BBN Haber

Ahmet Çapanoğlu

BEYİN TERBİYESİ ve BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ

28.09.2020 00:02
  • E-posta

Bir gün bir çatışmanın ortasında bir asker komutanına yanına gelerek şöyle der. “Komutanım bir iyi bir de kötü haberim var.” Komutan çok panikler ve der ki; “ilk önce kötü haberi söyle bakalım.” Asker, “komutanım, “sadece” bir kurşunumuz kaldı” Komutan bu sefer merakla, “peki iyi haber neymiş?” der. Asker bu sefer, Komutanım, “hâlâ” bir kurşunumuz var, der.

Biz farkında değiliz. Her gün rutin olarak olumsuz tabir edebileceğimiz kelimeleri fark etmeden bilinçaltımıza atıyoruz ve onları stoklamaya başlıyoruz. Sonra bilinçaltına attığımız olumsuz düşünce ve kelimeleri, bilinçaltımız kullanmaya başladığı zaman, hiç hoşlanmadığımız, yapmak istemediğimiz şeyler ortaya çıkıyor.

Sadece ve hâlâ.” Bu iki sözcük size basit gibi geliyor ama aralarında hayata ve umutlara dair derin uçurumlar ve mesafeler var. Bu uçurumdaki farklılıklar sizin hayat yolundaki umutlarınızın canlılığı ve yok olmasıdır. “Sadece” derken, herşeyin bittiğini, başka yolunuzun kalmadığını söylüyorsunuz, ama “hâlâ” derken, hayata ve kurtuluşa dair bir umudunuzun olduğunu gösteriyorsunuz. Sonrasında bilinçaltına yerleştirdiğiniz bu iki kelimeyi bir süre sonra size bilinçaltınız yansıtıyor ve hayatınızı, davranışlarınızı şekillendiriyor.

Bu bilinçaltına depoladığınız tek kelime de olsa, cümle de olsa, bilinçaltımızın bize sunmasıyla hayatımızın şekillenmesine, depresyona ve bunalıma girmemize, negatif ve paranoya düşüncelerimize sebep olur. İşte insan bu olumsuz kelimeleri bilinçaltına atarken farkına varamaz, bilinçaltı bu olumsuzluklarla dolar, sonra bilinçaltı bunları kullanmaya başlayınca, ortaya çıkan sonuçlardan dolayı niye böyle oldu veya yaptığı hatadan dolayı neden böyle söyledim gibi kendi kendine sorgulamaya başlar.

Eğer bilinçaltınızı olumsuz şeylerle doldurursanız veya bilinçaltınızdaki bu olumsuz kelime ve cümleleri temizlemezseniz, azminiz kırılır, sürekli karanlıkta kalır, sabırsız olur ve pozitif düşünemez, hep negatif, başarısız ve mutsuz olursunuz. Çünkü bilinçaltınız sizi depoladığınız olumsuz kelime ve cümlelerden dolayı olumsuzluklara yönlendirir ve siz de başarı noktasına ulaşamazsınız.

Çünkü beyin ve bilinçaltı, doğrudan karar vermeye etkilidir. Yani kararlarınız, bilinçaltına yerleşen kelimelerin esiridir ve onların doğrultusunda ortaya çıkar. Mesela bilinçaltının olumsuz kelime ve cümlelerle sizi yönlendirmesiyle bir yanlış yola girebilirsiniz ve orada öylece kalırsınız. Çare bulamaz, hedefinizden şaşarsınız veya hedefinizi kaybedebilirsiniz. Çünkü bilinçaltınızda olumlu bir düşünce ve kelime yok, hep olumsuz düşünce ve kelimeler vardır. Ama bilinçaltınıza olumlu duygu ve düşünce, kelime veya cümle depolamış olsaydınız, o yanlış yola yine girecektiniz ama yanlışlığını fark ettiğiniz zaman bilinçaltı o depoladığınız olumlu şeylerden size sunumlar yapacak ve sizin tekrar doğruyu bulmanıza, hayata, hatta hayallerinize bile olumlu bakmanıza neden olacaktır. Buna şöyle basit bir hayal veya oyunla örnek verelim.

Gözlerinizi kapatın ve bir uçakta olduğunuzu düşünün. Uçak havalandıktan belli bir süre sonra sizi uçaktan atıyorlar ve yere düşmeye başlıyorsunuz. Ve siz bu arada kendi o düşüşünüzü izliyorsunuz şimdi. Düşüncelerimizde ve oyunlarımızda bile hep olumsuz bilinçaltı sonuçları var. Bilinçaltına sürekli olumsuzlukları depo eden beyin terbiyesi yapmayanlardan bazıları parçalanarak öldüğünü, bazıları denize düşüp ölmediğini görüp sevinirken, bir köpekbalığının kendisini yediğini söyleyecek. Çünkü beyin ve bilinçaltı temiz değil, bu oyun da olsa, illaki olumsuzluk olacak ve kötü sonla bitecek. Ama beyin terbiyesi ve bilinçaltı temizliği yapan insanlar, “gökyüzünde özgürce uçuyordum, bulutların üzerinde geziyordumdiyecekler. Kesinlikle yere inmez, yere düşmesini anlatmaya fırsat vermez. Fark ettiniz değil mi? Size ne denmişti? Size sadece “uçaktan düşmeniz söylemişti, ölmenizi değil. Ama terbiye edilmemiş beyin ve temizlenmemiş bilinçaltı sizi bir hayalde bile öldürdü.

Unutmayın bilinçaltı hiçbir zaman kendi kendine üretim yapmaz. Hep sizin düşünceleriniz ve gönderdiğiniz sinyallere göre size sunumlar yapar ve sizin istemeden de olsa olumlu veya olumsuz düşünmenizi sağlar. Ya olumsuz bir şekilde sonuca ulaştırır ya da sonu göstermeden güzel duygular yaşamanızı sağlar.

Konuşmalarınızda, duygu ve düşüncelerinizde aman dikkat edin. Olumsuzlukları değil, olumsuzlukları bile olumlu bir şekilde bilinçaltınıza mesaj olarak yollayın.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz