BBN Haber
21.05.2020 10:30

Erbakan’ın liderliğindeki Milli Görüş’ün kapatılan ilk partisi: Milli Nizam Partisi

Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi 21 Mayıs 1972'de kapatıldı. Sonraki yıllarda da Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri de aynı akibeti paylaştı. Dört partinin de kapatılma gerekçesi laikliğe aykırı söylem ve davranışların odağı olmaktı…
Erbakan’ın liderliğindeki Milli Görüş’ün kapatılan ilk partisi: Milli Nizam Partisi

1950'lerde Demokrat Parti, 1960'larda da Adalet Partisi'nde örgütlenerek merkez sağ partiler içinde yer almayı tercih eden siyasal İslamcı akım, 26 Ocak 1970'te Millî Nizam Partisi (MNP) adıyla ayrı bir siyasi güç olarak ortaya çıktı. Milli Nizam Partisi, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak parlamentoya giren Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı tarafından kuruldu. Kurucuları: Necmettin Erbakan, Ahmet Tevfik Paksu, Süleyman Karagülle, Ali Haydar Aksay, Süleyman Arif Emre, H.Tahsin Armutcuoğlu, Ömer Çoktosun, Ekrem Ocaklı, Ö. Faruk Ergin, Saffet Solak, Hasan Aksay, Ali Oğuz, İsmail Müftüoğlu, Nail Sürel, Fehmi Cumalıoğlu, Hüsamettin Fadıloğlu, Bahattin Çarhoğlu, Mehmet Satoğlu, Rıfat Boynukalın, Hüsamettin Akmumcu, Hüseyin Abbas, İkbal Şen Ahmet Didin Amblemi, işaret parmağını kaldıran sağ bir yumruktu. Genel başkanlığına Necmettin Erbakan'ın geldiği parti içinde, Ahmet Tevfik Paksu, Süleyman Arif Emre, Hasan Aksay ve Fehmi Cumalıoğlu gibi isimler vardı. MNP, Adalet Partisi'nden (AP) ayrılan Isparta milletvekili Hüsamettin Akmumcu ve Tokat milletvekili Hüseyin Abbas'ın da katılımıyla TBMM'de 3 milletvekili ile temsil edildi.

İslamcı bir söylemin egemen olduğu MNP'nin programında, millî ve manevi kalkınmaya önem verildi. Parti, ahlak ve fazilet kavramlarını ön plana çıkarttı. Serbest rekabetçi ekonomik anlayışa ve faiz sistemine karşı çıkarak, devlet müdahalesiyle ekonomide bir nizam sağlanması gerektiğini öne sürdü. Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (Avrupa Birliği) girilmesine de karşı çıkan parti, Türkiye'de ağır sanayi yatırımlarına hız verilmesi gerektiğini savundu. Partinin Kuruluş Beyannamesi'nde Aziz Milletimiz; Bugün, daima Hak'ka bağlılıkta, Hak'kı tutmakta, iyiyi destekleyici, kötüyü men edici hüviyetiyle insanlık tarihinin en ulvi mahreki üzerinde yürüyen Büyük Milletimizin çeşitli tesirlerle kendi yolundan saptırılması gayretlerinin hüküm sürdüğü oldukça uzun bir devreden sonra yeniden ulvi ve şanlı tarihi yörüngesi üzerine oturtulması için füzelerin ateşlendiği gündür. Millî Nizam Partisi; Milletimizi karışık ve karanlık devrelerden sonra aydınlığa götürecek, onu parlak tarihi yörüngesi üzerine yeniden oturtmak için ateşlenen güçlü füzedir. Bugün bu füzenin ateşlendiği gündür. Bugün bu mutlu gündür. Bütün milletimize uğurlu ve hayırlı olsun. Ey daima Hak'kı tutmak, iyiyi sağlamak ve kötüyü menetmek yolunda bulunmak üzere seçilmiş mümtaz ve Aziz Milletimiz! deniliyordu. MNP programı ile ortaya atılan bu görüşler, sonraki yıllarda "Millî Görüş" adı altında, Erbakan ve arkadaşlarınca kurulan veya kurdurulan bütün partilerin programlarının genel çerçevesini oluşturdu. Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Mart 1971'de, MNP hakkında "laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü" gerekçesiyle dava açtı. Anayasa Mahkemesi, 20 Mayıs 1971'de, partinin "laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olduğu" gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi. Bununla birlikte, MNP yöneticileri hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı. Erbakan, MNP'nin kapatılmasından sonra İsviçre'ye gitti ve bir süre orada kaldı. Kapatılan MNP'nin kadroları, benzer bir tüzükle, yaklaşık 1,5 yıl sonra 11 Ekim 1972'de, Millî Selamet Partisi (MSP) adıyla yeni bir parti kurdular. Partinin genel başkanlığına Süleyman Arif Emre getirildi.

MİLLİ GÖRÜŞ’ÜN DÖRT PARTİSİ KAPATILDI

Türkiye'de bugüne kadar 26 parti kapatıldı. Milli Görüş geleneğinden gelen 4 parti 1970'lerden bugüne kadar geçen süreçte "laikliğe aykırı eylemlere vurgu yapılarak" kapatıldı. Necmettin Erbakan’ın kurduğu Milli Nizam Partisi laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle kapatıldı yerine Milli Selamet Partisi kuruldu. Milli Selamet Partisi, Refah Partisi ve Fazilet Partisi de aynı gerekçeyle kapatıldı. Fazilet yöneticilerinin kurduğu Saadet Partisi ise varlığını sürdürüyor.

MİLLİ NİZAM PARTİSİ (MNP): Bu parti "Milli görüş geleneğinin kurulan ve kapatılan ilk partisi" oldu. 5 Mart 1971'de "laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü" gerekçesiyle açılan dava üzerine, Anayasa Mahkemesi, partinin "laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olduğu" gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

MİLLİ SELAMET PARTİSİ (MSP): Kapatılan MNP'nin kadroları, benzer bir tüzükle, 11 Ekim 1972'de, Milli Selamet Partisi'ni (MSP) kurdu. 26 Ocak 1974'te CHP-MSP koalisyonu kuruldu. Ardından üç kez Milliyetçi Cephe hükümetlerinde yer aldı. 12 Eylül'den sonra diğer partilerle birlikte kapatıldı.

REFAH PARTİSİ (RP): 19 Temmuz 1983'te avukat Ali Türkmen tarafından RP kuruldu. Siyasi yasakların kalkmasından sonra Erbakan'ın başına geçtiği parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın iktidarda iken RP hakkında, "Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri" gerekçesiyle açtığı dava neticesinde 16 Ocak 1998'de kapatıldı.

FAZİLET PARTİSİ: Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi'nin laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri nedeniyle temelli kapatılmasına, 22 Haziran 2001'de karar verdi. Partinin kapatılmasına neden olduğu gerekçesiyle, Nazlı Ilıcak ve Bekir Sobacı'nın milletvekillikleri de düşürüldü. Merve Kavakçı, Bekir Sobacı ve Mehmet Sıla'ya ise siyasi yasak getirildi. (Tarkan Kaleli)

Etiketler:

İlgili Haberler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40