BBN Haber

M. Turgay Bilge

Asıl olay İş Bankası değil

21.02.2020 00:10

Gündem değiştirmekte oldukça mahir olan Sayın Cumhurbaşkanı, tam FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili tartışmaların ortasında daha önceden de ortaya attığı CHP'nin İş Bankası hisseleri konusunu gündeme getirerek, hisselerin CHP'den alınması için “Hukukçu arkadaşlarımızla beraber de bu çalışmayı tam manası ile hukuki bir zemine oturtalım dedik. Vakit kaybına tahammülümüz yok" dedi.

İş Bankası hisselerinin CHP'den alınmasının işi hukuki zemine oturtmakla mı yoksa hukuki zemininden çıkarmakla mı mümkün olacağını ve konunun diğer ayrıntılarını birlikte tartışalım.

Öncelikle Atatürk'ün 1938 tarihli el yazısı vasiyetnamesiyle bu hisseleri CHP'ye, hisselerin tüm gelirlerini ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na bıraktığını bilelim.

Vasiyet ve miras işlemleri özel hukuka ilişkindir. Yani devletin müdahale alanı dışında olan kişisel tasarruflardır. Atatürk'ün vasiyet iradesi ve işleminin Türk Medeni Kanunu'nun 538. maddesindeki koşulları taşıdığı ve geçerliliği konusunda herhangi bir tereddüt ve tartışma da yoktur.

Bu durumda geçerli ve hukuka uygun bir tasarrufu yok saymak veya değiştirmenin hangi hukuki zemine oturtulabileceği tüm hukukçuların merak ettiği bir konu.

Diyelim ki, Saray'ın müthiş hukukçuları kendilerinden menkul bir hukuki formül buldular; bu durumda Atatürk'ün mirası yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının vasiyet ve miras hak ve tasarrufları devlet eliyle kuşkulu hale getirilmiş olmayacak mıdır?

Zaten ceza yargılamalarında sonuna kadar yaşadığımız hukuk güvensizliğinin, hukukun başka bir alanına daha sirayetine hep birlikte hazır mıyız?

Böyle bir olasılığa hukuken, vicdanen ve mantıken karşı çıkmakla birlikte, AkParti Genel Başkanı'nın ve onu destekleyenlerin hisselerin geri alınması için ileri sürdükleri gerekçelerini de konuşmakta yarar var.

*

Bir siyasal parti banka sahibi olur muymuş?

Devletin 90 yılda oluşturduğu tüm birikim, varlık ve kurumlarını, yasama ve yargı erkini tamamen üzerine ve tek kişinin tasarrufuna geçiren AkParti mi söylüyor bunu?

Geçerli bir hukuki işlemle tabii ki olabilir. Kaldı ki CHP, bu hisselerin sahibi ama gelirinden yararlanamıyor. İş Bankası'nın % 28 oranındaki hissesinin tüm gelirlerini tek kuruşuna dokunmadan TDK ve TTK'ye aktarıyor.

*

İş Bankası'ndaki Atatürk hisseleri, şahsi malvarlığı değilmiş.

Bunu iddia edenler, İş Bankası'nın kurtuluş mücadelemize destek veren Hint Müslümanlarının gönderdikleri parayla kurulduğunu savunuyorlar.

İş Bankası, yaklaşık 1 milyon 250 bin TL sermaye ile kuruluyor. Hintlerin gönderdiği paradan bu sermayeye aktarılan tutar sadece 250 bin TL'dir. Atatürk'ün İş Bankası sermayesine kattığı şahsi hesaplarının toplam bakiyesi ise 1.510.000 TL'dir. İş Bankası'nın kuruluş sermayesinde Atatürk'ün şahsi birikiminin çoğunluk payı karşıladığı nettir.

*

Bu iddiaları yanıtladığımızı düşünerek bir kenara bırakırsak, şu soruyu sormanın sırasıdır:

AkParti neden gözünü İş Bankası CHP hisselerine dikti?

Yanıt kısa ve açık: Deniz bitti de ondan!

