BBN Haber
31.08.2020 19:00

Natron Gölü dokunanı taşa çeviriyor mu?

Afrika’nın en gizemli gölü olan ve yaygın efsaneye göre dokunanı taşa çeviren Natron Gölü’nde ölen hayvanların çürümesini engelleyen yüksek orandaki sodyum nedeniyle göl civarında çok sayıda taşlaşmış hayvan göze çarpar
Natron Gölü dokunanı taşa çeviriyor mu?

AFRİKA’NIN GİZEMLİ GÖLÜ

Tanzanya’nın Arusha bölgesinde yer alan Natron Gölü, dünyadaki en ölümcül yerlerden biri olarak bilinir. Uzunluğu 52 kilometre, eni ise 22 kilometre olan bu gölde derinlik en fazla 3 metredir. Natron Gölü, Doğu Afrika’daki iki alkalik gölden biri olarak tanınıyor (diğeri Bahi Gölü). Her ikisi de bir ırmağa ya da denize boşalmayan kapalı havzalar meydana getiren göller, sıcak su kaynaklarına ek olarak bölgedeki derelerle besleniyor.

TAŞLAŞMIŞ HAYVANLAR

Tuz ve soda gölü özelliğine sahip bol mineralli Natron'daki eşsiz su bitkileri, gölün rengini yılda birkaç kez renklendiriyor ve inanılmaz görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Ortalama sıcaklığın 50-60 derece olduğu göl, canlıların yaşamasını neredeyse imkansız kılsa da, milyonlarca flamingo için üreme alanı. Bu flamingolar, yılın belirli zamanlarında ortaya çıkan alglerle besleniyor. Göle civar tepelerden akan derelerin sodyum karbonat ve diğer mineraller bakımından son derece zengin olması, suyun alkali düzeyinin yüksek olmasının temel nedeni. Eski Mısır mumyalarının hazırlık aşamasında da kullanılan sodyum karbonat, Natron Gölü’nde ölen hayvanların çürümesini engellediğinden, göl civarında çok sayıda taşlaşmış hayvan da göze çarpıyor.

BÜYÜLEYİCİ AMA KORKUTUCU

Göl sodyum karbonat gibi mineraller ile zengindir. Bu nedenle bu gölde ölen hayvanlar çürüyüp dağılmak yerine kalsiyumla kaplanır ve taşlaşır. Adeta bir heykele dönüşürler. Fotoğrafçı Nick Brandt’ın orada taşlaşan hayvanların fotoğrafını çekmesiyle birlikte göl sularına dokunan her şeyin taşlaştığı efsanesi de yaygınlaştı, Pembe, bazen kırmızı, bazen de turuncuya çalan suları ile oldukça büyüleyici olan göl buna karşın içerdiği suların alkalik yapısı ve 10.5’ten yüksek pH değeri ile potansiyel bir tehlike haline geliyor. Bu yüzden büyüleyici göl heykele dönüşmüş ölü pelikanlar, yarasalar ve martıları ile bir o kadar ürkütücüdür.

ZENGİN EKOSİSTEM

Kostik soda kadar aşındırıcı bir yapıya sahip olan göl, sodyum karbonat ve diğer mineraller bakımından son derece zengin. Bu zenginlik, Eski Mısır mumyalarının hazırlık aşamasında kullanılan sodyum karbonatı da içerdiği için çürüme engelleniyor. Çürümenin engellenmesiyle fosilleşmenin hızlanması eş zamanlı gerçekleşince halk arasında "taşlaşma" denen süreç başlıyor. Natron Gölü çok sayıda canlıyı barındırıyor. Gölün sodalı suları tuz bataklıkları, tatlı su bataklıkları, flamingolar ile diğer su kuşlarının yanı sıra tilapi ve alglerden oluşan kompleks bir ekosistemi besliyor. Zengin alg popülasyonu aynı zamanda göldeki flamingo sürülerinin temel besin kaynağını oluşturuyor.

Sami Gediz

Etiketler:

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Son Haberler

28.09.2020 17:12

ANİCİC'i unutmadılar

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz