BBN Haber
26.03.2020 10:10

Sahra Hastanesi değil Metro şantiyesi

Konya’ya Avrupa şehri unvanını kazandıracak metro yatırımı için düğmeye basılırken, şantiye kurulum çalışmalarında sona gelinde. Tarihi proje yaklaşık 4,5 yıl sürecek…
Sahra Hastanesi değil Metro şantiyesi

Tarkan Kaleli/BBN HABER

ŞANTİYE HIZLA KURULUYOR
Konya’ya eşik atlatacak ve “Avrupa şehri” unvanı kazandıracak metro yatırımı için çalışmalar devam ediyor. Karatay’daki 10 bin kişilik Büyükşehir Spor ve Kongre Merkezi’nin yanına konuşlandırılan metro şantiyesinin kurulum çalışması başladı. Dünyalı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle vatandaşların ilk etapta “Sahra Hastanesi mi yapılıyor?” düşüncesine kapıldığı inşaat sahasında daha önce açıklandığı gibi metro şantiyesi kuruluyor. 
FİİLİ START MAYIS AYINDA
Şantiye kurulumunun ardından sahadaki mesaisine başlayacak ekipler, fiili startı mayıs ayında  verecek.  1 milyar 194 milyon Euro’luk yatırımın önemine dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Metrosu Konya tarihinin en önemli yatırımı. Çalışmaların neticesinde 21.1 kilometrelik bir metro hattına kavuşmuş olacağız. Metromuzun inşasında trafikte en az rahatsızlık vererek inşaatın devam etmesi için gerekli tüm adımlar atılıyor” dedi.
ULAŞIMDA YENİ DÖNEM
Metro ve Konyaray çalışmaları ile Konya ulaşımında yeni bir sayfanın açılacağına dikkat çeken Başkan Altay, “Konya’nın ulaşımı için yeni bir süreç başladı. KONYARAY, metro, Barış Caddesi Tramvayı ve Şehir Hastanesi Tramvayı ile birlikte 2024 yılına kadar yeni 65 kilometre raylı sistem yapmayı planlıyoruz. Bu da mevcut kullandığımız raylı sistemin iki buçuk katı uzunluğunda olacak. İnşallah Barış Caddesi tramvayı ile de en kısa sürede bir müjdeyi vereceğiz” diye konuştu.

Etiketler:

İlgili Haberler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40