BBN Haber
08.10.2020 10:28

Hint Okyanusun incisi olarak bilinen ülke; SEYŞELLER

Hint Okyanusu'ndaki 115'ten fazla ada üzerinde kurulu ada ülkesi Seyşeller’in diğer adalardan farkı dünyada granitten oluşan tek okyanus adası olmasıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır
Hint Okyanusun incisi olarak bilinen ülke;  SEYŞELLER

Seyşeller ya da resmî adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı ada ülkesidir. Seyşeller, Hint Okyanusu'ndaki 115'ten fazla ada üzerinde kurulu bir ülke olup, Afrika ana kıtasının doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin başkenti Victoria'dır.Takımadalar Ekvator’a çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır. Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Ülkede genellikle kaplumbağa, guano ve kıyılarda da köpekbalığı bulunur.Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrıca tüketim malları ihracatı da önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri; muz, tatlı patates, manyok ve bunun ürünü nişasta, kokonat ve vanilyadır.

Ülkenin en önemli endüstrisi gıda endüstrisidir. Ayrıca deniz ürünleri önemli bir gelir kaynağıdır. Başlıca ihraç ürünleri şunlardır: Kurutulmuş hindistancevizi içi, tarçın, sabun ve parfüm yağı, vanilya ve balık. Diğer önemli gelir getiren kaynaklar ise guano, kaplumbağa kabuğu, köpekbalığı yüzgeci ve balık ürünleridir.

 

SEYŞELLER’İN GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLERİ

VİCTORİA

Ülkenin en büyük adası olan Mahe’de yer alan Victoria, Seyşeller’in başkenti ve 25 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Bu kent ilk olarak İngiliz sömürgecileri tarafında kurulmuştur. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi bina bulunmaktadır. Victoria Botanik Bahçesi, Ulusal Müze, Saat Kulesi, Eski İngiltere Mahkeme Binası, Selwyn-Clarke Pazarı, Selwyn Koyu ve plajları, Doğa Bilimler müzesi ve Bay SelwynClarke Pazarı gibi turistik yapıları dikkat çeker.

 

MAHE ADASI

Bilindiği üzere tatil cenneti Seyşeller, Hint Okyanusu’nda 115 tane granit ve mercan adasından oluşmaktadır. Bu adaların içinde 157,3 km² alanıyla en büyük ve en popüler adası hiç şüphesiz Mahe Adasıdır. Bu ada başta başkent Victoria olmak üzere birçok yeri de içine almaktadır. Özellikle plajları görülmeye değerdir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Afrika’nın cenneti olarak bilinen bu adada tatil ve huzur adına aradığınız her şey mevcuttur.

 

PRASLİN ADASI

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Praslin Adası, Mahe adasına yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Bu ada, 38 km²’lik alanıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Ayrıca burada 6500 kişi yaşamaktadır. Bu haliyle ülkenin en büyük 2. adasıdır.  UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Vallee De Mai Ormanı, oldukça dikkat çekicidir. Boyları 35 metreyi bulan palmiye ormanı içerisinde birçok hayvan ve bitki türü hayat bulmaktadır.

 

CURİEUSE ADASI

Praslin Adası’na yaklaşık 1-2 km uzaklıkta yer alan Curieuse Adası, 2,93 km²’lik alanıyla küçük bir mercan adasıdır. Bu adada yerleşim ve yaşam bulunmamaktadır. Burada sadece 3 ev bulunmaktadır. Bu evlerde genelde turistler veya burada çalışanlar kalmaktadır. Bu adada 300 adet dev kaplumbağa bulunmaktadır. Bu nedenle bu ada daha çok kaplumbağa doğal yaşam parkı olarak bilinmektedir.

 

LA DİGUE ADASI

Praslin adasının doğu ucunda yer alan La Digue Adası, 10,08 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük dördüncü mercan adasıdır. Burada yaklaşık 2 bin kişi yaşamaktadır. Bu ada denilince üç şey akla gelir. Bunlar; deniz, orman ve bisiklettir. Bakir doğası eşliğinde yürüyüşe çıkıp adanın nefes kesen manzarasını görebilirsiniz.

 

HİNDU TAPINAĞI

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Victoria’da yer alan Hindu Tapınağı, 1992 yıllında ziyarette açılan ülkenin ilk ve tek tapınağıdır. Bu nedenle oldukça önemli bir yeri vardır. Bu tapınağın mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya ziyaret etmek için yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir.

 

SAİNT PİERRE ADASI

Praslin adasının yaklaşık 1,6 km doğusunda yer alan Saint Pierre Adası, oldukça küçük bir ıssız adadır. Buraya sadece tekne ile ulaşmak mümkündür. Fakat bu adaya inmek mümkün değildir. Sadece tekne içerisinde ada etrafında gezip manzarasını izleyebilirsiniz ve rehberler eşliğinde burada suya dalış yapabilirsiniz. Bu adanın harika bir sualtı zenginliği bulunmaktadır.

 

ANSE SOURCE D’ARGENT PLAJI

La Digue adasının hemen güneybatı ucunda yer alan Anse Source D’Argent Plajı, ülkenin en popüler plajlarından biridir. Muazzam bir manzarası bulunan plaja yıl boyunca çok sayıda turist uğramaktadır. Sığ, berrak su, altın kum ve heybetli granit formasyonlarının karışımı ile sizi kendine çekmektedir.

 

SEYŞELLER ULUSAL BOTANİK BAHÇESİ

Ülkenin en büyük adası olan Mahe Adasında yer alan Seyşeller Ulusal Botanik Bahçesi, yaklaşık yüzyıl öncesinde kurulan egzotik bir bahçedir. Bu bahçe, yaklaşık 15 dönümlük olup üzerinde yerli ve egzotik bitkilerin dışında uçan tilkiler, dev kaplumbağa ve orkide bahçeleri de bulunmaktadır. Burada yaşı 150’yi geçen dev kaplumbağalar oldukça dikkat çekicidir.

VALLEE DE MAİ DOĞAL KORUMA ALANI

Praslin Adası’nda yer alan Vallee de Mai Doğal Koruma Alanı, 20 hektarlık alan kaplayan bir doğa parkıdır. Bu parkta çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Burada özellikle endemik palmiye bitkileri bulunmaktadır. Bu park, aynı zamanda UNESCO Dünya Miras listesinde bulunmaktadır.

 

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz