BBN Haber
14.02.2020 10:54

Maymunların ölüme atlayışı

Proboscis maymunları yiyecek için 20 metre yükseklikteki ağaçtan 40 metre genişlikteki nehrin karşısına atlıyorlar. Maymunların bu atlayışı hem yükseklik hem de suda bekleyen timsahlar nedeniyle adeta ölümle dans  anlamına geliyor
Maymunların ölüme atlayışı

Doğal hayatta yalnızca Borneo adasında bulunan Proboscis maymunları, ağaç yapraklarıyla besleniyorlar. Ancak yağmur sezonunun normalden daha erken bitmesiyle birlikte ağaçlar da yapraklarını erken dökünce, Proboscis maymunları nehrin diğer tarafına geçmek zorunda kalıyor.

Malezya'nın Sabah Federasyonu'nun doğu kesimindeki Kinabatangan nehri kıyısında bulunan Proboscis maymunları, küresel ısınmadan etkilenen vahşi hayatın sadece bir türü.

Yaklaşık 20 metre yükseklikteki ağaçtan 40 metre genişlikteki nehrin karşısına atlamaya çalışan maymunlar nehrin ortasına çakılarak büyük tehlike yaşıyor.

Gruptan ilk atlayışı dişi maymunlar yaparken, erkek maymunlar riski görüp arkadan atlıyor. Kucağında yavrusuyla atlayan maymunlar, suya inerken ayak ve ellerini önce suya temas ettirerek yavrusunu sert vuruştan kurtarıyor.

Suya düşen maymun ve diğer hayvan leşleriyle beslenen timsahlar ise maymunların karşıdan karşıya geçişini dört gözle bekliyor. Bölgede yaşayanlar, Proboscis maymunlarının nehir geçişini yılda 2 ya da 3 kez yaptıklarını, insanların bulunduğu bir ortamda ise tehlikeli atlayışı yapmadıklarını söylüyor. Doğal ortamda sadece Borneo adasında bulunan Proboscis maymunları, Malezya hükümeti tarafından koruma altında bulunuyor. Yetişkin erkeklerin ağırlığı 24 kilo olabilen Proboscis maymunların boyu ise 75 santimetreye kadar ulaşıyor.

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz