BBN Haber

Uğur Özteke

00.19’un adı ne?

15.07.2020 00:11
 • E-posta

Bugün yine kendimizce Türkiye ve yerel gündemi değerlendirmeye çalışacağız.

Ama adım Uğur gibi şunu biliyorum ki, bugün yazdığımız yazının altı başta olmak üzere telefonla mesajlarla mail yolları ile olmadık lafı işiteceğiz.

Biliyorum ki birileri yine döşenecek “Uğur İbrahim Altay’ın yalakalığından AK Parti’nin borazanı” olmaya kadar ne kadar hakaret ve asılsız suçlama varsa hepsine maruz kalacağız.

Bu yaştan sonra kimseye kendisi anlatma ispatlama gibi bir derdimiz yok.

Onlara da sadece Hazreti Pir’in sözü ile şöyle diyeceğiz;

“Bizi bilen bilir. Bilmeyen de kendisi gibi bilir.”

O zaman hemen yerel gündem maddelerimiz ile başlayalım.

******

GENELDE AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYORUZ

Mehmet Büyükçiçek isimli okurumuz bakın dün yazıyordu;

“Merhaba Uğur abi; Bugünkü yazınızı okudum. Rabbim tez zamanda bu hastalığı üzerimizden kaldırsın inşaallah, nasıl bir illetse her şeyden kuşkulanır olduk.

Yaşadığımız bu süreçte Afrika'da hastalık ve susuzlukla boğuşan halkı az da olsa anlamışızdır umarım.

Coronaya karşı önlemler başladıgında şubat sonu mart başı aldığım bilgi okulların 1 ay süre kapatılacağı yönünde idi. Bunu etrafıma sanayicilere ilettiğimde ‘olur mu kardeşim öyle şey?’ dedikleri hâlâ aklımda.

Konuyu şuraya getirecegim bu alanın uzmanı da degilim, bir babayiğit çıkıp hastalığın aşısını buldum demedikçe önümüzdeki dönem okulların yine uzaktan eğitimle devam edeceğini düşünüyorum. Şahsi görüşüm...”

..............

Teşekkürler Mehmet Bey.

Yine bu konuda bizim yazdıklarımızı doğrulayan karikatürü ise bir başka dost isim bizimle şöyle paylaşıyordu;

SİYASET EN DOĞRUSUNU YAPTI

Belki bu konuyu ya da atama işini yerel basında ilk biz gündeme taşıdık.

Hatta ardından da devam ettirdik.

Ama bana göre de şu salgında Sağlık Bakanı Koca ne kadar başarılı olmuş ve başarısından dolayı kamuoyundan destek görmüş ise bizde de Konya’da da işin reklamından şovundan uzak işini en iyi ve ciddiyetle yapan isim Sağlık İl Müdürü Sayın Prof. Dr. Mehmet Koç idi.

Dün aldığımız bilgilere göre Sayın Koç’un görev süresi dolmuş ve onay zamanı da geçmişti. Bakanlık ve siyaset Müdür Koç’u başarılı bulmuş ve yeniden yola devam diyerek göreve devam etmesini kararını onaylamış.

Bu son karar Sayın Koç’a ve şehrimize hayırlı olsun diyoruz.

******

UĞUR BAŞKAN’IN YÜZÜ GÜLÜYORDU

Konya gündeminde dünün 1 numaralı maddesi Başkan Uğur İbrahim Altay’ın aylar önce verdiği sözü yerine getirmesi ve aylık mutat basın toplantısına bu zor dönemde devam etmesiydi.

Başkanın değerlendirmelerine pek girmeyeceğiz. Çünkü işin haber kısmında gerekenleri zaten bir şekilde öğreniyorsunuz.

Ama bazı önemli detaylar vardı.

Mesela Genelkurmaya nasıl girilirse Başkan’ın basın toplantısı yapacağı Mevlana Kültür Merkezine girişimiz gazeteciler olarak öyleydi.

Başkanın Özel Kalem ekibi de oradaydı,

İçeriye maskesiz hiç kimse alınmıyordu. Ateş ölçülüyor, ellerimiz dezenfekte ediliyordu. Ayrıca ateşimizin derecesi bile not olarak alınıyor ne olur ne olmaz bu kadar sıkıntı insandan (!) biri yaaa pozitif çıkarsa diyerek telefonlarımızdan TC kimlik numaralarımıza kadar her şey kayda geçiriliyordu.

Bu ekibe hassasiyetlerinden ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür etmek isterim.

Başkanın sağlık konusundaki hassasiyeti gerçekten dikkat çekici idi.      

Salonun klimaları çalıştırılmıyordu.

Tabii biz yerimizde rahat rahat otururken toplantıyı yapan, arkadaşlarımızın sorularını ayakta cevaplandıran Başkan bir ara öyle bunaldı ki en sonunda ceketi çıkardı gömlek kravat kaldı.

Başkanın toplantısından birkaç konuya özellikle değinmek isterim.

Mühendis olarak hesaba kitaba meraklı Başkan bu dönemde artık Büyükşehir’in para kazanma zarar etme işini ikinci plana atmış “önce sağlık” diyerek pek çok şeyden fedakarlık etmiş durumda idi.

Bu dönemde Büyükşehir’in yardım ettiği aile sayısı ailedeki insan sayısını normalde 4 ile çarptığı zaman ürkütücü idi.

Başkan iki şeyden çok mutlu idi.

Birincisi Konyaspor lideri yendiği için mutlu idi ikincisi vaka sayısında Konya bir gece önce ilk beş sıradan çıkmıştı.

İşte Başkan bu yüzden çok mutluydu.

Zaman zaman satır aralarına sıkıştırmıştık.

Ne zaman Sağlık Bakanı Koca illerdeki vaka sayısını açıklasa ve Konya hep ilk sıralarda yer alsa hemen Uğur Başkan, Sayın Koca’yı arıyor bu işin nedenini bire bir direkt birinci ağızdan öğrenmeye çalışıyordu.

Çünkü kim ne derse desin bir yerde her konuda olduğu gibi, bu konuda da mevzu KONYA ise birinci derecede sorumlu ve muhatap insan Uğur Başkan oluyordu.

Bir diğer konu okurlarımız yazdığı için bizde pazartesi günü dile getirmiştik.

24 Temmuz için Konya’dan Ayasofya’ya bir organizasyon yapılacak mıydı?

Başkan pandemi nedeni ile bunun imkansız olduğu net olarak söyledi.

Yeni Büyükşehir Belediye Binasının Ankara Yolu üzerindeki Çevre İl Müdürlüğü ve Jandarma bölgesinde olma ihtimalinin en yüksek yer olduğunun altını çizen Başkan Altay  yine Konya’da sağlıktaki sıkıntılı gidişatın baş sorumlusu toplumsal olayların düğün dernek, asker uğurlama gibi konular olduğunu da açıklıyordu.

Ve gelelim bana göre en önemli konulardan birisine daha…

******

“HAVAİ FİŞEK OLAYI BÜYÜK GARABET”

Sizlere zaman zaman açık net yüksek sesle Uğur Başkanı niye sevdiğimi açıklamaya çalışıyorum yaaa.

İşte dün bunlardan bir güzel örneği daha yaşandı.

Yazı başlığımız neydi?

00.19

......................

Allah aşkına düğün dernek asker uğurlama alanlarında havai fişek atılıyor.

Değil mi?

Tamam.

Peki canı çekenin olduğu yerden havai fişek atmasının adı nedir?

Bu zıkkımı keyfe göre atmanın hiç mi adı yoktur.

Mesela diyelim ki Konyaspor, Başakşehir’i dörtledi.

At kardeşim.

Her şeye rağmen at bunun bir su götürür bahanesi vardır.

Ama bu şehirde özellikle de bizim ikamet ettiğimiz Selçuklu Erenköy bölgesinde adam canı ne zaman isterse gecenin bir yarısı (saat 00.19’da), günün ilk saatlerinde bile havai fişek atar mı?

Atıyorlar. Atıyor da atıyorlar…

Uğur Başkan bu noktada kızmasın ama bunun yasak olduğunu bunu kafaya göre atmanın suç olduğunu bilmeyen var mı?

İstanbul ve İzmir’in CHP’li belediyeleri vatandaşını düşünerek bunu yasaklıyor

Onlar yasaklar da bu iş bizde niye serbesttir?

Haaa bu durum aslında benim bildiğim kadarı ile Konya Valiliği tarafından da yasaklanmıştı.

İşte tam da bu noktada samimiyetine hep inandığım Uğur Başkan basın toplantısında milletin aklından geçen ve korkularından yüksek sesle dillendiremediği konuya en güzel cevabı verdi.

“Bu iş büyük garabet. Satışı serbest atışı yasak. Bu konuya Sayın valimiz Vahdettin Özkan beye ileteceğim” diyordu.

...........

İşte Sayın Başkan’ım iş bu kadar basit ve bu kadar açık.

.............

Yarın görüşürüz inşallah.

 

 

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

Bugün ne giyeceğim diye düşünürken, aklımıza hiç KEFEN geliyor mu?

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Türbe önünde ve İstanbul Caddesinde ısrar ve inatla yasak olmasına rağmen çift sıra araç park etmediğimiz zaman daha iyi ADAM oluruz.


Yorumlar

 • osman karataş
  15.07.2020 18:02

  Yeni büyükşehir belediye binası tam bir israf olur konya için. Hala öğrenemediler belediyecilik binada değil, sahada yapılır. Koca koca binalara torpille adam doldurmak bu ülkeye ihanettir. E-belediyecilik yaygınlaşmış bir işlem internetten yapılırken binaya ne gerek var ?

 • galip usta
  15.07.2020 14:29

  dün tahir idi methiyelere mazhar olan bu gün uğur yarın belki mehmet olacak methiyeler düzülen sonuca bakın siz fakir daha fakir zengin daha zengin.Olan garibe olurken methiyeler devam edip gidecek.Düzen böyle kurulmuş ne yapsak boş.memleketin dörtde biri işsiz ama keyfimiz beyde yok.dünya bir basına güzel birde methiye edilenlere.

 • süleyman usta
  15.07.2020 14:26

  vaka filan bitmez kimse kusura bakmasın ayrıca şeffaflıkta yok artık özel hastanelerin test yapması istenmiyor pandemi hastanelerinde bile günlük 50 adetle sınırlı test yapılıyor kendi personellerinin yapılması gereken periyodik testlerini bile yapmıyorlar bu durumda vaka sayısının bir önemide kalmadı.Ayrıca vatandaş desen umurunda değil.Böyle olmaz ey aziz millet.Lütfen az biraz dikkat.

 • Nservet büyük
  15.07.2020 10:22

  Türkiye hangi konu garabet degilki,ben Emekli sandığına bağlı emekliyim,1/4 derecem ama ben yeşil pasaport alamıyorum,beni iş mevzuatında çalıştıran kendileri, define dedektörü nude satmak serbest ama dağda arama yapamazsın,Medeni ülke olmak bambaşka bir şey olsa gerek, insan özlüyor

 • Delinin biri
  15.07.2020 09:46

  Her şeyi yalanlayan il sağlık müdürü mü? Resmi kurumlarda vaka yok, sanayide korkulacak kadar vaka yok diyen hani... İlginç. Hayat Eve Sığar uygulaması öyle demiyor ama. Hastaneler de öyle demiyor. Konyanın şu an yarısından fazlası yüksek risk bölgesi durumunda. İnanmayan baksın.

 • Yusuf Telli
  15.07.2020 09:45

  Hem vekillere hem de il teşkilatına rağmen yeniden sağlık müdürü oldu, helal olsun. Artık kimseye minnetide yok, bakalım çalışmalar nasıl olacak. Teşkilatında bence o koltuklarda durmasına gerek yok, ne dinleyenleri var nede talepleri yerine getirenler..

 • semih tarık
  15.07.2020 09:25

  uğur bey ; belediye kaynaklarını meslek odalarını peşkeş çekiyorlar 1- üyelerin sırtından geçinen oadalara atölye yapıp veriyor neden veriyon garibanın hakkını 2- meslek odalarına üyelere dağıtılsın diye hijyen malzemeleri veriyor.neden veriyon bizim hakkımızı 3- esnaf odası üyelerin su parasını almadınız neden veriyon,garibana paralı 4- meslek odalarına iftar yemeği veriyorsunuz neden veriyorsunuz.garibana versin Gözün kesiyorsa bunlar hakkında yaz

 • YUSUF
  15.07.2020 09:22

  HALK’ ın yoğunlukla kullanıldığı yerler (Belediye,SGK,Kaymakamlık,Valilik,MEB,Nüfus Müd. V.s.) , ulaşımı kolay,şehrin her bölgesinden tek ulaşım aracıyla gidebildiği bölgelere yapılmalı.Ulaşımı zor olan yerlere yapmak halka zulümdür. Örnek; meram nüfus müdürlüğüne çift araçla gidilip,Tuik gibi günde on kişinin gittiği kurumun şehrin merkezine yerleştirilmesi tam bir skandaldır.

 • hakkı can
  15.07.2020 09:15

  uğu bey şimdik siz ne anlattınız allah aşkına; uğur başkan ne yapmış abi ne anlattı size hangi icratı yapacaz dedi acaba.konya spora destek mi vermiş gidiyorlar resim çekiyorlar tesislerde onu sosyal paylaşım larda reklam yapıyorlar.

 • YUSUF
  15.07.2020 09:13

  Uğur Başkan şovu iyi yapıyor. Yada kendini korumak için tüm imkanları seferber ediyor. Peki vatandaş için aynı tedbirleri uygulatıyor mu? Cevabı zafer , form kadınlar pazarı gibi bölgeleri gezince alıyoruz. Tabi ki HAYIR.Birde bu Suriyelilerin dokunulmazlığı mı var? Maske takanını bir türlü göremiyoruz.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40