BBN Haber
14.10.2020 17:54

TÜBİTAK yarışmasında Konya Etabı tamamlandı

TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarının Konya bölge değerlendirmesi Necmettin Erbakan Üniversitesinde (NEÜ) online olarak gerçekleştirildi.
TÜBİTAK yarışmasında Konya Etabı tamamlandı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları (BİDEP) Başkanlığınca, ortaokul öğrencilerinin ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini arttıracak projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla düzenlediği yarışmanın Konya bölge değerlendirmeleri, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde video konferans yöntemiyle yapıldı.

Bu sene 14.sü düzenlenen yarışmanın Konya bölge değerlendirmesine 100 proje katılma şansı elde etti. Bölge değerlendirmesinde başarılı bulunan 10 farklı alandan 15 proje, Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Bölge yarışmasına 13 farklı üniversiteden 30 farklı akademisyenin davet edildiği belirten TÜBİTAK Konya Bölge Koordinatörü ve NEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Hacıbeyoğlu, uzaktan toplantı programları kullanılarak öğrenciler ile mülakatların başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye finallerinde yarışmaya devam edecek olan katılımcılara başarı dileyen Doç. Dr. Hacıbeyoğlu, gelecek yıllarda yarışmaya daha fazla katılım beklediklerini vurgulayarak, “Özellikle genç yaşlarda proje gerçekleştirme kültürünün genç beyinlere aşılanması çok önemli. Bu yarışmalara katılan ortaokul öğrencileri, üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi ana bilim dalları ile ilgili konularda ülkemizin ihtiyaç ve sorunlarına çözüm bulabilecekler.” dedi.

Hacıbeyoğlu, gelişen dünya düzeninde nitelikli bilgi ve ürün üretmenin önemine dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

 

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz