BBN Haber
12.02.2020 13:08

Patara Antik Kenti nerede? 2020, Patara yılı ilan edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılının “Patara” yılı olarak ilan edileceğini belirtmesinin ardından bölgenin özellikleri merak konusu oldu. Peki, Patara Antik Kenti nerede yer alıyor ve Patara bölgesinde neler bulunuyor?
Patara Antik Kenti nerede? 2020, Patara yılı ilan edildi!

2020 Patara yılı açıklaması sonrasında kültürel açıdan büyük öneme sahip, turizm potansiyeli yüksek olan Patara’nın özellikleri ilgi çekti. İşte Patara Antik Kenti ile ilgili bilinmesi gerekenler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o açıklaması….

"2020 YILINI PATARA YILI İLAN ETTİK"

AK Parti Grup toplantısında konuşan Erdoğan, konuşmasının sonunda turizmcileri sevindirecek bir gelişmeyi aktardı. “Konuşmamı turizm açısından bir müjde ile tamamlamak istiyorum. 2020 yılını Patara yılı ilan ettik.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası gözler bölgenin özelliklerine çevrildi.

PATARA ANTİK KENTİ NEREDE?

Patara bölgesi Antalya’da bulunan ve hem kültürel hem de turizm açısından oldukça önemli bir bölge olarak biliniyor. Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü'nde yer almaktadır ve Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından 1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Etiketler:

İlgili Haberler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz