BBN Haber

Hüseyin Avni Akıncı

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR, NASIL ALINIR?

15.10.2020 00:02

Bir trafik kazası yaşanması durumunda araçlar tamirhaneye götürülerek gerekli bakım ve tamir işleri yapılır. Bu tamir sırasında aracın tüm sorunları giderilmiş olur. Ancak ilk bakıldığında bir sorun yokmuş gibi olsa da araç artık kazalı olduğu için ikinci el araç statüsüne inmiş olmaktadır. Aracın değeri bu durumda geçmişe göre düşmüş olacaktır. Hem araç sahibi hem de alıcılar artık o araca eski değerinde bakmayacaktır. Yine bildiğiniz gibi ikinci el araç satışlarında en önemli kriterlerden birisi de aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı ya da üzerinde boya olup olmadığıdır. Bu durum aracın satılmasını zorlaştır ve piyasasını düşürdüğü için maddi değer kaybı yaşar.

Araç sahibinin yaptırmış olduğu aracın tüm masrafları şayet varsa kasko, sigorta koşuları çerçevesinde sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Peki yaşanılan değer kaybı nasıl telafi edilir? Araç değer kaybını  almak mümkün müdür?

Elbette mümkün. Kaza raporuna ulaşmak önemlidir. Kazada aracınıza bakan ekspertiz size değer kaybı müracaatı için aracınızın ne kadar değer kaybına uğradığınıza dair bir rapor vermesi işinizi kolaylaştırır. Değer kaybına uğrayan araçların yaşı ve km’si doğrudan alacağınız değer kaybı rakamını etkiler. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyorsanız değer kaybı için müracaat edebilirsiniz

-Karşı tarafın % 100 kusurlu olması veya sizin % 50 kusurlu olmanı gerekmektedir.

-Kaza süresinin 2 yılı geçmemiş olması gerekmektedir.

-Aracınızın başka bir trafik kazası nedeniyle meydana gelen hasarının değer kaybı talep edilecek hasarı ile aynı bölgeden olmaması gerekmektedir

-Aracın kilometresinin 165.000 kilometreyi geçmemiş olması gerekmektedir.

-Aracın 10 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.

Bu şartlara uyuyorsa sigorta acentenizden yardım almalısınız, piyasa bu işlerin kompetanı olduğunu söyleyen sahtekarlara kapılmamanızı öneririz. Kazasız, mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.


Yorumlar

  • vatandaş
    16.10.2020 12:16

    Teşekkür ediyorum

  • Gonyalı
    15.10.2020 22:21

    Hocam çok iyi bir konu işlemişiniz teşekkürler.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz