BBN Haber
27.06.2020 19:18

Ünlü grafik tasarımcı Milton Glaser, hayatını kaybetti

İkonik “I ♥ NY” logosunu yaratan Milton Glaser 91 yaşında hayata veda etti
Ünlü grafik tasarımcı Milton Glaser, hayatını kaybetti

Milton Glaser’ın New York kentinin simgesine dönüşen ünlü  “I LOVE NY” logosu 1977 yılında bir turizm tanıtım kampanyası için tasarlanmıştı. Hızla popülerleşen logo muhtemelen dünyanın en çok taklit edilen tasarımlarından biriydi.

Milton Glaser aynı zamanda Bob Dylan’ın altta görülen ünlü posterini de tasarlamıştı.

Glaser bu posteri tasarlarken Marcel Duchamp ve İslam sanatından ilham aldığını söylemişti.

1929 yılında New York, Bronx’ta dünyay gelen Milton Glaser 1954 yılında üç sınıf arkadaşıyla birlikte Push Pin Studios’u kurmuş ve buradaki çalışmalarıyla ticari sanata yeni bir görsel dil geliştirmişti. Glaser bunu yaparken Art Nouveau’dan Çin su resimlerine, Alman ahşaplarından 1930’ların çizgi romanlarına kadar birçok çeşitli kaynaktan ilham almıştı.

Glaser 1968 yılında ünlü New York dergisini kuran ekipte yer aldı ve 9 yıl boyunca tasarım direktörlüğünü yürüttü. 

Kendi tasarım şirketini 1974 yılında kuran Milton Glaser bundan üç yıl sonra bugün hemen herkesin aşina olduğu o ünlü “I LOVE NY” logosunu tasarladı. Bir takside giderken elindeki zarfın üzerine kırmızı kurşun kalemle çiziktirdiği logo bugün Modern Sanatlar Müzesi’nin (MoMA) daimi koleksiyonunda yer alıyor.

11 Eylül saldırılarının ardından Glaser yeni bir logo daha tasarladı. Yaralı bir kalbin yer aldığı logoda “I LOVE NY MORE THAN EVER” (New York’u Her Zamankinden Daha Çok Seviyorum) yazıyordu.

GLASER KİMDİR?

Glaser, 1929'da New York'un Bronx semtinde dünyaya geldi. Manhattan'da Cooper Union sanat okulundan mezun olan Glaser daha sonra İtalya'da Bologna Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu.

1954'te Cooper Union'dan üç arkadaşı Push Pin stüdyolarını kuran Glaser, ticari sanatta yeni bir görsel dilin yaratılmasına katkıda bulundu. Glaser eserlerinde Art Nouveau'dan Çin resim sanatına, Alman ahşap baskılarından 1930'ların karikatürlerine kadar birçok şeyden ilham aldığını söylüyordu.

Milton Glaser Amerikalı ünlü şarkıcı Bob Dylan'ın siluetini resmettiği ve Fransız asıllı Amerikalı ressam Marcel Duchamp oto-portresini temel aldığı posterinde İslam sanatından esinlendi.

Dylan'ın 1967 Greatest Hits albümünde kullanılan bu poster şarkıcının milyonlarca hayranının duvarlarını süsledi.

1968'de New York dergisinin kurucuları arasında yer alan Glaser, burada dokuz yıl sanat direktörlüğünü üstlendi.

Dergi, Glaser'ın ölümüyle ilgili haberinde "Ofisimizde, 60'ların sonlarında, New York'u gazete morgundan çıkarıp büyük bir Amerikan dergisine dönüştüren kadın ve erkeklerden oluşan küçük bir ekibin üyesi olarak hep bizimle birlikte olacak" denildi.

GLASER, 1974'TE KENDİ TASARIM ŞİRKETİNİ KURDU

Milton Glaser, üç yıl sonra suç dalgası ve mali krizin pençesindeki New York'ta turizmi canlandırmak amacıyla başlatılan bir kampanya için ücretsiz olarak "I ♥ NY" logosunu yarattı. Glaser, logo fikrinin bir takside aklına geldiğini ve eskizi pastel boyayla bir zarfın üzerine çizdiğini söylemişti.

Zarf, şimdi Modern Sanatlar Müzesi MoMA'da sergileniyor. Glaser, 2008'de New York Times'a tasarımı için "Hayatta yaptıklarınızın sonucunu bilemeyeceğinizi gösteren tuhaflıklardan biri. Basit, aptalca bir efemera parçasının 20'nci yüzyılın en çok yayılan imgelerinden biri olacağı kimin aklına gelirdi?" demişti.

Glaser 1 Eylül saldırılarından sonra logosunun "I ♥ NY MORE THAN EVER" (New York'u hiç olmadığı kadar çok seviyorum) versiyonunu yapmıştı. Logoda bu kez "yaralı" bir kalp yer alıyor.

Etiketler:

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40