BBN Haber

Dr. Ahmet Öztemel

Bazı Ürünlerde “Bırakınız Yapsınlar” Anlayışı Olmaz

16.09.2020 00:02
 • E-posta

Efendim dezenfektan almanın güvenilir yöntemini uzman televizyonda anlatıyor “önce Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ürün mü bakacakmışız, yetmezmiş zira sahte ruhsat etiketi kullanılabiliyormuş; Bakanlığın sitesinden ürünün ruhsatlı olup olmadığını da kontrol etmeliymişiz. Malum pandemi günleri... Dezenfektanların bazılarında etken madde yokmuş efendim.

Maske almanın da kuralı varmış. Yıkanabilir maskeler ancak cerrahi maske üzerine takılırsa etkin olabiliyormuş. Cerrahi maskelerde nefesinizi kontrol ettiğinizde sıcak havanın gelmemesi gerekiyormuş. Sıcak geliyorsa damlacıklar da rahatça geçebilirmiş maskeden. Ben zaten bu maske işini anlamadım. Devletin kurumları tam kapasite maske üretiyorlar, arz-talep dengesi kuruldu. Pandeminin ilk günlerinde 50 adet cerrahi maske 10 liraya satılıyordu; uzun süre 50 adedi 250 liraya satıldı; şimdi narh konuldu; 50 adedi 50 liraya satılıyor. Buna mukabil piyasada satılan maskelerin büyük çoğunluğu etkin koruma sağlamıyormuş.

Ben vatandaş olarak bu kontrolleri yapmayabilirim. Seyyar satıcıdan almıyorum dezenfektanı da maskeleri de. Ya eczaneden ya marketten satın alıyorum. Etken maddesiz dezenfektan satmak da standart dışı maske satmak da basit ticari hile değil bu pandemi günlerinde adeta taammüden cinayete teşebbüs suçudur. Devletim standart dışı ve sahte dezenfektanı da maskeyi de sattırmamalı.

Yaklaşık 20 yıl önce idarecilik yaptığım ilçe belediyemize resmi yazılar gelirdi. “…telefon numarası belirtilerek bel fıtığı tedavisi yaptığı belirtilen kişi sağlık eğitimi almamıştır. Tedavisine engel olunması” ve “ek listede belirtilen ürünlerin üretim izni yoktur. Satışının engellenmesi” Verilen telefonu aradığınızda şahsın ilçe sınırlarınız dışında olduğu, adı soyadı, adresi, sözüm ona tedavi bedeli hepsini öğrenebilirdiniz. Şaştığınız konu adresi belli ve bu tedaviyi yapması kanunen suç olan şahsa polisiye tedbirlerle niçin engel olunmadığı olurdu. Satışının engellenmesi hakkınız olmadığı ürünlerin de markası, üretim yeri açık adresle belirtildiği için onda da satışına niçin izin verildiğini anlayamazdınız. Yıllar geçti, bürokrasimizin işleyişi değişmedi. Denetimler bir türlü etkin ve cezalar caydırıcı olamadı. Günümüzde merdiven altı üretim ne demek anlamak güç en hayati ürünlerde bile standart dışı ve ruhsatsız ürünlerin nasıl satılabildiğini anlamanın güç olduğu gibi.

Vatandaşın sağlığından devletimiz sorumlu. İnsan üretimi- arı katkısı olmayan bal, boyalı biber, zeytinyağsız zeytinyağı, etsiz köfte, bitkisel yağlı yoğurt, sütsüz peynir, bitkisel yağlı tereyağ, nişastalı peynir, üzümsüz pekmez denetimlerde en sık rastlanılan hileler. Domuz eti karışık köfteler ve sucuklar piyasada bolca olunca sakatat ve tavuk eti karışık sözüm ona dana eti diye satılan sucuklara şükreder hale geliyorsunuz. Efendim Tarım ve Orman Bakanlığımız aynı hileyi yılda iki kez yapan firmalara artık hapis dahil ağır cezalar getirilmesini düşünüyormuş. Düşünmeyin efendim, yapın lütfen. İnsan sağlığıyla oynayanlara, esnaflıktan nasibini almamış gıda teröristlerine devletin yumruğu inmeli.

Bence cezadan sadece üretici sorumlu oldukça işin çözümü zor. Vatandaş aldığı ürünleri satın aldığı firmaya, zincir markete yani satıcıya güvenerek alıyor. Sahte dezenfektan satanlar, etkisiz ve standart dışı maske satanlar, bozuk gıda satanlar müşterek ve müteselsilen sorumlu olsunlar ve cezalar caydırıcı olsun bakalım cesaret edebiliyorlar mı? Özellikle zincir marketler bırakın yılda biri her aldıkları parti üründe üreticiden tahlil sonucu isterler emin olunuz.

Denetim… Denetim... Denetim… Devlet etkin denetimlerle vatandaşını sahtekarlardan korumalı. Meslek odaları da aralarında çürük elmalara izin vermemeli. Etken maddesiz dezenfektan da standart dışı maske de basit ticari hile değil halk sağlığını riske atmaktır, böyle değerlendirilmeli. Saygıyla.


Yorumlar

 • Vuslat06
  20.09.2020 22:40

  Ahmet bey sizinle çok önemli ve özel bir konuda konuşmak istiyorum nereden ulaşabilirim size acaba?

  ahmet öztemel
  21.09.2020 12:53

  veya mail adresim ahmoztemel@yahoo.co.uk

  ahmet öztemel
  21.09.2020 12:52

  telefon numaranızı lütfedin, arayayım.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz