BBN Haber

Prof. Dr. Ercan Yılmaz

Alfa kuşağı ve eğitim -2

12.02.2020 00:10

“Düşman geldi tabur tabur dizildi

Alnımıza kara yazı yazıldı

Tüfek icat oldu mertlik bozuldu

Eğri kılıç kında paslanmalıdır”

 

Köroğlu’na ait bu dizelerdeki “tüfek icat oldu mertlik bozuldu“ ifadelerinin haklı gerekçeleri var mı? Eğer Köroğlu tüfeğin çıkabileceğini bilseydi ve buna göre hazırlıklarını yapsaydı bu seslenişi yapar mıydı? Bence yapmazdı. Mertliği tüfeğin namlusundan çıkan kurşuna bağlayan Köroğlu, yaydan çıkan okun da demirden yapılan kılıcın da mertlik olmadığını düşünürdü. O; mertliği, silahsız olan kas gücüne bağlı savaş sanatlarına bağlayabilirdi. Xsentius ise, “Rüzgarın yönünü değiştiremediğinde, yelkenlerini rüzgara göre ayarla” demiştir. Rüzgar esiyor (Teknolojideki hızlı değişim, yapay zeka, hızlı iletişim olanakları vb.) ve bizim bu değişim sürecinde yelkenleri hangi yöne doğru çevirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Bazılarımız zaman zaman değişen ne ki? diye düşünebilir, değişen bir şey olmadığını varsayabilir. Ya da bazılarımız YouTuber olmak isteyen, dünyaca ünlü bir alışveriş platformundan pazarlıklarla alışveriş yapan, online kendi şirketini kuran, konuşmalarımızın anlamsız olduğunu düşünen, PC’sinde kendi okulunu oluşturan, anadilimizle değil kendi uydurdukları dille ya da emojilerle iletişim kuran, okulu anlamsız ve saçma gören çocuklarımızın farkında olmayabilir.

Değişim, insanlığın ortak kaderlerinden birisidir ve ondan kaçamayız. Bizler, değişimle eski alışkanlıklarımızla değil yeni alışkanlıklarımızla baş edebiliriz. Bize mevcut alışkanlıklarımızla düşünmek ve onlarla iş yapmak daha kolay gelebilir. Biz, eski bakış açılarımızla belli bir süre konforumuzu bozmayabiliriz. Ama bu tutumlarımızın sonuçları daha yıkıcı olabilir. O zaman önceden davranmak, geleceği şimdiden düşünebilmek zorundayız. Öngörüye dayalı sistemler kurmaya çalışmalıyız.

Şu anki Alfa kuşağı içinde çocuklarımızı nasıl eğiteceğiz?  Onlar anne sütü ile birlikte düz ekranların mavi ışıklarıyla büyüdüler. Onlar, dünyada bir işi öğrenmeye çalışmayacaklar. Onlar, öğrenmenin devamlı yapılması gereken bir iş olduğuna şahitlik edecekler. Onlar girdikleri işte hayat boyu çalışamayacaklar, belli aralıklarla işler aramak zorunda kalacaklar, ya da kendi işleri kuracaklar, o yüzden girişimci olmak zorundadırlar. Onlar sosyal medya olmadan dünyayı tanımayacaklar. Onlar çoğunlukla akranlarıyla şahsen değil, web platformları aracılığıyla iletişim kuracaklar.  Onların sanalı gerçeğinden ayırt edemeyecekleri iki dünyaları olacak (sanal ve gerçek dünya). Bu duruma günümüzden bir örnek vermek gerekirse; bir hafta önce 2016 yılında kızını kaybeden Güney Koreli anne için, sanal gerçeklik ile kızının görüntüsü oluşturuldu. Sanal gerçeklik ortamındaki annenin, yoğun duygular içinde ölen kızının görüntüleriyle vakit geçirmesi sağlandı.

Linki: https://twitter.com/ercanylmz28/status/1226437193985593344?s=20

Biz tüm gelişmelerden anlıyoruz ki alfa çocuklarının eğitiminde en önemli kavramlar, dijital ve dijitalleşme olacak. Bunlara bağlı olarak dijital yeterlilikleri, dijital düşünmeyi ve dijital becerileri daha fazla konuşacağız. Dijitalleştirme, fiziksel varlıkların dijital olanını oluşturabilmedir. Ya da bilgilerimizi ve sahip olduğumuz varlıklarımızı bilgisayar sistemleriyle okunabilecek ve saklanabilecek becerileri sergileyebilmedir. En basit örneği; bir resmi belgeyi PDF formatında saklayabilme, fiziksel bir varlığımızın dijital bir formatını oluşturabilmelidir. Zaten çocuklarımız ya da biz bunların bir kısmını yapabiliyor mu? Evetleri duyuyor gibiyim.

Yukarıdaki kavramlar çerçevesinde çocukların sahip olması gereken temel becerileri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Dijital medya ve mekanlarda etkin iletişim kullanabilme,
  • Yeni dijital eserler tasarlama ve yaratma (dijital yazı ve materyaller;  dijital görüntüleme; ses ve video, dijital kod, uygulamalar ve arayüzler, internet sayfaları),
  • Dijital öğrenebilme, dijital öğrenme araçları tasarlama, dijital öğrenme platformlarına katılma ve bunlardan yararlanma,
  • Pozitif bir dijital kimlik oluşturabilme ve yansıtabilme,
  • Dijital itibarını koruyabilme,
  • Dijital platformlarda güvenli bir şekilde günlük işlemlerini yapabilme (alışveriş, başvuru, para yatırma, vergi ödeme, hukuksal süreçleri takip edebilme gibi),
  • Dijital örgütlerde çalışma, dijital platformlarda iş kurabilme ve sürdürebilmedir.  

Daha konuşacak çok şey var. Bu haftalık bu kadar yeter sanırım. Gelecek hafta yine Alfa kuşağını tartışacağız. Anlatılanların çoğunu belki yaşıyorsunuz belki de hadi oradan Silikon Vadisi çocuklarını anlatıyorsunuz diyorsunuz. Gelecek olan zaten gelecek. Gelecek olanı hep beraber yaşayacağız.

Twitter: @ercanylmz28


Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz