BBN Haber

İbrahim Arzuman

Amacımız insanlara at sevgisini aşılamak

15.07.2020 00:10

Sevgili okur…

Tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak, at binmenin, insan sağlığı ve çocukların ruhsal gelişimi açısından büyük faydalarının olduğu gerçeğini her platformda anlatırım.

Ata binmenin ruhsal ve bedensel açıdan pek çok faydası vardır.

Eğitim alıp, kuralına göre bindikten sonra bütün kasları güçlendirir ve bu kaslar güçlendikçe de bacaklarda, belde, sırtta olan ağrıların tamamını geçer. Güçlü kaslar, bedenimizi sağlıklı tutar.

Gerçekten de at binmenin spastik ve down sendromlu çocuklara çok faydası var.

Kulübümüze gelen down sendromlu çocuklar, ata bininceye kadar bazı zorluklar çekiyor. Fakat, ata 10 dakika, 20 dakika, 30 dakika binip de, indikten sonra normal bir insan psikolojisine geliyor. Bilhassa down sendromlu çocuklarda ve küçük çocuklarda at binmek ruhsal gelişimlerine çok katkı sağlıyor.

Atlar çok zeki hayvanlardır. İnsan onu ne kadar severse, atlar da insanı o kadar severler.

Atlar, alıştıkları veya onlara sevgi gösteren bir insanı uzaktan tanıyıp seslenebiliyorlar da. Kulübümüzün atları çok akıllı, sevimli ve çok cana yakın varlıklardır. Atları, yıllara dayanan gözlemlerim ve deneyimlerim sonucu çok iyi anlıyorum.

At binmenin, kas guruplarını çalıştırması ve vücuda sağladığı faydayı kendim deneyimledim... Mesela, bacağımda, belimde veya herhangi bir yerimdeki ağrı, 10 dakika at binme sonrasında kayboluyor.

At binmek omurganın dik  kalmasını, tüm kas gruplarının çalışmasını sağlıyor ve vertigo hastalığına da çok iyi geliyor. Çevrenizde vertigo rahatsızlığı çeken varsa iddia ediyorum çözümü at binmekte.

Çoğu aileler çok bilinçli. En az ayda bir kere çocuklarını mutlaka getiriyorlar.

Biz kulüp olarak, engelli kardeşlerimize de hizmet vermeyi seviyoruz. Belki de en büyük görev diye nitelendirdiğimiz en özel ilkemiz; “hizmet”. Hem de ücretsiz. Herhangi bir menfaatin yer almadığı, sosyal sorumluluk projemiz budur.

Bu vesile ile şunları da belirtmek isterim, engelli, şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere vatandaşlarımızı kulübümüze bekliyoruz.

Atlarımız, kardeşlerimize ait atlardır, ne zaman dokunmak, hissetmek ve sevmek isterseniz lütfen kulübümüze gelin, misafirimiz olun.

Bilin isterim ki; Meram Atlı Spor Kulübü’nde, resmiyet, protokol, onun adamı, bunun tanıdığı yoktur.

Bizim bu anlayışımızda, başkan yok, patron yok, genel müdür yok, satış veya işletme elamanı, muhasebe, kasa yok;  para denilen el kiri burada geçmiyor.

Sadece riayet ettiğimiz kat’i kurallarımız vardır.

Meram Atlı Spor Kulübü Derneğini kurma amacımız, atlı sporu yaygınlaştırmak, insanlara at sevgisi aşılamaktır.

Hizmet için maddi bir beklenti içine girmemek, şahsım ve dernek kurucuları arkadaşlarım ve kulübümüze emek veren dostlarımın kırmızı çizgisidir.

Atlarla sizi bir araya getirmek, ilgilenmek bizim için en büyük onurdur.

Unutmayın! Şehit /gazi çocukları ve spastik ve down sendromlu evlatlarınız bizim de evlatlarımızdır.

Meram Dere bölgemizde bulunan derneğimizde, atlarımıza sadece sevgi ve şefkat hissettiğimiz bizi tanıyanlara aşikâr olan bu sosyal sorumluluk projemizde yeterince sesimizi duyuramadığımızı hissetmekteyiz.

Bu düşünce adına örneğin bazı kurum kuruluşların internet sitelerinde, etkinlik çağrı ve duyuru yapılması o aileler adına elzem bir hizmettir.

Varlığımızdan haberi olmayan engelli, spastik ve down sendromlu çocuğu olan o ailelere, şehit ve gazilerimizin aile ve evlatlarına, sesimizi duyurup, hizmet vermek onlara keyifli saatler geçirtmek yönetimdeki arkadaşlar ve benim en büyük hedef ve idealimizdir.

Ama maalesef yetersiz kalıyoruz. Hayvanları sevmeyen insanları sevemez! Ne güzel bir cümle değil mi?

Sonuçta maddi çıkar peşinde değiliz.  Bu özel ailelere ve o şekercik çocuklarına, şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz hizmet vermekteyiz. Misyonumuz, vizyonumuz, hedefimiz budur.

Biz dernek yönetici ve üyeleri olarak zaten atlarımız ve doğa ile iç içe çok mutluyuz ve herzaman çok şanslı hissediyoruz kendimizi.

Yoksa mücadelemiz bu yönde olmaz işin dalgasında olur keyfimize bakar bencilce yaşardık..

Bizi mutlu eden, işin bu kısmı zaten.

İnsanları mutlu edebilmek kadar huzur bulduğumuz ne olabilir ki başka?

Hayat evet çok kısa, makam ve mevkiler gelir geçer..Önemli olan hayatta baki kalan hoş bir seda bırakabilmektir.

 

Vakti merhum birgün gelir, cânı gidip cismi kalır!

Bu rızvanı gören adem sanır, Kim bilir içi nicedir?

Hoş kıl beni ey hoş kılıcı. Hoş bil beni ey en iyi bilici..

Yazdığım bu üçlü dize beyit’in kaynağı yoktur.

Paylaşmak istedim.

 

Sağlıklı günler diliyorum.Sevgi ve saygılarımla.


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40