumlar

  • Çorbacı
    17.10.2020 11:37

    Güzel bir yazı olmuş. Yüce Rabbime hamdü senalar olsun verdiği nimetler için...

  • Hatice Özbek Altun
    16.10.2020 09:27

    Kalemine yüreğine sağlık...

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz