BBN Haber
22.05.2020 15:58

Körlüğün en sık nedeni 'diyabet'

Gökosmanoğlu, şeker hastalığının(diyabet) süresi gözlerin şekere bağlı etkilenmesinde rol oynayan önemli bir risk faktörü olduğunu belirtti.
Körlüğün en sık nedeni 'diyabet'

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, şeker hastalığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kan şekeri kontrolünün çok önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, “Şeker hastalarında gözlerin sağlıklı kalabilmesi için kan şekeri kontrolünün çok önemlidir. Kan şekerinin düzensiz seyretmesi, ani kan şekeri yükselmesi ve düşmesinin gözü bozuyor. Gözlerde sarı noktaların birikmesine, hastalığın ilerlemesini kolaylaştırıyor. Ayrıca gebelik, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği, böbrek hastalığı şekere bağlı göz tutulumunu ve sarı noktaları ağırlaştırıyor” diye konuştu.

"KONTROL SIKLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ"

Şeker hastaları gebelik düşündüklerinde, gebe kalmadan önce ve gebe kaldıklarında her 3 ayda bir göz muayenesi olmalarının şart olduğunu ifade eden Dr. Gökosmanoğlu, "Hastaların gözlerinde sarı noktaların ve göz içi kanamaların olmasının önlenmesi için şeker, tansiyon ve kolesterol değerlerinin kontrollü olmak zorundadır. Şeker hastalarının göz, böbrek, sinir ve kalp sağlığının takibi, önlenmesi ve kontrolü için endokrinoloji kliniğinde takip olmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40