BBN Haber
03.08.2020 12:43

Atatürk'ün Konya'ya gelişinin 100. yıl dönümü kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya'ya gelişinin 100. Yıldönümü nedeniyle Anıt Meydanı'nda anma programı düzenlendi. Konya protokolünün katılımıyla gerçekleşen tören, Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Anma programında sözü alan Mevlâna Müzesi Müdür Yardımcısı Dr. Naci Bakırcı, Atatürk’ün İstanbul ve İzmir’den sonra en çok Konya’yı ziyaret ettiğini belirtti. Bakırcı, Atatürk ve Konya arasında gönülden bir sevgi bağı olduğunun altını çizdi.
Atatürk'ün Konya'ya gelişinin 100. yıl dönümü kutlandı

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya'yı ilk ziyaretinin 100. yıl dönümü münasebetiyle anma töreni yapıldı.

Atatürk Anıtı'nda düzenlenen anma töreni, buraya çelenk bırakılmasıyla başladı. Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu.

Mevlana Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün Konya'yı ilk ziyaretinin 100. yıl dönümünün idrak edildiğini söyledi.

- "Gazi, toplamda 13 kez Konya'yı ziyaret etti"

Atatürk'ün, İstanbul ve İzmir'den sonra en çok ziyaret ettiği ilin Konya olduğuna dikkati çeken Bakırcı, şunları kaydetti:

"Gazi, toplamda 13 kez Konya'yı ziyaret etti. Bugün müze olarak kullanılan mekanda ise 33 gün misafir edilmiştir. Atatürk, ilk ziyaretini 3 Ağustos 1920'de, son ziyaretini de vefatından kısa bir süre önce, 20 Kasım 1937'de gerçekleştirmiştir. Atatürk ile Konya arasında gönülden bir sevgi bağı kurulmuştur. Atatürk'ün Konya ile alakalı sözlerine baktığımızda bunu daha iyi anlayabiliriz. Atatürk, 1923'te Konya'daki Türk Ocağı ziyaretinde anı defterine, 'Konya, öz Türk vatanıdır. Konya, asırlardan beri tüten bir nurun ocağıdır. Türk kültürünün esaslı kaynaklarından biridir.' notunu düşmüştür."   

Törene, Konya Valisi Vahdettin Özkan, idari ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı. AA

Etiketler:

İlgili Haberler

Yorum Yaz - Yorumlarınız editör onayından sonra yayınlanacaktır

Bizi Takip Edin

Namaz Vakitleri

KONYA

05.02.2020
İmsak 05:00
Güneş 07:50
Öğle 13:05
İkindi 16:04
Akşam 18:22
Yatsı 19:40

Altın & Döviz