BBN Haber
29.06.2020 21:00

Bu devran böyle sürmez

Kredi musluklarının açılmasının ardından konut ve otomobilde satış patlamaları yaşanıyor. Süreçte fırsatçılar fiyatların yükselmesine yol açsa da sektör temsilcileri 2 ay içerisinde taşların yerine oturacağına inanıyor
Bu devran böyle sürmez

Gökhan Köroğlu/ÖZEL

PEYNİR EKMEK GİBİ SATIYOR

Ev satışlarında patlama yaşanırken özellikle ipotekli satışlar rekor üstüne rekor kırıyor. Ay başında devreye alınan düşük oranlı kredi kampanyası sayesinde 19 günde 2019'un tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı. Tüm zamanların konut satış rekorunun kırılmasına kesin gözüyle bakılırken, fiyatlar da yükseldi. Özellikle fırsatçılar konutların değerinden daha fazla rakamları talep ediyor.

2. EL’DE FİYATLAR TAVAN

Aynı tablo otomobil sektörü için de geçerli. Pandemi nedeniyle aylardır kapalı olan otomotiv firmaları sıfır araç üretimi yapamayınca piyasada arz talep dengesinde ciddi bir fark oluştu. Bunun üstüne cazip kredi seçenekleri de ikinci el. otomobile olan talebi de fiyatları da arttırdı. Sıfır araç bulunurluğu yeteri seviyeye geldikten sonra ikinci elde de bir fiyat dengelenmesi olacağı belirtiliyor.

2 AY SONRA DENGELENİR

Konutta ve otomobildeki yüksek rakamlar tüketiciyi de satıcıyı da rahatsız ediyor. Sektör temsilcileri “bu devran böyle gitmez” derken fiyatların iki ay içinde eski normale döneceğini bekliyor. İnşatta fahiş fiyatlı pazarlamanın tüketici tarafından reddedildiğini söyleyen müteahhitler ve emlakçılar, “Değerinde satışa sunulan konutlar hızla satılırken afaki talepler ise elde kalıyor. Kimse kimseyi kandıramaz” dediler.

GAYRİMENKULDE REKOR

Faiz oranlarının düşmesi sadece konut değil gayrimenkul satışını da artırdı. 1-27 Haziran tarihlerinde tarla, arsa, iş yeri konut ve diğer taşınmazlarda dahil toplam 284 bin 487 satış gerçekleşti. Geçen yıl bu satışların toplamı 99 bin 125 olarak kayıtlara geçmişti. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, faizlerin düştüğü 1 Haziran'dan itibaren ülke genelinde yaklaşık 100 bin kredili konut satış işlemi gerçekleştiğini açıkladı.

Etiketler:

İlgili Haberler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40