AkParti, bu hisseleri Atatürk'ün hatırası ve CHP'ye olan negatif tutumu yanında, ekonomik gerekçelerle istiyor.

18 yılda 2,1 trilyon dolar vergi toplayan, 300'e yakın Cumhuriyet varlığını çoğunlukla yabancılara satarak özelleştirip 70 milyar dolar gelir elde eden ve 500 milyar dolarlık da dış borç yapan AkParti Hükümeti yolun sonuna gelmiştir.

Bunca kaynağa rağmen, ülkenin tüm stratejik varlıkları yabancılara ait, köprüler ve otoyolların çoğunluğu yap – işlet – devret oyunuyla milletten kaçırılmış, bir de üstüne bunlara hepimiz yüksek geçiş ve kullanım ücretleri öder durumdayız.

Hükümet, 8 milyona yakın işsize kaynak ve istihdam yaratmak yerine, rant, faiz, bölüşüm ve beton ekonomisini çevirebilmek ve ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak için son çarelere başvurmaktadır.

AkParti, İş Bankası'nın yaklaşık değeri 8 milyar TL olan CHP hisselerini Varlık Fonu'na devredecek. Yakınlarda Vakıfbank'ın kamu hisselerini de devretmişti. Bu yolla İş Bankası'nın Şişe Cam, Trakya Cam, Anadolu Hayat, Anadolu Cam, Anadolu Sigorta, TSKB gibi 95 iştirakini de yönetme ve satma şansını bulacak.

Ardından sıra, kendi deyimleriyle “milli ve yerli” olan son özel bankamız olan İş Bankası'nın da yabancı sermayeye sunulmasına gelecek sıra. Katarlıların önceliği olur tabi ki...

*

AkParti Hükümeti, hemen her konuda olduğu gibi İş Bankası hisselerinde de samimi değil ve yine bir hizmet görünümlü rant üretimi projesini dinsel referanslar kullanarak ve hem tarihi hem de hukuku tahrif ederek gerçekleştirmek peşindedir.

Gerçekten ülkeye hizmet peşinde olan bir iktidar, 80 yıllık bir işi kurcalayarak varlık tüketmek yerine, bizim olan bir bankayı daha nasıl bu millete kazandırır, ona bakar.

Bu konu özelinde AkParti'nin asıl işi, İş Bankası hisselerinin kimde olduğu değil, bu hisselerden elde edilen gelirin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından nasıl kullanılacağını belirlemek olmalıdır. Yüz milyonlarca liraya ulaşan bu gelirlere sahip bu iki Cumhuriyet kurumu liyakatle yönetiliyor mu, söz konusu muhteşem gelirlerini nereye harcıyorlar, bunlara bakılıyor mu?

*

Dilimizdeki yozlaşma ortadayken, güzel ve doğru Türkçe konuşana toplumca hasret kalmışken, Türk Dil Kurumu etkili ve verimli bir rol üstlenmez mi? Şimdilerde bahsetmekten korktukları ama bir dönem çok sevdikleri Türkçe Olimpiyatları'nı TDK'ye yaptıramaz mıydı örneğin AkParti?

Hemen dibimizde 60 yıldır süren Çatalhüyük kazılarının yabancı sponsor firma artık destek vermediği için aksaması Türk Tarih Kurumu'nun derdi olmamalı mı? Ülke genelinde yapılan arkeolojik kazıların yabancı finans ve akademisyen desteğiyle yürütülmesi, ecdat eserlerinin ucube restorasyonları TTK tarafından ele alınamaz mı?

Alınır, yapılır, çok daha iyi de olur; ama AkParti'nin olayı o değil, ne yazık ki...

Yorumlar

 • Yanar
  25.02.2020 14:50

  Çok iyi blmediğim bir konuda aydınlattınız. Teşekkür ederim..

 • has gonyalı
  23.02.2020 23:09

  gonyalı sen ne içtin iyi gafa yapmış sana.....yukardakilerin hepsi doğru yazılmış

 • Gonyalı
  22.02.2020 00:13

  Yazının başından sonuna kadar hepsi uydurma!

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40