BBN Haber

Abdullah Özbek

Aradığımız

13.08.2020 00:10

Ne ararsan sen O’sun” vecizesi malumu olunduğu üzere kişinin aradığı, olmaya çalıştığı süreçte benliğini hasrettiği her şeyde varoluşunun adıdır. Aradığımız ve olmaya çalıştığımız hedef kişilikler, rehber şahsiyetlerdir. Gönül insanlarıdır. Her halükarda şefkat, merhamet ve rahmet saçan samimiyet kokan gönül erleridir. Onların sofrasında kin olmaz, bedbinlik olmaz, haset olmaz, hile olmaz, riya olmaz. Halis niyetleri didarlarına sirayet etmiştir. Oldukları gibi görünürler.

Sultanu’ş-Şuara Bâkî’ye insanın kaç çeşit dostu vardır diye bir sualde bulunurlar. Şairlerin sultanı şöyle cevap verir bu suale: “İnsanın üç çeşit dostu vardır. Birincisi gıda gibidir. Her zaman ona muhtaçsın. İkincisi de ilaç gibidir. Ne zaman lazım olursa o zaman ararsın. Üçüncüsü de hastalık gibidir. O seni arar ve bulur.” Hakiki dost kaybedildiği zaman değeri daha da anlaşılır. Sıhhat gibidir. Varlığı gittikten sonra anlaşılır. Onun için vaktinde değeri bilinmeli, gittikten sonra değil. Hele öyle birisine oyun oynamaya kalkarsanız geri dönmesini sakın ümit etmeyin. Asıl ismi Abdülbaki olan şair önemli bir devlet ricalidir aynı zamanda. Şahsi mühründe “Dünya geçicidir, onda vefa yoktur. Her şey gibi Baki de geçicidir.” Anlamında beyit yazılıdır.

Dünyayı şamdandaki bir muma benzeten Sadi, bu aydınlığın gece verdiği ışıktan insanların etrafına toplanıp nasiplerini aradığından bahseder. Ta ki güneş doğana kadar. Güneş doğdu mu mumun bir hükmü kalmaz. Gerçek aydınlık başlamıştır. Sadi’nin bu hikmetli örneğine maalesef hepimiz kanabiliyoruz. Gerçeği bildiğimiz halde “ğarur” olan aldatıcı dünyaya aldanıyoruz. Sahte insanların sahte vicdanlarını bildiğimiz halde dost gibi ardından gidebiliyoruz. Hakikat güneşi doğmasa bu yanlıştan vazgeçilmez. Ama iş işten geçer.

Aradığımız ve olmaya çalıştığımız birbiriyle tezat teşkil ederse olmaz. Bu yüzden manevi terbiye şarttır. Sözde değil özde iyi insan olmak kolay değil. Öylelerini bulmak zordur. Hz. Ali: “Nas yüz deve gibidir. İçlerinde bir tane necib bulmayayazarsın” buyurmuştur. Yani insanların içinde iyi birisini bulmak neredeyse yok denecek kadar azdır. Az olan makbuldür. az olana talip çoktur. Az olanlardan olabilmek duasıyla...


Yorumlar

  • Merve Gül
    13.08.2020 22:18

    Dayı cok beğenerek okudum.bazi şeylerin farkına varabilmek gerek. Can alıcı bi konuya deginmissin emeğine saglik

  • Aynur Özbek
    13.08.2020 10:49

    Çok güzel bir yazi kalemine sağlık.çok doğru tespitler. Rabbim ilmini artırsın.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz